Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С една година се отлага въвеждането на промени за изпитите за шофьори

Снимка: БГНЕС

Година отсрочка получиха автоинструкторите, за да въведат промени в провеждането на изпитите. В Държавен вестник бяха публикувани промени в наредбата, които засягат въвеждането на интерактивните видеоклипове при тестовете и определянето на маршрута от устройство при финалния изпит.
Отлагането на прилагането на двете мерки не става за първи път. А предложението за промени Агенция „Автомобилна администрация“ мотивира с това, че работна група трябва да предложи варианти за повишаване ефективността на обучението и изпитите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство като преработи и актуализира изпитните въпроси, както и промени в нормативните актове, уреждащи обучението и изпитите. Работната група ще е с представители от Министерството на транспорта, вътрешните работи, образованието и Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“. До тогава курсистите няма да имат интерактивните видеоклипове в тестовете си, заедно със сега съществуващите по наредба текстови изпитни въпроси и въпроси със стационарни графични изображения. Повече от две години пък решението за автоматично задаване на маршрута при изпита хем го има в наредбата, хем го няма, защото пак е отложено за пролетта догодина.

Тези висящи положения предизвикаха критики от страна на автоинструкторите по време на общественото обсъждане на отлаганията на промените.  

Автоинструкторът Калин Вълов припомня прецизно, че въпросът е в дневния ред на обществото от 2019-та. И критично коментира, че с отказа си да въведе електронното определяне на маршрута, Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" показва нежеланието си да ограничи субективния фактор при избор на маршрут от изпитващия. „Използването на навигационна система по време на изпита ще осигури и възможност да бъде оценено умението на кандидата за взимане на самостоятелни решения по време на управлението“, пише Калин Вълов. Стоян Стоянов, председател на Сдружение "Българска автоинструкторска колегия", коментира за БНР, че въвеждането на подобна практика няма да е проблем.

"Защото ще е равнопоставен за всички. Маршрутите ще се задават не от изпитващите, а от системата. Маршрутът няма да  е субективен според самия изпит, защото в момента определени хора и определени изпитващи на определени фирми пускат по-лек маршрут".

Сдружениe "Българска автоинструкторска колегия" поиска премахването на интерактивните клипове като част от изпита. Или да бъдат въведени поне 4 години след обнародването в Държавен вестник. Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" засега отлага въвеждането им с една година. Стоян Стоянов коментира и предложението за използването на интерактивни клипове като част от изпита:

"Няма нищо ясно. Те искат да ни вкарат интерактивни видеоклипове за симулиране на изпита. След като изпитът е в реални условия, няма никакъв смисъл от тези видеоклипове. Това само ще оскъпи самия шофьорски курс и ще ощети крайния потребител с допълнителни такси, защото ще се явяват на видеоклипове. Това би оскъпило неоправдано изпитния процес, което няма да допринесе за подобряване на качеството на изпита". 

Според Стоян Стоянов от Сдружение "Българска автоинструкторска колегия" промените са отложени, за да няма протести.  

Случаите на шумни акции на ГДБОП и МВР за арестувани служители и шефове в Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация" са много през последните 10 години. Самата Агенция демонстрира желание да покаже, че се бори с корупцията. Справка в секцията за „Антикорупция“ в сайта на Агенцията показва, че 1131 души са отговорили, че няма прояви на корупционни практики. А 47 от анкетираните потребители казали, че има. 17 даже казали, че са били свидетели на такъв вид практики. Един потребител е посочил конкретно име на служител. Но тази статистика е от първите шест месеца на 2021-ва година. За следващите два периода ИА „Автомобилна администрация“ не е публикувала данни за сигнали за корупция.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радосина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01