Северна Македония и България ще честват заедно светите брята Кирил и Методий, Климент и Наум и цар Самуил. Това обявиха от Съвместната мултидисциплинарна комисия по образователните и исторически въпроси, създадена с Договора за добросъседство. Отправени са и 7 препоръки за учебниците. За първи път от своята 4-годишна работа Комисията излиза с препоръки за общо честване на исторически лично и за промени в историята за 5-ти клас в България и за 6-ти в Северна Македония.
Македонските и българските историци се договориха за цар Самуил, че той е владетел на голяма средновековна държава, която в по-голямата част от съвременната историческа наука е считана за Българско царство с център в територията на днешна Република Северна Македония.
Комисията в продължение на над две години не успяваше да постигне консенсус за цар Саумил. За светите брята Кирил и Методии българските и македонските историци се договориха върху формулировката, че "делото им е развивано в книжовните центрове на Преслав и Охрид, които тогава са се намирали на територията на средновековната българска държава, където техните ученици намират условия за работа".
За Свети Климент в препоръките е посочено, че след Великоморавската му мисия той е потърсен в сревновековната българска държава и около 886-та година княз Борис Михаил го изпраща в Кутмичевица, където полага основите на Охридската книжовна школа. За Свети Наум Охридски е записано, че след смъртта на свети свети Кирил и Методий пристига в средновековна България и е един от основоположниците на Плиско-Преславската книжовна школа.
За учебниците и постигната договореност за античната история и промени в учебниците и на двете държави, че нацията има продължение от античността до наши дни. Историците се съгласиха и че се прави голяма манипулация с историческите карти за този период и се очаква те да бъдат по-ясни и с по-прецизни термини. Средновековието, 20-ти век, Холокостът, Втората световна война са теми, за които тепърва ще бъдат издавани препоръки на Смесената комисия.
Няма срок, в който българо-македонската комисията трябва да завърши работата си относно периода на Средновековието. Това заяви македонският съпредседател на Съвместната комисия по исторически и образователни въпроси Драги Георгиев.
"Докато двете страни не постигнат съгласие, комисията няма да излезе с препоръка за промяна в съдържанието на учебниците по история", подчерта Георгиев.
"Ние никога не сме мислили, че може да имаме унисон на мислене. Този период несъмнено ще бъде тежък, мъчен период, по който дискутираме, и в крайна сметка ако ние се договорим и успеем да намерим някакво решение, ще го представим", заяви Георгиев, който подчерта, че работата на българо-македонската комисия не е да променим историографията в двете страни, а да допринесе за подобряването на двустранните отношения между София и Скопие.
"Има неща, по които има недоразбиране и които могат да предизвикат нарушаване на отношенията между два народа и две държави, а също така могат да предизвиат сред младите генерации и омраза, и така нататък", добави той.
50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..
В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е..
Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание. При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..
Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..