Доставките на руски природен газ през "Северен поток" към Германия са намалели почти наполовина от 8 часа сутринта централноевропейско време, показват данни на оператора на тръбопровода. Руският енергиен гигант "Газпром" съобщи в понеделник, че спира още една турбина на газопровода "Северен поток" за поддръжка.
Вчера цената на природния газ на нидерландската борса се покачи с 10 процента и вече е 430 процента над равнището отпреди година, а днес газовите фючърси на ниделранския хъб TTF стартираха търговията с ново повишение от над 10% към 228 евро за мегаватчас (най-висока цена от 8-и март насам), преди да последва известна стабилизация около 208 евро.
Песков отново заяви, че Русия остава "надежден партньор", когато става въпрос за доставки на газ, подчертавайки, че "Газпром" е бил принуден да намали доставките си на газ поради западните санкции.
Отговаряйки на въпроси на журналисти, Песков коментира, че не е коректно пряко да се свързва количеството газ, което Русия изнася за Европейския съюз, със санкциите на ЕС, като обясни, че Кремъл няма умишлено да поддържа ниски доставки на газ, докато блокът не отмени санкциите си.
Той повтори, че санкциите просто затрудняват процеса на поддръжка, бърза подмяна на резервни части и т.н., което води до до прекъсване на доставките на газ.
Междувременно италианската енергийна компания Eni заяви, че е била информирана от "Газпром", че днес руският енергиен гигант възнамерява да намали доставките на газ за италианската компания, като днешните доставки ще възлизат на 27 млн. кубични метра в сравнение с 34 млн. кубични метра през последните дни.
Белият дом заяви, че "негови служители ще решат" кои медии ще имат право редовно да отразяват американския президент Доналд Тръмп на живо, предаде Асошиейтед прес. Това е рязка промяна във вековната традиция, според която независими медийни групи могат да отразяват действията на президента и да го държат отговорен от името на американците, отбелязва..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският държавен глава Володимир Зеленски иска да подпише лично във Вашингтон споразумението със Съединените щати за украинските редки земни елементи, предаде агенция Ройтерс. Сделката е стратегическа в плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство в контекста на усилията на Тръмп да..
Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали. Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..
Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..
В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..
Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон. Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...