От 23 до 30 юли ще се проведе 13-ото издание на фестивала „Дни на класиката в Балчик". Мястото и тази година ще бъде на Откритата сцена „Мелницата“ до морето. Петте вечери ще предложат музика от различни жанрове – симфонична, камерна, оперна и мюзикъл.
Откриването е поверено на камерния оркестър „Софийски солисти“ с диригент проф. Пламен Джуров. Съставът празнува своята 60-годишнина. За солистка е поканена младата перкусионистка Виви Василева, която за втори път ще гостува на тази сцена. Заедно изпълнителите ще представят атрактивния концерт „Ка“ за 13 ударни инструмента и струнен оркестър. Произведението е написано специално за Виви от младата британска композиторка с ливански корени Бушра Ел-Турк. Премиерата на творбата беше на 24 май тази година в Концертхаус – Виена, с Виенския камерен оркестър, а дни по-късно тя прозвуча в зала „България“ в рамките на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“ със „Софийски солисти“.
„Дните на класиката в Балчик" ще продължат с гостуване на Камерния оркестър – Добрич и младата диригентка Светлана Галианова; пианистката Надежда Цанова, актрисата Йоанна Буковска-Давидова и прима балетистите на Софийската опера и балет Веса Тонова и Росен Канев ще представят камерния спектакъл „Curiosas по време на романтизма”.
В последните две вечери гости на фестивала ще бъдат солисти и оркестъра на Държавна опера – Варна с диригент Найден Тодоров, а финалната вечер е на музикантите от Бургаската опера с диригент Йордан Дафов. Към тях ще се присъединят Еделина Кънева, Орлин Горанов и Орлин Павлов за програмата „Ах, този мюзикъл!“.
Всички концерти започват в 19.30 ч. Входът е свободен, но всеки би могъл да помогне, дори и с малко, на инициативата, подета преди пет години от Общината в Балчик, за закупуване на концертен роял за нуждите на фестивала и града.
Чуйте още детайли в интервюто със Сава Тихолов - началник отдел „Култура“ в Община Балчик.
Новата скулптура на Боряна Росса, озаглавена "Жената и Вселената: Електра", посреща пътниците на Летище Бургас - не просто като арт обект, а като символичен мост между земя, небе и вода, между митология и бъдеще. " За мен това беше предизвикателство от една страна, а от друга - беше изключително интересно да се потопя в идеята за полета, която..
Самоков почита художника, изследовател и педагог проф. Васил Захариев с юбилейна изложба , която не само показва, но и разказва неговия живот чрез картини, рисунки, спомени и документи. В Художествената галерия, която носи името му, оживява една от най-значимите фигури в историята на българската графика . Изложбата поставя началото на..
В репортажа на Калина Стоянова може да чуете разказ за туризма по времето на социализма.
Поредицата от културни изяви с европейско участие "Музика под рилското небе" започват от понеделник, 4 август, обявиха от Общината в Рила. Инициативата е отпреди повече от 10 години на преподавателката по пиано в Музикалната академия в София Даниела Дикова и фондация "Арденца". Ще има концерти и срещи с местни изпълнители във всичките села на общината..
Общината в Кюстендил след повече от 40 години чакане, направи голям жест към задругата на местните занаятчии - стари и модерни. С решение на съветниците на гилдията беше предоставена срещу символичен наем известната Лекарска къща в центъра на града за техен дом, за център на Регионалната занаятчийска камара. Кокетният комплекс с хубав двор и..
В свят, в който вниманието се измерва в секунди, а изкуството често отстъпва пред алгоритмите, има хора, които упорито се връщат към корените, за да ги извадят на светло с нов глас. Един от тях е Тодор Василев — професионален музикант, артист по душа и съвременен интерпретатор на българската класическа литература. В своя проект "Шепот..
Веселин Маринов за пръв път ще участва в едно от големите летни събития в България – фестивала "Сцена на върховете" на Белоградчишките скали. "Обичам Белоградчишките скали. Това е място, което ме кара да се чувствам по-различно", сподели изпълнителят пред БНР. Той ще зарадва и публиката на фестивала в Балчик на 8 септември. "Не..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във..