Северна Македония и България ще честват заедно светите брята Кирил и Методий, Климент и Наум и цар Самуил. Това обявиха от Съвместната мултидисциплинарна комисия по образователните и исторически въпроси, създадена с Договора за добросъседство. Отправени са и 7 препоръки за учебниците. За първи път от своята 4-годишна работа Комисията излиза с препоръки за общо честване на исторически лично и за промени в историята за 5-ти клас в България и за 6-ти в Северна Македония.
Македонските и българските историци се договориха за цар Самуил, че той е владетел на голяма средновековна държава, която в по-голямата част от съвременната историческа наука е считана за Българско царство с център в територията на днешна Република Северна Македония.
Комисията в продължение на над две години не успяваше да постигне консенсус за цар Саумил. За светите брята Кирил и Методии българските и македонските историци се договориха върху формулировката, че "делото им е развивано в книжовните центрове на Преслав и Охрид, които тогава са се намирали на територията на средновековната българска държава, където техните ученици намират условия за работа".
За Свети Климент в препоръките е посочено, че след Великоморавската му мисия той е потърсен в сревновековната българска държава и около 886-та година княз Борис Михаил го изпраща в Кутмичевица, където полага основите на Охридската книжовна школа. За Свети Наум Охридски е записано, че след смъртта на свети свети Кирил и Методий пристига в средновековна България и е един от основоположниците на Плиско-Преславската книжовна школа.
За учебниците и постигната договореност за античната история и промени в учебниците и на двете държави, че нацията има продължение от античността до наши дни. Историците се съгласиха и че се прави голяма манипулация с историческите карти за този период и се очаква те да бъдат по-ясни и с по-прецизни термини. Средновековието, 20-ти век, Холокостът, Втората световна война са теми, за които тепърва ще бъдат издавани препоръки на Смесената комисия.
Няма срок, в който българо-македонската комисията трябва да завърши работата си относно периода на Средновековието. Това заяви македонският съпредседател на Съвместната комисия по исторически и образователни въпроси Драги Георгиев.
"Докато двете страни не постигнат съгласие, комисията няма да излезе с препоръка за промяна в съдържанието на учебниците по история", подчерта Георгиев.
"Ние никога не сме мислили, че може да имаме унисон на мислене. Този период несъмнено ще бъде тежък, мъчен период, по който дискутираме, и в крайна сметка ако ние се договорим и успеем да намерим някакво решение, ще го представим", заяви Георгиев, който подчерта, че работата на българо-македонската комисия не е да променим историографията в двете страни, а да допринесе за подобряването на двустранните отношения между София и Скопие.
"Има неща, по които има недоразбиране и които могат да предизвикат нарушаване на отношенията между два народа и две държави, а също така могат да предизвиат сред младите генерации и омраза, и така нататък", добави той.
Разходите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) нарастват през миналата година с 3 милиарда лева спрямо 2023-та. Това отчитат от Националния осигурителен институт (НОИ). Платени са над 24,5 милиарда лева, от които над 21 милиарда са били за пенсии. Само за миналата година разходите за пенсии нарастват с над 13%, или с 2,5 милиарда лева,..
Яна Джонева е назначена за главен оперативен директор и член на Управителния съвет на Европейския стабилизационен механизъм, става ясно от съобщение на сайта на институцията, която отговаря за предоставянето на финансова помощ на държавите от еврозоната с финансови проблеми. Джонева има опит в институцията, а преди да се включи в екипа ѝ, е..
На 14 и 15 февруари президентът Румен Радев ще бъде на работно посещение във Федерална република Германия за участие в 61-ата Мюнхенска конференция по сигурността, съобщават от прессекретариата на държавния глава. През изминалите десетилетия Мюнхенската конференция се е утвърдила като ключов международен форум по актуални въпроси, свързани със..
Да протестираш срещу цените е все едно да протестираш срещу лошото време . Това каза пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката, и обясни: "С бойкоти не става! Цените в България се вдигат не защото има някакви лоши и крадливи картели в големите вериги, както се разпространява, а КЗК току-що каза, че са анализирали..
В Габрово психично болен е нападнал безпричинно друг мъж, а по-късно е бил задържан и отведен в психиатрична болница за лечение. Случаят е от миналата седмица. 41-годишен психично болен мъж от Габрово е нападнал безпричинно друг мъж, на 34 години, с удари по лицето. Полицията потвърди за инцидента от миналата седмица и уточни, че мъжът, проявил..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази задоволство от разговорите вчера с президентите на Русия и Украйна. В своята социална платформа "Трут Соушъл" Тръмп написа, че има добра възможност да се сложи край на войната. Коментарът му идва в момент, когато американският министър на отбраната Пийт Хегсет настоя, че опитът на Тръмп да договори мирна..
Пациенти са връзвани в психиатриите у нас без ясни правила, става ясно от доклад на Националния превантивен механизъм. Това е специализирана дирекция към Институцията на омбудсмана за правата на човека в затворите, арестите, държавните психиатрични болници, центровете за настаняване на бежанци. В документа се посочва, че има системни проблеми в местата..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..