Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър получава 72 млн. евро за изграждане на нов център за незаконни мигранти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кипър получава 72 млн. евро от Европейската комисия за изграждане на нов център за незаконни мигранти и подобряване на условията за тях, съобщи министърът на външните работи Никос Нурис. Системата за предоставяне на убежище в страната и за приемане на пристигащите далеч надхвърли възможностите си, заяви той. 

Новата европейска финансова помощ е за изграждането на първия в Кипър център, в който ще бъдат настанявани незаконни мигранти, получили отказ от властите за предоставяне на убежище и откъдето те ще бъдат връщани в страните им. Средствата ще бъдат използвани и за подобряване на съществуващата инфраструктура за прием на бежанци.

Европейската комисия одобри искането на Никозия за допълнително финансиране заради увеличените мигрантски потоци към острова.

Решението ще допринесе за засилване на връщанията на незаконни мигранти в страните им, което е една от основните цели на правителството, и ще бъде сложен край на злоупотребата със системата за убежище, заяви вътрешният министър Никос Нурис.

Брюксел разглежда и искане на Кипър за финансиране на специалното звено за наблюдение на „зелената линия”, която е основен канал за незаконен трафик на мигранти. Според Нурис около 100 души на ден преминават през нея, като пристигат от Турция в северната част на острова и след това пресичат буферната зона.

Кипър е на първо място в ЕС по брой търсещи убежище, които вече достигат 5% от населението му.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дискотеката в Кочани, където след пожар загинаха десетки младежи, а над 150 бяха ранени.

В Кочани протестираха близки на загиналите при трагедията през март

Родители и близки на загинали при пожара в дискотека в Кочани, Северна Македония, протестираха днес в града под мотото "Закъсняла реакция", съобщават местните медии. Родителите настояват за справедливост за починалите деца. Пожарът в дискотека "Пулс" в Кочани избухна на 16 март и причини смъртта на 62-ма души. Пострадалите общо бяха около двеста. До..

публикувано на 19.04.25 в 17:14

Приключи и вторият кръг преговори между Иран и САЩ за ядрената програма

Вторият кръг преговори между Иран и САЩ за ядрената програма на ислямската република, които се проведоха в продължение на четири часа в Рим, са приключили, съобщиха световните агенции. Делегации от САЩ и Иран на втори кръг преговори за ядрената програма на Техеран в Рим Преди седмица се проведе първият диалог в Оман, а след няколко дни ще се..

публикувано на 19.04.25 в 17:01
Владимир Путин

Путин обяви "Великденски мир"

Президентът на Русия Владимир Путин обяви "Великденски мир", което означава преустановяване на всички военни действия от 18 ч. днес до 0 часа на 21 април, предаде Ройтерс. Кремъл се надява украинската страна да последва примера й, но предупреждава, че военните остават в готовност да отблъснат всякакви възможни нарушение на примирието и провокации..

публикувано на 19.04.25 в 16:59
Михаела Власева и Стефания

Как да включим децата в подготовката за празника?

Как да включим децата в подготовката за празника Великден, сподели в "Нощен Хоризонт" Михаела Власева от Креативна работилничка "ШиШарка": "Децата винаги са готови и искат да се включат в този празник, в който всички сме си вкъщи и за тях е безценно, те да участват в неща, в които правим нещата заедно. Трябва и ние като възрастни да го..

публикувано на 19.04.25 в 16:41

Козунакът - сладкият аромат на Великденската традиция

Великден не е просто празник от календара - той е време на съпреживяване, на обновление и на възраждане . Във всеки български дом тези дни се носи не само ароматът на пролетта, но и на нещо по-дълбоко - на спомени, на традиции, на обич. Да има кой да ти покаже, да те поведе за ръка и да те напътства, докато приготвяш трапезата за един..

публикувано на 19.04.25 в 16:20

Пътят до Клисурския манастир е почистен, ще бъде и разширен

Пътят за Клисурския манастир "Свети Свети Кирил и Методий" край Берковица е в окаяно състояние. Последният ремонт е бил преди 20 години, припомня архимандрит Антим - протосингел на Видинска митрополия.  Отсечката е с дължина от 2,5 километра:  "Ежегодно по този път минават стотици хиляди хора със своите автомобили и пътят е в изключително..

публикувано на 19.04.25 в 16:15

БМЧК в Ловеч организира великденски благотворителни работилници

Българският червен кръст в Ловеч организира великденски благотворителни работилници в Ловеч и Троян за боядисване на яйца.  Изписаните яйца бяха дарени на социални институции, в които са настанени възрастни хора и хора с увреждания.  Триста са боядисаните яйца, както и козунаци за Великден, които ще получат настанените в домовете за възрастни хора..

публикувано на 19.04.25 в 16:04