Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Емил Григоров: Асимилацията се е превърнала в културен геноцид

Посещението на папа Франциск в Канада не излекува раните от етноцида

Ако Католическата църква поеме отговорност, това ще я принуди да отвори изцяло архивите си, а засега отказва да го направи

По време на посещението си в Канада папа Франциск помоли за прошка за насилствената асимилация на коренното население в страната, но напрежението по темата остава.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Етноцид" означава системно унищожаване на етническа група и нейното културно богатство, традиции, изкуство, корени и роден език. На систематична асимилация в продължение на повече от столетие е било подложено коренното население на Канада. Основата полага т.нар. "Закон за индианците" от 1876 година, само девет години след възникването на държавата. Той предвижда създаването на интернати за децата на местното население под управлението на католическата църква. В 139 такива превъзпитателни училища над 150 хиляди деца е трябвало да бъдат превърнати в "червени ябълки" - червени отвън, бели отвътре, приели нормите на белия човек, с изтръгнато индианско самосъзнание и откъснати корени. Тези интернати съществуват до средата на 90-те години, финансово издържани от канадската държава.

Тази седмица главата на католическата църква папа Франциск прекара в Канада и в присъствието на канадския премиер Джъстин Трюдо помоли за прошка. 85-годишният Франциск обаче вижда вината за етноцида в Канада и извън църквата и според него държавата също носи отговорност.

Коренното население на Канада не е удовлетворено от поднесеното извинение. То нарече Католическата църква "най-мощната корпорация за етноцид".

Пред БНР темата коментира Емил Григоров, професор по философия в колежа "Гарно" и хоноруван преподавател по етика и политика в унивеситета "Лавал" в Квебек.

По думите му три са били основните цели на политиката към местните жители, която днес вече е обявена за престъпление, извършвано под егидата на държавни и религиозни институции. Това са цивилизоване, християнизиране и асимилиране на коренното население на Канада.

"Като се започне с личната хигиена и се завърши с тънкостите в усвояването на английската и френската граматики. Не помня вече в кой от въпросните документи крайната цел на това превъзпитание беше формулирана по особено циничен начин - да се убие индианеца в сърцето на детето."

Проф. Григоров разказа за насилственото настаняване в пансиони за превъзпитаване на коренното население на страната. Смъртността в тези пансиони, които са били задължителни за деца и младежи между 7 и 16 години,  е била между 25 и 69%, а за съпротивляващите се техни родители, близки и познати е бил предвиден затвор.

"Не са били редки случаите, в които кралската жандармерия на Канада е смазвала с оръжие подобна съпротива."

Асимилационната политика спрямо коренното население е продължила до XX век, за да се хомогенизира културно населението на младата държава, поясни проф. Емил Григоров. По думите му обаче проектът за превъзпитание претърпява пълен провал, а асимилацията се превръща в културен геноцид.

Относно посещението на папа Франциск в Канада проф. Григоров посочи, че това пътуване е станало наложително след призиви по-рано тази година признаването на културния геноцид към автохтоните да стане на канадска земя.

Плакат по време на папската визита в Канада призовава за отмяна на доктрината за откривателството, засегнала коренното население на новооткритите земи. Снимка: ЕПА/БГНЕСНедоволството от извинението на папата се дължи на две причини – поисканата прошка не е била от името на Католическата църква като институция, а за злото, "извършено от мнозина християни" и защото дори не са били споменати сексуалните блудства с малолетни, извършвани от възпитатели, стана ясно от думите на проф. Григоров.

"Защо папата продължава да упорства в отказа си да поеме отговорност от името на Католическата църква? Един такъв акт би принудил Католическата църква да отвори напълно архивите си, за да даде достъп до цялата истина за тези пансиони. Нещо, което тя продължава да отказва да направи."

Лидерите на автохтонните общности както в Канада, така и в САЩ, настояват и за компенсации за оцелелите в това превъзпитание, както и за отмяната на всички папски були, свързани с доктрината за откриваните нови земи, уточни преподавателят.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17