Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трябва да управляваме страната, след това идват съображенията кой е за статуквото, кой е за промяната"

Огнян Минчев: Винаги ни трябват големи и малки братя, които да ни побутват и нашамарват

Стъпка по стъпка старите партии на статуквото се връщат в легитимни позиции, смята политологът

Огнян Минчев
Снимка: БГНЕС

"Дали президентът има страхове или не, ще си проличи преди всичко в това на кого ще връчи третия мандат."

Това мнение изрази в интервю за БНР политологът доц. Огнян Минчев.

Според него има само една пълноценна възможност за създаване на второ правителство в този парламент – връчване на мандата на ДБ, защото е успяла да си изработи "най-много валенции в различни посоки".

"Предвид трите реалистични възможности – мандат на ДБ, на БСП или на ИТН, единственият по-разумен шанс да се случи е с ДБ."

Поемането на мандата от БСП ще означава и много очевиден знак каква външна политика ще води следващото правителство, смята политологът.

По думите му "групата на Слави е наясно, че танцува последен сезон в парламента и в голямата политика и начинът, по който танцува, не е особено приличен, поради което очевидно сам готови на някакви компромиси".

"БСП категорично иска да остане на власт, тъй като при следващо раздаване нейното участие във властта не е гарантирано, меко казано."

За ДБ създаването на ново правителство също е много важно. Единствената от четирите формации, която не е сигурна, че иска правителство, е ПП, изтъкна Огнян Минчев.

Минчев изрази позиция, че заради компромисите ПП са загубили радикални поддръжници, които са се надявали, че "техните любимци ще направят революция". След отстраняването на Никола Минчев и успешния вот на недоверие обаче ПП са възвърнали съществена част от радикалната си подкрепа, защото са играли твърдо по няколко направления, включително за изгонените 70 руски дипломатически сътрудници, допълни той.

Политологът вижда неохота за участие на ПП в ново правителство в тази парламент.

"Видяха как в социологическите сондажи как чудотворно се възстановява техният рейтинг. Те се колебаят твърде много дали им е необходими второ правителство в този парламент или бързи избори, които да циментират тази нова подкрепа, която започна да приижда от радикалните им привърженици."

Следващото служебно правителство външно ще бъде по-хрисимо, по-кротко, но ще бъде правителство на президент, който отново разполага с неограничена власт, прогнозира анализаторът.

Запитан има ли външно акуширане за създаване на редовно правителство сега или се мисли по-скоро за евроатлантическа коалиция след изборите, Минчев коментира:

"Всички тези приказки са твърде раздути през българския комплекс за малоценност, че не сме в състояние да се справим, оставени на самите себе си. На нас винаги ни трябват големи и малки братя, които да ни побутват, да ни насочват, ако трябва и да ни нашамарват."

"Вървим в посока, в която стъпка по стъпка старите партии на статуквото, които бяха делегитимирани с протестите от 2020 г., постепенно ще се връщат в легитимна позиция. Ако никой не е в състояние да коригира това, което те са правили, докато са били на власт, тяхната релегитимация ще бъде още по-лесна и още по-бърза. Не е от полза на никого да поддържаме дългосрочно подобна пропаст между едната и другата част от политическите сили, от политическия спектър в България. Това радикално стеснява и възможностите за управление на страната. Трябва да управляваме страната. След това идват съображенията кой е за статуквото, кой е за промяната", подчерта Огнян Минчев в предаването "Политически НЕкоректно".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20