Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Емил Григоров: Асимилацията се е превърнала в културен геноцид

Посещението на папа Франциск в Канада не излекува раните от етноцида

Ако Католическата църква поеме отговорност, това ще я принуди да отвори изцяло архивите си, а засега отказва да го направи

По време на посещението си в Канада папа Франциск помоли за прошка за насилствената асимилация на коренното население в страната, но напрежението по темата остава.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Етноцид" означава системно унищожаване на етническа група и нейното културно богатство, традиции, изкуство, корени и роден език. На систематична асимилация в продължение на повече от столетие е било подложено коренното население на Канада. Основата полага т.нар. "Закон за индианците" от 1876 година, само девет години след възникването на държавата. Той предвижда създаването на интернати за децата на местното население под управлението на католическата църква. В 139 такива превъзпитателни училища над 150 хиляди деца е трябвало да бъдат превърнати в "червени ябълки" - червени отвън, бели отвътре, приели нормите на белия човек, с изтръгнато индианско самосъзнание и откъснати корени. Тези интернати съществуват до средата на 90-те години, финансово издържани от канадската държава.

Тази седмица главата на католическата църква папа Франциск прекара в Канада и в присъствието на канадския премиер Джъстин Трюдо помоли за прошка. 85-годишният Франциск обаче вижда вината за етноцида в Канада и извън църквата и според него държавата също носи отговорност.

Коренното население на Канада не е удовлетворено от поднесеното извинение. То нарече Католическата църква "най-мощната корпорация за етноцид".

Пред БНР темата коментира Емил Григоров, професор по философия в колежа "Гарно" и хоноруван преподавател по етика и политика в унивеситета "Лавал" в Квебек.

По думите му три са били основните цели на политиката към местните жители, която днес вече е обявена за престъпление, извършвано под егидата на държавни и религиозни институции. Това са цивилизоване, християнизиране и асимилиране на коренното население на Канада.

"Като се започне с личната хигиена и се завърши с тънкостите в усвояването на английската и френската граматики. Не помня вече в кой от въпросните документи крайната цел на това превъзпитание беше формулирана по особено циничен начин - да се убие индианеца в сърцето на детето."

Проф. Григоров разказа за насилственото настаняване в пансиони за превъзпитаване на коренното население на страната. Смъртността в тези пансиони, които са били задължителни за деца и младежи между 7 и 16 години,  е била между 25 и 69%, а за съпротивляващите се техни родители, близки и познати е бил предвиден затвор.

"Не са били редки случаите, в които кралската жандармерия на Канада е смазвала с оръжие подобна съпротива."

Асимилационната политика спрямо коренното население е продължила до XX век, за да се хомогенизира културно населението на младата държава, поясни проф. Емил Григоров. По думите му обаче проектът за превъзпитание претърпява пълен провал, а асимилацията се превръща в културен геноцид.

Относно посещението на папа Франциск в Канада проф. Григоров посочи, че това пътуване е станало наложително след призиви по-рано тази година признаването на културния геноцид към автохтоните да стане на канадска земя.

Плакат по време на папската визита в Канада призовава за отмяна на доктрината за откривателството, засегнала коренното население на новооткритите земи. Снимка: ЕПА/БГНЕСНедоволството от извинението на папата се дължи на две причини – поисканата прошка не е била от името на Католическата църква като институция, а за злото, "извършено от мнозина християни" и защото дори не са били споменати сексуалните блудства с малолетни, извършвани от възпитатели, стана ясно от думите на проф. Григоров.

"Защо папата продължава да упорства в отказа си да поеме отговорност от името на Католическата църква? Един такъв акт би принудил Католическата църква да отвори напълно архивите си, за да даде достъп до цялата истина за тези пансиони. Нещо, което тя продължава да отказва да направи."

Лидерите на автохтонните общности както в Канада, така и в САЩ, настояват и за компенсации за оцелелите в това превъзпитание, както и за отмяната на всички папски були, свързани с доктрината за откриваните нови земи, уточни преподавателят.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52