Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министърът на отбраната на Сърбия съобщи, че:

Самолетът, който се разби снощи в Северна Гърция, е превозвал мини за Бангладеш

Украинският консул в Солун е потвърдил, че целият екипаж на самолета е бил съставен от украинци

| обновено на 17.07.22 в 19:42
Останки от самолета Ан-12, който се разби през нощта на 16 юли с осем членове на екипажа на борда близо до Кавала, Северна Гърция, 17 юли 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Самолетът, който се разби снощи в Гърция - край Кавала, е превозвал мини за Бангладеш, заяви министърът на отбраната на Сърбия Небойша Стефанович. Той допълни, че при падането на машината осемте членове на екипажа са загинали, като сред тях не е имало сръбски граждани. Украинският консул в Солун е потвърдил, че целият екипаж на самолета е бил съставен от украинци, предаде Асошиейтед прес.

"Самолетът е потеглил от Ниш вчера около 18:40 местно време и е превозвал 11 и половина тона производство от нашите оръжейни заводи с краен купувач в Бангладеш. Купувачът е бил министерството на отбраната на Бангладеш. Маршрутът започва от Ниш с технически кацания в Аман, Рияд, Ахмедабад и беше планирано да кацне в Дака като крайна дестинация", заяви сръбският министър на отбраната Небойша Стефанович на извънреден брифинг.  Машината е собственост на украинска фирма, уточниха властите в Белград.

Гръцките власти са получили официален списък от Сърбия със съдържанието на товара на катастрофиралия самолет, съобщават от центъра за разследване на катастрофи към военното министeрство на Гърция.

Самолетът се е разбил малко преди 23:00 ч. местно време в полето между две села, на около 40 километра западно от международното летище в Кавала. Три зони на сигурност са организирани около мястото на инцидента. Свидетели на катастрофата споделят, че при падането целият самолет е бил в пламъци. А властите в Гърция забраниха движението на открито на жителите на двете села, между които падна машината. 

Районът около катастрофата е блокиран и не се допуска движение на хора. Затворени са пътищата към мястото на инцидента. Експерти разследват дали са изтегли опасни химикали и дали има останали експлозиви. На мястото има и екип от военни лекари. Те съобщават, че към засега няма оплаквания и здравословни проблеми на хора, които се намират в близост до мястото на катастрофата. Изследват се останките от самолета, но все още няма официална информация от гръцките власти за резултати.

До края на деня се очаква информация от Гражданска защита за резултатите от първите проучвания на специалистите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милорад Додик

Босненската Република Сръбска предсрочно избира президент на мястото на Додик

Гражданите на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина гласуват днес на предсрочни президентски избори.  Те бяха свикани, след като мандатът на бившия президент Милорад Додик беше прекратен след окончателно съдебно решение - една година затвор и шестгодишна забрана за заемане на публична длъжност заради неспазване на решенията на Върховния..

публикувано на 23.11.25 в 05:25

Врачанският музей отбелязва 40 години от откриването на Рогозенското съкровище

През цялата година Регионалният исторически музей във Враца насочва общественото внимание към 40-годишнината от откриването на археологическата находка, определяна като „съкровището на ХХ век“ – прочутото сребърно тракийско съкровище от село Рогозен. Открито през 1986 г., съкровището включва 165 сребърни съда с общо тегло над 20 килограма. Голяма..

публикувано на 23.11.25 в 04:34

Община Мизия с мерки срещу наводнения. Какви са те?

Община Мизия планира да изгради четири басейна за задържане и попиване на скатни води.  Хидротехническите съоръжения ще предпазват няколко улици в града, които се наводняват при проливни дъждове.  Идеята на Община Мизия е да изгради така наречените ретензионни басейни на сухите дерета Оряховски и Селанвски дол. При проливен дъжд от тях идва..

публикувано на 23.11.25 в 04:24

Увеличението на осигуровките - предизвикателство за производителите на тютюн

Предвиденото в Бюджет 2026 увеличение на осигуровките е сериозно предизвикателство за тютюнопроизводителите и може да доведе не само до фалит на производители, но и до обезлюдяване на селата. "Тези, които правят бюджета, не знаят какво причиняват на дребните производители", казва тютюнопроизводителят Нихат Расим по повод вдигането на..

публикувано на 23.11.25 в 04:11
Народен театър „Иван Вазов“

Народният театър домакинства събития в чест на Федерико Гарсия Лорка

Племенницата на един от най-известните испански поети и драматурзи  Федерико Гарсия Лорка - Лаура Гарсия Лорка, идва в България.  Тя ще е у нас по покана на Народния театър „Иван Вазов“ и Института „Сервантес“.  В рамките на специална тридневна програма публиката ще има възможност да се докосне до света на един от най-обичаните испански автори на 20 век..

публикувано на 23.11.25 в 03:53

Коледни работилници ще има в Казанлък

Поредица от коледни работилници започват от следващата седмица в галерия "Ателието" в Казанлък по повод предстоящите зимни празници. Насочени са както към децата, така и към техните родители, като всички те са поканени и на коледен чай с бисквитки. Ателиетата ще започнат на 27-ми ноември и ще продължат до 11-ти декември, като заедно с художниците..

публикувано на 23.11.25 в 03:52

"Сънди таймс": Митал ще напусне Великобритания

Лакшми Митал, един от най-богатите мъже във Великобритания, ще напусне страната, съобщи "Сънди таймс".  Никой не е доминирал списъка на богатите на изданието през 37-годишната му история така, както Лакшми Митал, пише то. Индийският стоманен магнат оглави годишната класация за богатство рекордните осем пъти.  В пика си през 2008 г. личното му..

публикувано на 23.11.25 в 03:39