Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трябва да управляваме страната, след това идват съображенията кой е за статуквото, кой е за промяната"

Огнян Минчев: Винаги ни трябват големи и малки братя, които да ни побутват и нашамарват

Стъпка по стъпка старите партии на статуквото се връщат в легитимни позиции, смята политологът

Огнян Минчев
Снимка: БГНЕС

"Дали президентът има страхове или не, ще си проличи преди всичко в това на кого ще връчи третия мандат."

Това мнение изрази в интервю за БНР политологът доц. Огнян Минчев.

Според него има само една пълноценна възможност за създаване на второ правителство в този парламент – връчване на мандата на ДБ, защото е успяла да си изработи "най-много валенции в различни посоки".

"Предвид трите реалистични възможности – мандат на ДБ, на БСП или на ИТН, единственият по-разумен шанс да се случи е с ДБ."

Поемането на мандата от БСП ще означава и много очевиден знак каква външна политика ще води следващото правителство, смята политологът.

По думите му "групата на Слави е наясно, че танцува последен сезон в парламента и в голямата политика и начинът, по който танцува, не е особено приличен, поради което очевидно сам готови на някакви компромиси".

"БСП категорично иска да остане на власт, тъй като при следващо раздаване нейното участие във властта не е гарантирано, меко казано."

За ДБ създаването на ново правителство също е много важно. Единствената от четирите формации, която не е сигурна, че иска правителство, е ПП, изтъкна Огнян Минчев.

Минчев изрази позиция, че заради компромисите ПП са загубили радикални поддръжници, които са се надявали, че "техните любимци ще направят революция". След отстраняването на Никола Минчев и успешния вот на недоверие обаче ПП са възвърнали съществена част от радикалната си подкрепа, защото са играли твърдо по няколко направления, включително за изгонените 70 руски дипломатически сътрудници, допълни той.

Политологът вижда неохота за участие на ПП в ново правителство в тази парламент.

"Видяха как в социологическите сондажи как чудотворно се възстановява техният рейтинг. Те се колебаят твърде много дали им е необходими второ правителство в този парламент или бързи избори, които да циментират тази нова подкрепа, която започна да приижда от радикалните им привърженици."

Следващото служебно правителство външно ще бъде по-хрисимо, по-кротко, но ще бъде правителство на президент, който отново разполага с неограничена власт, прогнозира анализаторът.

Запитан има ли външно акуширане за създаване на редовно правителство сега или се мисли по-скоро за евроатлантическа коалиция след изборите, Минчев коментира:

"Всички тези приказки са твърде раздути през българския комплекс за малоценност, че не сме в състояние да се справим, оставени на самите себе си. На нас винаги ни трябват големи и малки братя, които да ни побутват, да ни насочват, ако трябва и да ни нашамарват."

"Вървим в посока, в която стъпка по стъпка старите партии на статуквото, които бяха делегитимирани с протестите от 2020 г., постепенно ще се връщат в легитимна позиция. Ако никой не е в състояние да коригира това, което те са правили, докато са били на власт, тяхната релегитимация ще бъде още по-лесна и още по-бърза. Не е от полза на никого да поддържаме дългосрочно подобна пропаст между едната и другата част от политическите сили, от политическия спектър в България. Това радикално стеснява и възможностите за управление на страната. Трябва да управляваме страната. След това идват съображенията кой е за статуквото, кой е за промяната", подчерта Огнян Минчев в предаването "Политически НЕкоректно".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04