Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Костанца Рангелова: Зависимостта на Европа от руския газ се засили след анексацията на Крим

Газ има и можем да се справим и без "Газпром", подчерта експертът от ЦИД

Костанца Рангелова
Снимка: Стопкадър TV 1

"Зависимостта на Европа от руския газ се засили след анексията на Крим през 2014 година. Наблюдава се как от 2014 до 2022 г. Германия и Италия от 30-40% газ, който купуват от Русия, стигат до 50% преди войната в Украйна".

Това каза пред БНР Костанца Рангелова, експерт от Центъра за изследване на демокрацията. Тя е съавтор на анализа "Кремълски наръчни в България: нова страница или още от същото?", в който основните изводи са:

"Настояването на българския бизнес и политически лидери за връщане към директни доставки на газ от „Газпром“ е погрешно. То се основава на преувеличен риск от недостиг на газ и пълно непознаване на геополитическите рискове от последващи съкращения на доставките и от изнудване от страна на Кремъл.

Основната причина за настоящата криза в България са значителните инфраструктурни и политически пречки. България има сравнително малко потребление на газ и множество входни точки за доставка. Но понастоящем страната все още няма пряк достъп до доставки на неруски газ.

Необходими са допълнителни доставки на втечнен природен газ, за да се намали зависимостта от газа от Чирен и сигурността на доставките след декември 2022 г., особено през останалата част от отоплителния сезон". 

По думите на експерта реално газ има и можем да се справим и без "Газпром":

"Можем да купуваме газ от Азербайджан, който може да ни осигури 1/3 от цялото потребление, ако приемем, че всичко е наред и интерконекторът заработи до 1 октомври. Това е предостатъчно да покрие нуждите на домакинствата и топлофикациите". 

Според нея останалите 2/3 могат да бъдат осигурени от договорените 3 танкера с втечнен газ и от газохранилището в Чирен:

"Въпросът е колко бързо можем да го напълним преди отоплителния сезон. Що се отнася до газа от хранилището в Чирен, максималният капацитет за добив е 40 GWh на ден (постепенно намалява, когато хранилището се изпразва). Въпреки че в момента то е запълнено на 48%, до 1 октомври може да достигне 76% (ако се запази темпът на запълване от втората половина на юли). Следователно „Чирен“ може да покрие изцяло дефицита на доставки през октомври и ноември спрямо нормалното търсене. В началото на декември обаче, хранилището ще бъде отново запълнено едва на 48% и ще може да поддържа само 38 GWh на ден като максимален капацитет на добив. Това ще остави непокрит дефицит на доставките от 17%, а до края на годината нивото на газ в „Чирен“ ще е едва 30%. В случай на ниско търсене обаче (ако приемем 20% спад спрямо нормалните нива, поради по-високите цени) траекторията на съхранението е сходна с тази от 2021 г., като не оставя дефицит".

Рангелова уточни, че заради високите цени търсенето на газ в страната вече е намаляло с повече от 20%:

"Търсенето за битово отопление вероятно също ще намалее значително през зимния период, тъй като цените на газа за домакинствата скочиха рязко, стимулирайки преминаването към електроенергия. Допълнителна държавна подкрепа за инвестиционните разходи, особено за термопомпи, би могла да ускори този пазарно-обусловен отказ от газ". 

Тя подчерта, че не е задължително бизнесът да освобождава служители, ако става дума за частично намаляване на потреблението на газ, а не за спиране на предприятието:

"Организирането на търгове за намаление на потреблението от страна на промишлените потребители също е подходяща стратегия не само за облекчаване на потенциалния дефицит, но и за получаване на много по-ясна представа за това какво ще бъде действителното търсене на газ от сектора през следващите месеци".

Интервюто на Силвия Великова с Костанца Рангелова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп подписа заповед за налагане на санкции на Международния наказателен съд

Американският президент подписа заповед, с която налага санкции на Международния наказателен съд. Доналд Тръмп определи решенията на съда като "нелегитимни и неоснователни", вредящи на Америка и нейните съюзници. Мерките според указа предвиждат финансови и визови ограничения на лица и техните семейства, които съдействат за разследвания срещу..

публикувано на 07.02.25 в 08:07
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Отношенията между Сирия и Турция винаги са били проблематични

Равносметката от голямото земетресение в Турция и Сирия преди 2 години е 53 000 жертви и над 107 000 ранени – това е приблизително съпоставимо с мащаба в Ивицата Газа в момента. Разрушенията бяха огромни. Около 30% от разрушените постройки са възстановени. Това обясни пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика на БАН, бивш..

публикувано на 07.02.25 в 08:05

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането ни в еврозоната

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането на България в еврозоната. Дискусията е експертна и в нея онлайн от Съединените щати ще се включи проф. Стив Ханке, съобщи евродепутатът Станислав Стоянов, който е и председател на партията "Европа на суверените нации" в Европейския парламент: Станислав Стоянов съобщи и за инициатива..

публикувано на 07.02.25 в 08:03
Марко Рубио

Марко Рубио заяви, че Ивицата Газа в момента "е необитаема"

Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че ивицата Газа в момента "е необитаема", поради опасности като неизбухнали боеприпаси и че обитателите ѝ ще трябва да живеят другаде, докато анклавът се възстанови, предаде Ройтерс. Той не коментира въпроса дали палестинците ще могат да се завърнат в нея, според предложението на американския..

публикувано на 07.02.25 в 07:54

След протестите: Таксиметровите шофьори на среща с представители на Летище София

Представители на Летище София и на "Съюз Такси" ще се срещнат, за да обсъдят проблемите на бранша, който е засегнат от новата организация на движение пред Терминал 2, въведена в началото на годината. Преди седмица таксиметрови шофьори се събраха на протест и блокираха входа и изхода на Терминала.  От бранша не са съгласни с изискването да..

публикувано на 07.02.25 в 07:53
Димо Дренчев

Димо Дренчев: Да забравим за еврозоната поне за тази година!

Трябва да забравим за еврозоната поне за тази година , ако трябва формално да отговорим на критериите. Това заяви пред БНР депутатът от "Възраждане" Димо Дренчев.  "Много опростено се представя, че "Възраждане" е срещу еврото. Нашата теза е, че България на този етап не е готова да приеме еврото и да се откаже от лева. Това, което искаше..

публикувано на 07.02.25 в 07:45
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Продължава процесът срещу българите, обвинени в шпионаж във Великобритания

Ваня Габерова, обвинена с други български граждани в шпионаж в полза на Русия, заяви през сълзи в Централния наказателен съд в Лондон, че не е знаела нищо за планове да я използват като "сексуална примамка" и твърди, че е била "излъгана, манипулирана, използвана и разобличена". 30-годишната Габерова е обвинена, че е била част от шпионска..

публикувано на 07.02.25 в 07:44