Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелин и Милен Радулови са едни от малцината българи, майстори на саби

Снимка: Ася Пенчева

Сабята и пистолетът са лични оръжия на българския офицер още с формирането на съвременната армия след Освобождението. В годините на социализма обаче сабята отстъпва място и е почти забравена, тъй като се приема като символ на царското войнство. През последното десетилетие обаче сабята отново е част от представителните роти и знаменни части на военните образувания.
"В момента започваме една сабя точно, както някога е започвала с една единствена разлика, че сме открили електричеството и камъкът, който заточва не е необходимо да го движи водата,  а е задвижван от електричеството. Начинът и технологията е абсолютно автентичен - точно такъв, какъвто е бил някога камъкът -  различни грапавини, докато стане едно остро готово острие", каза за БНР Милен Радулов.
Милен Радулов Снимка: Ася Пенчева
Цветелин и Милен Радулови са едни от малцината българи, майстори на саби - реставратори и създатели на нови. И двамата са машинни инженери и този майсторлък им е само хоби.


"Това е един автентичен занаят на ниво хоби. Правенето на оръжие е изкуство, но оръжието съчетава в направата си няколко подзанаята", допълни за предаването "Рано в неделя" Цветелин Радулов.
Цветелин Радулов  Снимка: Ася Пенчева
Милен Радулов е правнук на опълченец:

"Аз пораснах в едно крайно милитаристично семейство. Прадядо беше участник в трите войни за Национално Освобождение - Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Дядо беше участник във Втората световна война, аз пораснах с тези разкази, с нещата, които имах".
Ако имате ръждясала стара сабя, ятаган, шашка или дори меч, братя Радулови имат уменията да му върнат блясъка и да го превърнат в семейна реликва.


Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42