Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Афганистан една година след като талибаните взеха властта

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Утре е първата годишнина откакто талибаните превзеха Кабул почти без никаква съпротива и се завърнаха на власт в Афганистан. Как се промени страната през тези 12 месеца?

Ако трябва да се изразим тактично ще кажем, че 38-милионен Афганистан преживява икономически срив. Ако трябва да сме откровени обаче – Афганистан гладува. Лина – майка на недохранения тримесечен Осман го води в детската болница „Ататюрк“ в Кабул:

„Не мога да изхранвам децата си заради икономическите проблеми. Няма работа. Ситуацията се влоши, откакто талибаните дойдоха на власт. Масова безработица и увеличаване на глада.“

Покъртителният мащаб на положението в Афганистан се допълва от фактите, че хората са принудени да продават органите или децата си, за да се изхранят. Бъбрек струва между 2000 и 8000 долара. Д-р Насир Ахмад от град Херат казва:

„99% от донорите на бъбреци са бедни хора, а само 1% даряват бъбрек за член на семейството.“

40-годишният Гулам Хазрат от село край града е продал бъбрека си за 2300 долара, с част от които е опитал да намери незаконно работа в Иран, но без успех. И разказва:

„Не можах да изляза и да прося, просто не мога. Тогава реших да отида в болницата и да продам бъбрека си, за да успея поне за известно време да осигуря прехрана за децата си.“

Отчаянието заради бедността води семейства в Афганистан и до решението да продават децата си. „Жертвай един, за да спасиш останалите“ – това си повтаря мъж в малко селце в западната част на страната, който продава 10-годишната си дъщеря в брак за 1000 долара. Майката Азис Гюл:

„Нямахме с какво да се храним вкъщи, гладувахме и изпратих мъжа ми да донесе храна. Той донесе, продължаваше да носи и го попитах как е изкарал парите. Когато ми каза, че е продал дъщеря ми сърцето ми спря, искаше ми се да умра. Скарах се с него и му казах, че няма да я дам в брак толкова малка.“

Децата и младежите са най-потърпевши от трагичното положение в Афганистан. Фенерче, ръкавици и магаренце – това е всичко, с което разполага 15-годишният Али Сина, който работи в мина, за да издържа майка си, баща си и тримата си братя и сестри. Той работи всеки ден по 8 часа и изкарва по 165 долара на месец:

„Началникът ми не ме пуска да си отида вкъщи, когато искам. Прибирам се на всеки два месеца. Ако си ходя вкъщи твърде често, ще ме уволнят. Така че майка ми и баща ми често ми липсват.“

По данни на Геоложкия институт на САЩ Афганистан има залежи от петрол, газ, литий и други ценни метали и минерали на стойност трилиони долари. Голяма част от тях не са разработени заради рискованото положение и насилието в различните части на страната.

Много млади хора не успяват да се приспособят към порядките, налагани от талибаните, губят надежда и изпадат в депресия. Д-р Хафизула Мохеби – директор на психиатрия и д-р Харун Найхзад – психиатър, обясняват:

„Регистрираме все повече случаи на душевни болести. По време на предишното правителство в спешното отделение идваха около 30-40 пациенти дневно, а сега те се увеличиха до 120-130 на ден.

„Липсата на работни места и чувството за несигурност са основните фактори за увеличаващия се брой на пациентите с психиатрични проблеми, особено тези с депресия, в Афганистан. Повечето от тях са млади хора.

Откакто талибаните се завърнаха на власт животът ми се промени напълно, казва 18-годишният Ахмад Фахим от Кабул, който вече трябва да носи традиционно облекло вместо дрехите, с които е свикнал:

„Връщането на талибаните засегна начина на живот на младите много силно. Не можем да се обличаме и да се подстригваме както искаме. Повечето от дрехите, които имам са дънки и тениски и вече не мога да ги нося. Нямам друг избор, освен да ги изгоря.“

И това горене съвсем не е в преносен смисъл. В шестмилионен Кабул хората буквално използват всичко, включително отпадъци, за да се топлят през зимата. Гулам Хасан – директор на отдела за околна среда в общината:

„Хората са в много лоша икономическа ситуация и не могат да си позволят да си купят въглища или дърва за огрев. Тъй като нямат избор горят гуми и пластмаса.“

Втора поредна година 25 от 34-те провинции в Афганистан претърпяват много сериозна суша. Тя също е част от причините за масово изселване на цели райони. Чуйте свидетелските разкази на 66-годишният Хаджи Уали и на анонимен трафикант на хора:

„Хората ни са гладни. Всички напуснаха къщите си и поеха към Иран, Пакистан или Турция. Бяха принудени заради бедност и глад.“

„Преди прекарвах по 50-60 пътника на седмица, но сега са много повече. Откакто талибаните взеха властта прехвърлих 500 семейства само през първата седмица.“

