Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Емил Григоров: Асимилацията се е превърнала в културен геноцид

Посещението на папа Франциск в Канада не излекува раните от етноцида

Ако Католическата църква поеме отговорност, това ще я принуди да отвори изцяло архивите си, а засега отказва да го направи

По време на посещението си в Канада папа Франциск помоли за прошка за насилствената асимилация на коренното население в страната, но напрежението по темата остава.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Етноцид" означава системно унищожаване на етническа група и нейното културно богатство, традиции, изкуство, корени и роден език. На систематична асимилация в продължение на повече от столетие е било подложено коренното население на Канада. Основата полага т.нар. "Закон за индианците" от 1876 година, само девет години след възникването на държавата. Той предвижда създаването на интернати за децата на местното население под управлението на католическата църква. В 139 такива превъзпитателни училища над 150 хиляди деца е трябвало да бъдат превърнати в "червени ябълки" - червени отвън, бели отвътре, приели нормите на белия човек, с изтръгнато индианско самосъзнание и откъснати корени. Тези интернати съществуват до средата на 90-те години, финансово издържани от канадската държава.

Тази седмица главата на католическата църква папа Франциск прекара в Канада и в присъствието на канадския премиер Джъстин Трюдо помоли за прошка. 85-годишният Франциск обаче вижда вината за етноцида в Канада и извън църквата и според него държавата също носи отговорност.

Коренното население на Канада не е удовлетворено от поднесеното извинение. То нарече Католическата църква "най-мощната корпорация за етноцид".

Пред БНР темата коментира Емил Григоров, професор по философия в колежа "Гарно" и хоноруван преподавател по етика и политика в унивеситета "Лавал" в Квебек.

По думите му три са били основните цели на политиката към местните жители, която днес вече е обявена за престъпление, извършвано под егидата на държавни и религиозни институции. Това са цивилизоване, християнизиране и асимилиране на коренното население на Канада.

"Като се започне с личната хигиена и се завърши с тънкостите в усвояването на английската и френската граматики. Не помня вече в кой от въпросните документи крайната цел на това превъзпитание беше формулирана по особено циничен начин - да се убие индианеца в сърцето на детето."

Проф. Григоров разказа за насилственото настаняване в пансиони за превъзпитаване на коренното население на страната. Смъртността в тези пансиони, които са били задължителни за деца и младежи между 7 и 16 години,  е била между 25 и 69%, а за съпротивляващите се техни родители, близки и познати е бил предвиден затвор.

"Не са били редки случаите, в които кралската жандармерия на Канада е смазвала с оръжие подобна съпротива."

Асимилационната политика спрямо коренното население е продължила до XX век, за да се хомогенизира културно населението на младата държава, поясни проф. Емил Григоров. По думите му обаче проектът за превъзпитание претърпява пълен провал, а асимилацията се превръща в културен геноцид.

Относно посещението на папа Франциск в Канада проф. Григоров посочи, че това пътуване е станало наложително след призиви по-рано тази година признаването на културния геноцид към автохтоните да стане на канадска земя.

Плакат по време на папската визита в Канада призовава за отмяна на доктрината за откривателството, засегнала коренното население на новооткритите земи. Снимка: ЕПА/БГНЕСНедоволството от извинението на папата се дължи на две причини – поисканата прошка не е била от името на Католическата църква като институция, а за злото, "извършено от мнозина християни" и защото дори не са били споменати сексуалните блудства с малолетни, извършвани от възпитатели, стана ясно от думите на проф. Григоров.

"Защо папата продължава да упорства в отказа си да поеме отговорност от името на Католическата църква? Един такъв акт би принудил Католическата църква да отвори напълно архивите си, за да даде достъп до цялата истина за тези пансиони. Нещо, което тя продължава да отказва да направи."

Лидерите на автохтонните общности както в Канада, така и в САЩ, настояват и за компенсации за оцелелите в това превъзпитание, както и за отмяната на всички папски були, свързани с доктрината за откриваните нови земи, уточни преподавателят.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07