Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театърът в Хайфа е подготвил ваканционни театрални изненади

Снимка: Искра Декало

Какво знаят децата до седми клас за театъра? Някои никога не са виждали представления. Други ходят на драм-кражоци. Но и за едните и за другите театърът в Хайфа е подготвил ваканционни театрални изненади.

Много деца са били на куклен театър или на детски представления в драматичните театри. Но театъра в Хайфа им е приготвил не просто „пътешествие в драматургията и зад кулисите“, но и опит сами да напишат диалози и да ги поставят като спектакъл. За това разказва Цвия Руберман – сценарист и режисьор ръководещ проекта „оранжерия на утрешната култура“, който има важна посредническа мисия между театъра и децата и младежите.

"Децата не идват само да гледат театър, а сме превърнали посещението при нас в сериозна учебна платформа. Така е през учебната година, така е и през лятото. Спектакълът не е еднократен акт на забавление, който се забравя след 3 дни. Много преди посещението на театъра, а и след това в училищата или в летните детски лагери, пристигат артисти и подготвят младите зрители. Знаем, че това е дълъг процес. Първият спектакъл, който сме направили точно с тази цел, а не като спомагателен в репертоара. Това е интерактивно действие, при което зрителите са движат от зала в зала. Отношението към гримьорни, перукерните, шивални не е като към помощни дейности. И това е друго преживяване, а те заживяват самостоятелен живот пред очите на децата. По целия маршрут, който децата извървяват от зала в зала има изненади. Екскурзовод им е... самия Шекспир ( по точно негова холограма) , в самия край е и артист, облечен в неговите дрехи. Главната героиня е момиче, попадало, не в страната на чудесата, а в страната на театъра. Пътят ѝ зад кулисите започва от стая с лампи от шапки, вероятно под въздействие на лудия шапкар. Нашата Алиса слуша, заедно с другите деца, разказа на най-великия драматург, но и тя го запознава с новите технологии, с които е обградена", каза за БНР Руберман.
Снимка: Искра Декало

Това е само първата част на приключението в театъра. Класовете са разделени на 3 групи. Докато едните поглеждат зад кулисите, другите са запознават с най- интересни откъси от израелска детска драматургия. Някои фрази от тези пиеси са станали култови и хората ги употребяват във всекидневието си, без дори да се замислят откъде са дошли.

"Работим с министерството на просветата. Всички училища на Хайфа вече са включени в този проект. Ангажиращ е варианта за следващата година. Той е игра. Прилича на „стая за бягство“. Разчитаме на наблюдателността и логическото мислене, а не само на чувствата, които съпътстват всяко театрално представление. Работим и специално с учителите. Да си учител е вид театър. Преди нашия проект малцина от преподавателите си го признаваха. Работим по интензивна програма с училища, които имат паралелки с направление „изкуство“ или литература. Много им помагаме в сложния теоретичен материал.

Запознаваме ги със съвременната детска драматургия. Всеки може да опита да напише кратък диалог. Най-добрите от тях драматизираме, като участниците в драм-кръжоците тук се пробват и като режисьори. Даваме възможност децата да нарисуват възможни декори, костюми.

При последните срещи каним и съвременни драматурзи или режисьори. Те разказват как от много лични преживявания се прави пиеса или спектакъл, които да вълнуват обществото".

Няколко детски представления за лятото е подготвил и самия театър. Те са по класичка драматургия за най-малките зрители.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостиа Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен ще се превърне в център на театралното предизвикателство

В Плевен от 25 юни до 8 юли за първи път ще се проведат Международни театрални дни, в рамките на които е и новият фестивал „Школа“.  Той е по-различен от всички останали, а Плевен се превръща в център на театралното предизвикателство. Латинка Светозарова разговаря с Димитър Кабаков - директор на Драматично-кукления театър „Иван..

публикувано на 02.06.24 в 06:03

Милион читатели посещават националната библиотека в Йерусалим

Месец юни е обявен за месец на книгата от народа на книгата. Милион читатели от чужбина и от страната има всеки месец националната библиотека в Йерусалим.  Новата й сграда, която прилича на отворена книга, е открита само преди няколко месеца.  По използвани иновационни технологии и дигитализиране, тя надминава тези в Дубай и Александрия...

публикувано на 02.06.24 в 05:42
Румяна Пелова

Румяна Пелова събра стихове и разкази в "Палава детска книжка"

Прекрасна книжка от стихове и разкази е написала и издала съвсем наскоро Румяна Пелова от Перник. Тя и така се казва "Палава детска книжка". Интересни свежи илюстрации, хубав стих, чудесен  допир до света на детето и неговото светоусещане. В разказите главна героиня е нейната внучка Вероника под името Роня хулиганката. Късмет е да имаш..

публикувано на 02.06.24 в 05:19

Европейска музикална академия празнува 10-годишнина

Фондация „Европейска музикална академия“ празнува своята 10-годишнина с наситен на събития и концерти календар. Изпълнителният директор Теодора Димитрова, която е родом от Варна, споделя: "Фондацията работи в областта на музиката, изкуствата и образованието. Hашите цели са младите хора, в това число и тези с увреждания, да бъдат насърчавани, за да..

публикувано на 01.06.24 в 12:11

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00
Марина Великова

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес...

публикувано на 30.05.24 в 17:02