Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 20 юли отбелязваме 119 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

Наум Кайчев
Снимка: БГНЕС

Илинденско-Преображенското въстание е въстание на  Османската империя, организирано от Вътрешната македоно-одринска революционна организация. То избухва на 2 август (нов стил) 1903 година в Македония и на 19 август (нов стил) 1903 година в Одринско.

"Това въстание има много имена, защото като палитра избухва от Запад на Изток, от албанските планини до бреговете на Черно море. Българският народ в османската империя, който се намира под едно тежко чуждо владичество въстава за свободата за политическа самостоятелност. Въстанието е вдигнато от национално-освободителната организация на македонските  и тракийските българи. По онова време тя формално се нарича тайна македоно-одринска революционна организация и на един специален конгрес в Солун през януари 1903 се взима решение, че, за да се постигнат нейните цели, а именно политическа автономия на Македония и Одрин, като под одринско се разбира одринския вилает, Одринска Тракия, да се вдигне едно повсеместно въоръжено въстание и в последствие се стига през лятото на 1903 годна до това повсеместно въстание на нашите предци", каза за БНР доц. Наум Койчев, преподавател по история в Софийския университет "Свети Климент Охридски" и заместник-председател на Македонския научен институт.

По думите му въстанието е по-масово в Битолския вилает.

На 20 юли отбелязваме 119 години от избухването на Илинденското въстание, продължено от Преображенското въставане на Странджа и  на Серско - на Кръстовден.

По думите му най-силно е въстанието в Югозападна Македония  

"Дамян Груев, Борис Сарфов и Анастас Лозанчев определят на хубавия православен празник - Илинден - Свети Илия да избухне въстание и така се стига до тази величава епопея".

"Основните сражения са около 2 месеца, към средата на септември се дава една централизирана команда от главния щаб на Битолския  революционен окръг, че трябва да се демобилизират и да се прекратят активните въстанически действия. В отделни места сраженията продължават чак до октомври. Активният период е месец и половина, но продължава въстанието в отделни места три месеца", допълни за "Нощен хоризонт".

Наум Кайчев е роден на 29 октомври 1970 г. в София. Родът му е с произход от костурското село Кономлади. През 1992 г. завършва специалност „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 1994 – 1995 г. е гост-докторант в Оксфордския университет, Великобритания. От 1998 г. е доктор по история, а от 2002 година преподава Нова и съвременна балканска история в Софийския университет. От 2015 г. е доцент и ръководител на катедра „История на Византия и балканските народи“ в Софийския университет.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Седем души са ранени при руската атака в Одеса от 31 януари вечерта, те са настанени в болница

Силни среднощни експлозии в Одеса

Силни експлозии отекнаха в украинския пристанищен град Одеса малко след полунощ. По-рано руска ракетна атака повреди исторически сгради в града. Ранени бяха седем души. Украинският президент Володимир Зеленски призова за чуждестранни инвестиции в отбранителната индустрия на Украйна. Сред пострадалите сгради в центъра на града е хотел "Бристол"..

публикувано на 01.02.25 в 07:56
Доналд Тръмп

Влизат в сила по-високите мита, наложени от Тръмп за стоки от Канада, Мексико и Китай

От днес влизат в сила драстично завишените мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп, върху стоките, идващи в САЩ от Канада, Мексико и Китай. Влизането в сила на митата беше потвърдено на брифинг в Белия дом от прессекретаря Керълайн Левит.  Американският президент обеща въвеждането на новите ставки още в първия ден от встъпването..

публикувано на 01.02.25 в 07:48

Няма да удължават противоепидемичните мерки в Хасковско

Противоепидемичните мерки в Хасковска област няма да бъдат удължавани поради спад на заболеваемостта, реши областният оперативен щаб.  От понеделник учебните часове ще са присъствени. В Карлово и Сопот обаче кметовете разпоредиха дните 6 и 7 февруари да бъдат неучебни. През следващата седмица затварят и училищата в област Монтана,..

публикувано на 01.02.25 в 07:25
Доц. Лъчезар Лозанов

Доц. Лозанов: Депресивните състояния при наднорменото тегло са при над 50 на сто от нашите пациенти

Наднорменото тегло и затлъстяването предразполагат към появата на редица здравни проблеми, които често не се забелязват от пациентите.  "Затлъстяването е п рекомерно натрупване на мазнини в тялото и вече се смята, че това е хронично метаболитно заболяване , че то е болест, посочи за БНР доц. Лъчезар Лозанов, началник на Клиника по..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Ямболската художествена галерия

Първа изложба за годината на ямболската галерия "Жорж Папазов"

През тази седмица в Ямболската художествена галерия "Жорж Папазов" беше открита първата за годината изложба. В една от най- големите галерии в страната, до края на февруари, посетителите могат да  разгледат над 80 творби на известни наши художници, работили в през последните 120 години .  Творбите в експозицията , представена в две от..

публикувано на 01.02.25 в 06:05
Сградата на Олд Бейли (Централен наказателен съд) в Лондон

Шпионският процес: Ваня Габерова отрича да се е срещала с Ян Марсалек

В Лондон съдебните заседатели на процеса в Централния наказателен съд по обвинения в шпионаж на български граждани в полза на Русия, отново изслушаха Ваня Габерова, която разкри подробности как се е усъмнила, че любовникът ѝ Бисер Джамбазов я е лъгал, че има рак.  Габерова съобщи и някои подробности за операцията по следене на руския дисидент Кирил Качур..

публикувано на 01.02.25 в 05:25
Барт Де Вевер и крал Филип

Белгия ще има ново правителство начело с Барт Де Вевер

Пет белгийски партии са успели да постигнат коалиционна сделка за сформирането на ново правителство, предаде Франс прес. То ще бъде оглавявано от фламандския консерватор Барт Де Вевер. Споразумението идва след седем месеца преговори.  Барт Де Вевер ще бъде първият белгийски премиер, който е и националист от северната част на страната, където се говори..

публикувано на 01.02.25 в 05:23