В 13:30 ч. в Националния етнографски музей се открива изложба за българското културно наследство в чужбина. Учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН са обходили и проучили десетки места в Турция, Гърция, Северна Македония, Сърбия, Румъния, Албания, Русия, Италия, Унгария и Чехия, свързани с националното ни културно наследство - военни гробища, църкви и манастири, крепости, паметници на именити българи. Най-интересните истории за историята изследователите ще представят в специална брошура.
Главен асистент д-р Лина Гергова от Института за етнология и фолклористика сподели за БНР, че извън територията на страната ни е трудно да се поддържат паметниците от българската културна територия
"Това не са само местата, които са свързани с миналото на България и старите територии, но също и пътищата, по които са минали прабългарите – например местата, където се установил Хан Кубрат и където е погребан, Волжка България, като една от другите българи. Също сме изследвали местата, където са се заселили Алцековите българи в Италия. Изследвали сме и места, които от по-новата българска история, където наши артисти, художнически и учени са оставили своята следа. Може би най-известният пример е Пенчо Славейков в Милано, но имаме места, свързани с Иван Вазов, с Левски“.
Много български войници са погребани извън границите ни - в Румъния, Унгария, Австрия, Сърбия, Гърция. Някои места са изоставени, а други - заличени.
"България няма цялостна политика за тези места във всички посоки. Това е един пъзел от различни политики, от различни инициативи на най-различни индивидуални хора и групи, институционализирани или не“, сподели Гергова в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“.
До Втората световна война не можем да говорим за български паметни места извън територията на България, категорична е тя. След това пък е трудно пътуването на неофициални групи и социалистическата държава доминира в грижата за тези места, но официалният исторически разказ е най-важен и той не може да бъде оронва отношенията с Румъния, Съветския съюз, Югославия…
"Тогава се изгражда и като паметно място предполагаемия гроб на Свети Кирил в римската църква Сан Клементе. Тодор Живков и Людмила Живкова го посещават, поставят паметна плоча и се поставя началото на това ежегодно посещение, което виждаме и днес, но в почти всички останали посоки не се е правило нищо“.
Потомците на изселените от Северна Добруджа, от Егейска Македония и от Тракия българи още от 70-те започват отношения със своите далечни роднини в напуснатите места, но след 90-те години активно започват да комуникират с тях.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..