Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В последните години има бум на производството на пелети у нас

По скандинавски модел са разработени мерки за групови инсталации, за да горим по-малко дърва

България е сред държавите с най-нисък процент използвани дърва спрямо запаса, с който разполагаме

Снимка: Ани Петрова

Между 2,5 и 3 милиона кубика дърва изгаряме за отопление всяка година – сочат данните на Министерството на земеделието. Това е малко в сравнение с горските  запаси, с които държавата разполага, но е много в сравнение с добрите практики в останалите европейски страни. В ситуация на енергийна криза българите все по-често обръщат поглед към дървата като средство за отопление.

"Дървесната биомаса е от възможните алтернативи, тъй като е местен източник, възобновяем източник, въглеродно неутрален. Ползването на тази дървесна биомаса е със сериозни традиции у нас. Тя заема основен дял във ВЕИ, в микса у нас. Такава е тенденцията и в последните години. Продължаваме да ползваме много сериозен обем дървесина за отопление", коментира пред БНР заместник-министърът на земеделието в оставка Валентин Чамбов.

Дървата за огрев заемат сериозен дял от добиваната у нас ежегодно дървесина.

Чамбов подчерта, че сме сред държавите с най-нисък процент използвани дърва спрямо запаса, с който разполагаме – над 700 милиона кубически метра.

"Ние ползваме годишно под и около 1% от целия запас, доста екстензивно ползваме дървесина."

При други форми на биомаса - брикети и пелети, получаваме по-висок процент на ефективност при изгарянето на дървесина, заради по-високия коефициент на полезно действие на инсталациите за тях в сравнение с обикновените печки, уточни Валентин Чамбов. По думите му в последните години има бум на производството на пелети у нас.

Чамбов посочи, че въз основа на шведския и финландския опит са разработени мерки за енергийна ефективност, които очакват своето приложение. Сред тях са смяна на инсталациите и преминаване от локално – на едно домакинство, към групово отопление на цял блок или група къщи.

"Тук няма да мине без подходящи стимули към населението – общински, на национално ниво - подходът в северните държави в Европа още от 60-70-те години. И там е имало стимули от държавата, стимули на общинско ниво. Трябва да вървим по този път. Държавата подпомага изграждането на такива инсталации за групиране, намаляване на данъците."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30

Последователи на Петър Дънов се събират в Априлци за празника на паневритмията

"Първото нещо е да се събуди доброто в себе си , мира и хармонията със себе си, природата, с всички, които ни заобикалят.   Стремежът е всеки друг на оживи тази доброто е част от промяната отвътре - навън . Град Априлци е свещеното сърце на България.   В квартал "Острец" има десет поляни, които са проекции на планетите от Слънчевата..

обновено на 22.06.24 в 10:31