„Баща му се казва Димо, майка му – Мария. Баща му е бил тежък търговец. Търгувал е в Австрия, Германия, Италия. Изнасял е цялата занаятчийска продукция на Омуртаг и района и е внасял модерни стоки. Дядо му е бил поп Слави, така че още тогава в килийното училище към църквата е получил добро образование. 1812 година е много трагична за Европа, когато Наполеон напада Русия. Бащата на светеца изгубва своето положение и фалира. Умира същата година, а след кратко време и майка му. 14-годишен през 1818 година той решава да дойде в Търново, където постъпва чирак при един керемидар. Историята е много трагична. Той е насилван да приеме исляма, отказва и на 16 юли 1822 година е обесен. На неговото обесване присъстват двама български монаси Никофир и Еротей от Атонските манастири“.
Атонските монаси Никофир и Еротей пишат житието на Иван Димов и той е канонизиран за великомъченик една година след своята гибел. Това се случило на 16 юли 1823 година в митрополитския храм „Светите Петър и Павел“ в Търново, разказва богословът Пламен Събев:
„Той е проявил изключителна сила духом, защото, когато е отивал на смърт, той поздравява всички, които са се събрали, за да го изпратят. В тълпата е имало и мюсюлмани, и християни, и иноверци. Това е първата стъпка към светостта. Той умира невинен, той е несправедливо обвинен и умира за Христовата вяра, и това е всъщност, което го превръща в светец. Когато е обесен, се случва едно голямо чудо. Когато той още виси на бесилката, всички от квартала са наблюдавали един огромен лъч, който се простира до небето, така е описано в житието. Това е първият белег. Случва се чудо, защото три дена вали дъжд, който отмива тялото. Тялото пада в реката и там отново благочестиви християни го намират абсолютно нетленно, въпреки че той е бил обезобразен и с рани. Тялото му е било толкова чисто и добре измито, сякаш е било като живо“.
Почитаме паметта и делото на Свети Паисий ХилендарскиНеизвестно остава мястото, където е погребан светецът, допълва богословът Пламен Събев, който преди 20 години е рисувал две икони на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски след дълги периоди на молитва и подготовка, за да достигне до образа му, за който няма никакви данни как е изглеждал.
Най-големият изследовател на светеца е вече покойният академик Иван Радев, под чийто патронаж преди 20 години се проведе голяма научна конференция, посветена на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, с участието на учени от БАН, от Софийския, Великотърновския и Шуменския университет.
Учителката Димитринка Карамфилова е родственица на светеца по неговата майчина линия и през 2020 година издаде фотодокументалната летописна книга „Моят родствен корен“:
„Дълго време търсих материали, питах, разпитвах, говорих с много хора, с родственици по телефона. Това беше прекрасно пътуване във времето, защото аз не само се докоснах до интересни случаи, запознавах се с мои родственици, които до тогава изобщо не познавах. Това бяха мигове на сълзи, на откровения по телефоните. Тази книга беше мечтата на живота ми“.
Две родови срещи са провеждани през годините на наследниците от рода на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, сред родствениците е и вторият български космонавт Александър Александров.
Сега за 200-годишнината от гибелта на светеца са предвидени прояви и във Велико Търново, и в Омуртаг, посочи председателят на инициативния комитет за възраждане паметта на Свети Йоан Търновски Стоян Долапчиев:
„В събота, 16 юли, точно когато се навършват 200 години от неговата гибел, ще има служба възпоменание в катедралния храм. В неделя също ще има служба в родния град на светеца Омуртаг и други съпътстващи прояви. На 14 октомври ще се проведе научен форум за живота и делото на свети Иван. Ние имаме идеята да започнем инициатива за изграждането на един малък храм-параклис в Търново. Това ще го започнем след 14 октомври“.
Репортаж можете да чуете в звуковия файл.Какво е да живееш в мъглата на разпадащите се спомени? Този въпрос задава новия роман на скандинавската писателка Ане Рил "Часовникът". Авторката е позната на българския читател с популярната си книга "Смола". В предаването "Понеделник вечер" най-новата й история бе представена от Цветомила Димитрова, част от българското издателство на Ане Рил...
С декларации депутати от различни парламентарни групи отбелязаха 100-годишнината от атентата в църквата "Света Неделя", извършен на 16 април 1925 година. "До края на 20 век това е най-кървавият атентат в света. Позорен и трагичен акт, причинен на България от подчинената на коминтерна Българска комунистическа партия. Днес, един век след това..
От парламентарната трибуна председателят на НС Наталия Киселова поздрави българските юристи с професионалния им празник и Деня на Конституцията: "От времето на Търновската конституция до днес парламентарното управление остава безалтернативно. Нека да не забравяме стремежа на създателите на Конституцията да бъдем изразители на волята на..
Повече от 1600 километра от платна по основни пътища в Англия, затворени за ремонти работи с ограничителни конуси, ще бъдат отворени, за да позволят на милиони шофьори да имат "гладко" пътуване през Великденските празници. Островът е пословичен с големите задръствания по големите празници, но този път пътните власти в Англия са взели..
Жители на кърджалийското село Перперек обвиниха кмета за липсата на контейнери за боклук. Те твърдят, че редовно плащат данъци, а няма къде да изхвърлят сметта. Край къщите им вече са образувани нерегламентирани сметища , които според недоволните са източник на зарази. Това е причината хората да излязат на протест за втори път в рамките на..
Правителството на Гърция съобщи, че през летния сезон няма да се увеличава цената на фериботните билети в Гърция. Значително спадна и цената на бензина. Няма да се покачват цените на фериботните билети от началото на май, както настояваха транспортните агенции. Министърът на търговския флот Василис Кикиляс направи изявление от пристанище..
Прожекция на филма "Атентатът" ще открие фестивала "25 през 2025 - история на кино" днес, когато се навършват 100 години от атентата в църквата „Света Неделя“. Режисьор е Станимир Трифонов, сценарист е Влади Киров, оператори са Христо Бакалов и Емил Пенев. 100 години от най-бруталния терористичен акт в българската история В рамките на форума..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..