След като талибаните взеха властта парите от дарения от международни организации спряха и правителството не можеше да изплаща заплати. Така стотици хиляди държавни служители останаха без прехрана. Заради прекъснатото финансиране на проекти изчезнаха много работни места, което отекна в целия пазар на труда. Изказванията на талибаните обаче са в съвсем различна посока – външният министър Амир Хан Мутаги и полицейският началник Ширула Бадри:

„Имаме напредък в администрацията, в политиката, в развойния сектор и в отношенията ни с нацията и със света. С всеки изминал ден във всички области на живота трупаме повече опит и напредваме.“

„Джихадът ще продължи до Деня на страшния съд. Не е достатъчно, че покорихме Афганистан. Ще разпространим исляма до всяко кътче на света и нашият джихад ще продължи.“

В много части на Афганистан на момичетата между VII и XII клас не е разрешено да посещават училище, откакто талибаните са начело. Голяма част от жените, работещи в обществения сектор, с изключение на здравеопазването, бяха освободени до създаването на разграничения между мъжете и жените в училищата и на работните места, които да отговарят на тълкуването на исляма от талибаните. В сградата на бившото министерство на женските работи вече се помещава щаба на религиозната полиция, чиито части съветват хората да спазват повелите на исляма. Подобна институция има и в Саудитска Арабия. Неофициално са забранени музикалните изпълнения. Музикантът Набих Бахш продава напитки в бившия си магазин за поправка на музикални инструменти:

„Музикантите се събрахме и разговаряхме с правителствения говорител на талибаните. Той ни прие и се отнесе с нас с уважение, но не спираше да настоява, че музиката е забранена от ислямския закон и всякаква музика е забранена от това правителство.“

Изглежда, че в Афганистан няма сектор, който да не е в криза. Директорът на офиса на „Асошейтед прес“ за Афганистан Кати Ганън, която беше една от малкото кореспонденти от западни страни по време на предишното управление на талибаните в края на 1990-те, обобщава сложната ситуация там с едно изречение:

„Талибаните имат огромни проблеми, нямат пари, а имат държава която е възможно най-бедна и население, което е възможно най-отчаяно.“

Снимки: ЕПА/БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 1 юни трудовата книжка се превръща в електронен документ

От 1 юни 2025-а година хартиената трудова книжка става електронна и се превръща в електронен документ - единен електронен трудов запис, информираха от КНСБ. Законодателната промяна, която предвижда дигитализацията, е от есента на 2023-а година, и беше даден дълъг преходен период, припомниха от синдиката. Старите хартиени трудови книжки трябва да..

публикувано на 12.04.25 в 14:12
Световна здравна организация

Страните от СЗО постигнаха "принципно споразумение" по текст за по-добра защита от пандемии

Страните членки на Световната здравна организация (СЗО) постигнаха днес "принципно споразумение" по текст, който ще позволи по-добра защита от евентуални бъдещи пандемии, предаде Франс прес, като цитира съпредседателката на преговорния орган и специална пратеничка на Франция по въпросите на глобалното здравеопазване Ан-Клер Ампру. Това съобщи БТА. До..

публикувано на 12.04.25 в 14:04

50 години от кончината на Джозефин Бейкър

"Безкрайно уважавам тази жена, която е била майка, страстен защитник на многообразието, жена, която е останала в историята с куража си по време на войната. Нейната съдба силно ме вълнува - всичко това докато е била и творец, разбира се, с изключителна артистична кариера. Тя ме удивлява." "През XX век тази жена е осиновила толкова много деца,..

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Централноевропейски държави се борят с огнища на шап сред добитъка

Властите в няколко държави в Централна Европа работят за справяне с огнища на шап сред добитъка.  Заради болестта се стигна до затваряне на граници и умъртвяване на хиляди животни. Първият случай беше регистриран във ферма в северозапдна Унгария в началото на март. Две седмици по-късно животни в три стопанства в съседна Словакия също дадоха..

публикувано на 12.04.25 в 13:40

Гърция съобщава за три огнища на шарка по овцете в близост до България

Санитерните власти на Гърция откриха шарка по овцете в три префектури северната част на страната, които са близо до границата с България. Засегнати са ферми до град Кавала в област Родопи и на остров Самотраки. Причината е неспазване от страна на фермерите на санитарните мерки. От областната санитарна служба съобщават, че стадата с..

публикувано на 12.04.25 в 13:25

Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България - BBB с положителна перспектива

Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch) потвърждава дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво "BBB" с положителна перспектива. Рейтингът на България е подкрепен от силния външен баланс и баланс на публичните финанси спрямо държавите със същия рейтинг и надеждната политическа рамка, подкрепени от членството в ЕС и дългогодишния..

публикувано на 12.04.25 в 13:01

Кметове на малки населени места също обявиха, че ще започнат протести

Протести под наслов "България няма деца за убиване" се организират днес пред съдебни палати в различни градове на страната. Демонстрацията в София е пред сградата на Министерския съвет.  Искането на всички протестиращи е да се осигури безопасност на пътя и да има по-строги мерки срещу нарушенията. Недоволството идва след катастрофата..

публикувано на 12.04.25 в 12:44