Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агенцията за устойчиво енергийно развитие: На всеки 4 години големите предприятия са длъжни да правят енергийно обследване

Може ли България да се впише в политиката по пестене на газ?

Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори: Почти невъзможно е индустрията да спести 15 на сто от горивото си

Снимка: БГНЕС

Министрите на енергетиката на Европейския съюз се споразумяха държавите членки да намалят потреблението на природен газ с 15 процента от 1 август тази година до края на март 2023 година, като целта е да се подсигурят в случай, че Русия спре изцяло доставките на синьо гориво.

Ако се налага, мярката от доброволна ще става задължителна, като ще има изключения за някои страни. И ако в бита и при някои от предприятията могат да бъдат приложени мерки като спиране на топлата вода, намаляване на температурата в помещенията, преминаване към работа от вкъщи, то при тежката индустрия, която е и най-големият консуматор на газ, нещата са по-сложни.

Могат ли да пестят индустриалните предприятия у нас?

Големите предприятия са задължени на всеки 4 години да правят енергийно обследване, уточнява Ина Бояджиева, началник на отдел "Енергийна ефективност" в Агенцията за устойчиво енергийно развитие.

Има място за подобрение, може би два пъти е по-висок разходът на енергия в сравнение с модерните западни предприятия, допълва тя.

"Енергийната ефективност е в техен интерес, това ще им помогне да намалят себестойността на продукцията."

Има системи за контрол върху всеки вид енергоносител. Въпросът е дали в съответното предприятие има инсталирана такава система, казва още Бояджиева.

Почти невъзможно е индустрията да спести 15 на сто от горивото си - това каза от своя страна изпълнителният директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Ивайло Найденов.

В момента се работи по действащи договори. Намаляването на консумацията би довело до неизпълнение на договорите, което пък ще доведе до неустойки, изтъква той.

В голямата индустрия повечето предприятия нямат алтернатива на газа и не могат да се преминат към мазут, комплексните разрушителни не допускат това, припомня още Ивайло Найденов.

Според него в България не можем да си позволим намаляване с 15%, тъй като индустрията е единият голям потребител, другият са топлофикациите. 

"Жилищата, които са топлофицирани, не са изчислени за големи електрически товари. Така че рискуваме освен газ, да нямаме и ток", коментира Ивайло Найденов.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна . Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг . Първоначалният вариант на..

публикувано на 24.02.25 в 08:15
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55