Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Априлци се провежда фестивала "Искри от миналото"

Снимка: META/Facebook-


"Тази година за 20 поредна година, спазвайки традицията организираме Национален фолклорен събор, който ще се проведе на 23 и 24 юли в Априлци", каза за БНР Деница Николова от Народно читалище "Светлина" за провеждането на фестивала "Искри от миналото".

Клуб "Криле" ще организира малък щанд със сувенири, изработени от сръчните жени от общината. Средствата, които ще се съберат ще се добавим към другите суми, набрани от предходните базари, в помощ на многостранното и здравословно развитие на децата в град Априлци.

Тя заяви, че всяка година досега фестивала се провеждал на открита сцена в града, но със средства от проект е реновиран целия театрален салон.

"Официалното откриване ще бъде отвън, но след това ще искаме да се похвалим с нашия реновиран салон, който е по проект. Тази година ще направим изключение. Фестивалът ще се състои вътре в салона, но след това ще искаме да се похвалим с реновирания салон", допълни за предаването "Закуска на тревата" Николова.

Повече можете да чуете в звукови файл.

По публикацията работи: Радостини Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генерал Олександър Сирски (вляво) с украински войници

Сирски съобщи за влошаване на ситуацията в Запорожка област

Главнокомандващият украинската армия генерал Олександър Сирски съобщи за влошаване на ситуацията на фронта в югоизточната Запорожка област. "Значително се влоши обстановката на Александровското и Гуляйполското направление, където врагът, използвайки превъзходството си в жива сила и техника, в хода на ожесточени боеве, се придвижи напред и..

публикувано на 11.11.25 в 22:53
Протестът в Белград пред мястото на бъдещия хотел

Протест в Белград срещу бъдещ хотел, свързан със зетя на Тръмп

Стотици сърби, начело със студенти, демонстрираха в Белград срещу плана на властите да съборят бившия Генерален щаб на югославската армия, за да позволят на чуждестранни инвеститори да построят на негово място луксозен хотелски комплекс, свързван с Джаред Кушнер - зетя на американския президент Доналд Тръмп. Преди четири дни Скупщината..

публикувано на 11.11.25 в 22:49
Снимката е илюстративна

Румънски министър иска държавата да поеме контрола над филиала на Лукойл

В Румъния министърът на енергетиката се обяви за това държавата да поеме контрола върху местния филиал на Лукойл. Така ще бъдат гарантирани стабилността на националната енергийна система и работните места, свързани с бизнеса на компанията, след като международните санкции срещу нея влязат в сила, обясни министър Богдан-Груя Иван. "Лукойл"..

публикувано на 11.11.25 в 22:06

Приближен на Зеленски беше обвинен в корупция

В Украйна приближен на президента Володимир Зеленски беше обвинен в организиране на корупционна схема за 100 милиона долара в различни сектори на икономиката, съобщи Франс прес. Бизнесменът Тимур Миндич беше посочен от прокурор от специализираната антикорупционна прокуратура. Освен Миндич, с обвинения днес се сдобиха още шест лица, сред..

публикувано на 11.11.25 в 22:00
Язовир

Три община обсъдиха проблемите с водата от язовирите "Калин" и "Карагьол"

Общинските управи на Рила, Кочериново и Бобошево, както и експерти на "Кюстендилска вода" се събраха на работна среща по проблемите с водата от язовирите "Калин" и "Карагьол", от които се подава вода за населените места по Рилското корито. Лятото водоползването се увеличава, стига се и до режим, особено за Кочериново. Констатирано беше, че..

публикувано на 11.11.25 в 21:54
Майкъл Джексън

Майкъл Джексън с нов рекорд

Наследството на "краля на поп музиката“ Майкъл Джексън продължава да пише история, дори 16 години след смъртта му. Той се превърна в първия певец с шест десетилетия присъствие в Топ 10 в класациите след завръщането там на хита му Thriller. Хитът от 1982 г. Thriller се завърна в Топ 10 на Billboard Hot 100, изкачвайки се на десето място от..

публикувано на 11.11.25 в 21:24
Дейвид Лами

91 затворници в Англия и Уелс са били освободени по погрешка

Общо 91 затворници в Англия и Уелс са били освободени по погрешка между април и октомври тази година, по последни данни на Министерството на правосъдието. Данните за Англия и Уелс бяха публикувани, след като правителството стана обект на сериозни критики заради случайни освобождавания след редица нашумели случаи през последните седмици...

публикувано на 11.11.25 в 21:12