"Русия прекратява техническата помощ - с документация и с хора, както и спират да носят отговорност за надеждността и за качеството на извършените ремонти. Това в никакъв случай не означава, че нашите ремонтни предприятия не могат да продължат да извършват тези ремонти, като трябва да си осигурят необходимите резервни части, произвеждани извън Русия, както и да си осигурят държавни гаранции пред потребителите за качеството и за съответствието на документацията на работата, която извършват".
Това каза пред БНР военният експерт Велизар Шаламанов, бивш служебен министър на отбраната, в коментар на информацията, че Русия прекратява действието на сертификатите, издадени на три авиоремонтни предприятия - две в България и едно в Чехия.
Той даде пример с Украйна, която след 2014 г. е продължила да извършва всякакви ремонти на съветска техника, а гаранциите за това са били поети от украинската държава:
"Така че българската държава трябва да направи необходимите стъпки за това. В Национална програма "България в НАТО и европейска отбрана" от 2014 година беше предвидено това да се случи. Програмата, приета от Министерския съвет, изискваше точно такъв тип действия по трансформиране на българската отбранителна индустрия и при освобождаване на армията от съветска техника, за да не попадаме в такава ситуация. Това вече е минало. Сега правителството трябва много ускорено да свърши това, което не беше свършено през последните 8 години. ... В тези години България продължи да налива пари във военно-промишлените комплекси на Русия и Беларус. Всички тези пари са не само загубени, но са довели до изоставане в процесите на модернизация, което ще ни струва много скъпо".
Според Шаламанов трябва да се потърси помощ от Полша, Румъния и Украйна, които имат развита отбранителна индустрия:
"Още по-ключовото решение е ремонтните заводи да усвояват ускорено способност за производството на изделия, свързани със съвместима с НАТО военна техника и да се придобият способности за поддръжка на техниката, която България ще закупи. Това трябва да стане заедно с извеждането на съветската техника от българската армия, което се случва във всички страни от Източна Европа, но с изключение на България".
Военният експерт Велизар Шаламанов посочи, че след руското решение за отнемане на сертификатите на двата български военни завода трябва да има някой, който да подписва необходимите документи, които да гарантират качеството на извършваните ремонти и прегледи.
Интервюто на Веселина Миланова с Велизар Шаламанов в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Парламентът прие окончателно промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Това е един от законите, от чието приемане зависи одобрението за получаване на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост в размер на 653 млн. евро. Промените предвиждат изключение от..
Столичната община възобнови премахването на незаконния строеж край язовир "Искър" в ловното стопанство на територията на Югозападното държавно предприятие. На място пред сградата в стопанството, която се събаря, дойдоха Иван Василев – зам.-кмет в направление "Финанси и здравеопазване", и Никола Лютов – зам. -кмет в направление "Правен и административен..
Украйна е готова да подпише споразумението за природните ресурси със Съединените щати и това може да стане още днес, съобщава Ройтерс. Завършен е проектът на споразумението, което предвижда създаване на съвместен фонд за управление на украинските инвестиционни проекти. Украинският министър на икономиката Юлия Свириденко тръгва към Вашингтон..
Повече от 2,5 млн. проверки са направили пътните полицаи в страната от началото на годината до 27 април, проверени са близо 1 млн. водачи. Това заяви във Велико Търново комисар Димитър Мичев, началник на Пътната полиция към Главната дирекция "Национална полиция". До 9 юли по пътищата на страната трябва да бъдат поставени още 187 камери на МВР..
Изкуственият интелект (ИИ) може много да ни помага, но крайните решения трябва да останат у нас хората. И в дигиталната ера ИИ предлага, но решенията се взимат от човешкия фактор, каза в интервю пред БНР доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии и ръководител на секция Информационни технологии в..
Общинският съвет гласува 15 000 лева финансова подкрепа за Лидия Енчева, 18-годишна тенис надежда от Силистра, която вече е част от националния отбор. Първото ѝ участие на международна сцена бе на първенството в Ларнака, Кипър, преди две седмици. Уточнено бе, че средствата няма да бъдат от бюджета за спорт, което гарантира, че субсидиите на..
На днешното редовно заседание бе решено да не се променят възнагражденията на кмета на Силистра и председателя на Общинския съвет. Кметът остава със заплата от 4600 лева, а председателят – с 90% от това възнаграждение. В същото време, за втори път в рамките на година, бяха увеличени заплатите на кметовете на селата в общината. Кметовете..
При катастрофа в центъра на София загина оперният певец Богомил Спиров - артист-солист на Националния Музикален театър. Той е бил блъснат от..
25% от компаниите планират да намалят своя персонал, обяви пред БНР Николай Николов, Българска асоциация за управление на хора, Българска конфедерация..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през..