Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шефът на НИНКН: Законът за културното наследство да има приоритет пред други закони

Арх. Петър Петров
Снимка: БГНЕС

Трябват спешни промени, които да помогнат Законът за опазване на културното наследство да има приоритет пред други закони, които пречат на опазване на културната дейност, посочи директорът на Националния институт за културно наследство Петър Петров. Последният пример е разрушаването на фасадата на "Театър София", поради ремонтни дейности. 

"Законът е параван за разрушаване на културното наследство.", каза арх. Петров.

Петров сигнализира, че в последните 30г. са изчезнали хиляди недвижими културни ценности. Причините са проблеми в прилагането на Закона за опазване на културното наследство, приет през 2009 г. и липсата на дългосрочна национална стратегия за опазването на културното наследство. Министърът на културата в оставка Атанас Атанасов каза, че ресорното министерство ще подкрепи промени и стъпки в опазването.

Петров посочи, че в Арбанаси 30% от културно наследство е в разруха, но това е валидно за повечето български селища и насели места се отнася. Проблем с опазването има също и в Археологическите резервати, тъй като липсва подходяща система за опазване. Трябва да се стимулират финансово собствениците, за да се предотврати лошото състояние на обектите, за да може сградите да се поддържат в оптимално състояние и да не се нарушава тяхната архитектурна цялост, убеден е той.

Юристът Савин Ковачев предложи създаване на Фонд за опазване на културното наследство, който да стимулира материално собствениците, които нямат финансова възможност да ремонтират или поддържат имота си.

Главният архитект на София Здравко Здравков се присъедини към призива за промени в Закона, като допълнени, че кадастралната схема на града се нуждае от осъвременяване, както и създаване на Регистър за културните ценности в риск за столицата, за да бъдат опазени, както и да се предвиди адекватно превенция, за да не попадат тези обекти в него.

Експерти в областта на археологията и подводната археология изтъкнати, че няма нужда от промени в Закона в частта, която касае тяхната област, а от оптимизация и премахване на свръх бюрокрацията.

Министърът Атанасов каза, че са обсъдили с арх. Петров проблемът с ниските заплати в Института и необходимостта от допълнителни финансови средства, за да могат служители по-ефективно да си вършат работа по опазване на културно наследство, което е необходимо да бъде национална кауза.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джефри Епстийн

Министерството на правосъдието на САЩ поиска разрешение да публикува документи, свързани Епстийн

Министерството на правосъдието на САЩ поиска от Федерален съдия да разреши публикуването на секретни документи, свързани със случая на покойния сексуален престъпник Джефри Епстийн. Двама затворнически надзиратели са обвинени за смъртта на Джефри Епстийн Шефът на британската банка Barclays подаде оставка заради връзките с Джефри Епстийн..

публикувано на 19.07.25 в 07:58
Израелски камиони в буферната зона между Израел и Сирия

Израел и Сирия се споразумяха за прекратяване на огъня

Израел и Сирия са се споразумели за прекратяване на огъня, съобщи американският посланик в Турция Том Барак.  Според него примирието е подкрепено от държавния секретар Марко Рубио, турските власти, Йордания и други съседни държави.  В пост в "Х" Барак, който е и специален пратеник за Сирия, отправя призив към друзите, бедуините и сунитите да..

публикувано на 19.07.25 в 07:48
Разрушена жилищна сграда в Одеса след масираното въздушно нападение, 20 юни 2025 г.

Русия удари Одеса с дронове

Русия предприе тази нощ масирана атака с дронове срещу украинското черноморско пристанище Одеса. Убит е един човек. Броят на ранените се уточнява. Над 20 дрона са атакували различни части на Одеса. В града са се чули експлозии. Поразена е жилищна сграда, в която е избухнал пожар.  Кметът на града Генадий Труханов и ръководителят на областната..

публикувано на 19.07.25 в 07:37

Потушен е пожарът край село Илинденци

Пожарът в землището на село Илинденци, който възникна късно снощи, е бил изгасен около 5 часа тази сутрин. Това обяви за БНР кметът на Струмяни. Първоначално огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви и хвойнови храсти, като имаше  опастност да стигне до село Плоски и международния път Е-79.  През нощта пожарникари и доброволци са..

публикувано на 19.07.25 в 07:32
Д-р Ирен Петрова

Ирен Петрова: Хора с хронични заболявания може да имат главоболие като първи оплаквания на топлинен удар

Не е необичайно, ако в най-горещите дни на годината изпитаме главоболие .   Причините за него могат да бъдат най-различни и обикновено, наистина свързани с жегата.  Главоболието обаче, може да подсказва и сериозно прегряване на тялото.  " Дехидратация е една от причините за главоболието в жегите, но значение има и промяната в пулса, учестяване,..

публикувано на 19.07.25 в 07:15

Пожар избухна край село Илинденци, община Струмяни

Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа.  Огънят е обхванал  между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два  противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи..

публикувано на 19.07.25 в 01:29

Митинг - заря в Карлово по случай 188 години от рождението на Васил Левски

Стотици жители и гости на Карлово   присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина  от  рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..

публикувано на 18.07.25 в 21:40