Датското заведение "Джирейниъм" (Geranium) бе обявено за номер едно в престижния списък на 50-те най-добри ресторанта в света тази година, предаде АФП.
За втора поредна година датски ресторант оглавява класацията, която британското списание "Ресторант" организира от 2002 г. Миналата година първенец бе "Нома".
Победителят "Джирейниъм", който се намира в датската столица Копенхаген, се ръководи от главния готвач Расмус Кофоед. Вдъхновеният от природата ресторант получи първите три звезди "Мишлен" за Дания през 2016 г.
На второ място е класиран перуанският ресторант "Сентрал" (Central) в Лима. На трето и четвърто място са испанските ресторанти "Дисфрутар" (Disfrutar) в Барселона и "Диверсо" (Diverxo) в Мадрид.
Колумбийката Леонор Еспиноса бе определена "най-добрата жена готвач в света", а нейният ресторант "Лео" бе класиран на 48-о място.
Въпреки прочутата кухня на Франция само три френски ресторанта – всичките в Париж, попадат в топ 50.
Класацията е изготвена от 1080 независими кулинарни експерти, включително готвачи, специализирани журналисти и собственици на ресторанти, които отбелязват своя опит през последните 18 месеца под егидата на списанието.
Експертите са разделени на 27 региона с по 40 избиратели, като всеки може да гласува за 10 ресторанта, като поне три са извън техния регион.
Класацията, която се спонсорира от няколко марки, често е критикувана, особено от френски готвачи, които я обвиняват в липса на прозрачност.
Френските критици, както и тези от Япония и Съединените щати, създадоха своя класация La Liste през 2015 г., в която подреждат 1000 ресторанта по света.
Церемонията по обявяването на престижния списък с 50-те най-добри ресторанти в света трябваше да се проведе в Москва тази година, но беше преместена в Лондон след нахлуването на Русия в Украйна през февруари. От нея бяха изключени руски ресторанти.
Пожар предизвика задимяване в района на столичния булевард "Aкадемик Иван Евстратиев Гешов" близо до кръстовището с булевард "Цар Борис III". Пет пожарни автомобила са на мястото на тежкия инцидент. По първоначална информация гори покрива на жилищна кооперация. Хората в съседната сграда са евакуирани, предаде БГНЕС.
В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо-турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по- рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика, край Ямбол се гаси от снощи. Труднодостъпен терен с борова..
Висшият съдебен съвет даде сградата на бившата централа на "Движението за права и свободи" на столичния булевард "Александър Стамболийски" 45 за безвъзмездно ползване от европрокуратурата. Членът на ВСС Стефан Гроздев посочи, че сега сградата е в много добро състояние, но ще са необходими допълнителни строително- ремонтни дейности...
Пожарът в Пирин отново е станал върхов заради вятъра. Три военни хеликоптера участват в гасенето. Два от тях са на българските ВВС и един от Унгария, осигурен по механизма за гражданска защита на ЕС. Очаква се пристигането и на самолетите от Швеция, които най-вероятно също ще бъдат насочени към този пожар. Той остава най-мащабният в страната,..
Бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви в понеделник, че рамковото търговско споразумение, сключено между Европейския съюз и Съединените щати, е "антируско", оприличавайки го на фактическа забрана за закупуване на руски петрол и газ, предаде Ройтерс. САЩ сключиха търговска сделка с ЕС, налагайки 15% мита върху вноса на повечето..
Нов повод за национална гордост ни донесоха българските ученици по природни науки и лингвистика, които тази сутрин се завърнаха с 12 отличия от най-престижните международни олимпиади в Тайван и Филипините. На 22-рата Международна олимпиада по лингвистика, проведена в Тайпе, Ванеса Калинкова, ученичка от Профилираната природо-математическа..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи натиска върху Русия да прекрати войната си в Украйна, заявявайки в понеделник, че определя нов срок от 10 до 12 дни, в който Москва да постигне напредък по този въпрос, предаде Ройтерс. "Ще определя нов краен срок от десет-дванайсет дни, считано от днес. Няма причина да чакаме. Ако се знае какъв ще..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..