Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спелеологът Иво Калушев: Понор планина е оставена без вода по напълно неестествен начин, от години водата се отвежда в друга посока

Къде е водата на Своге и Искрец? Природен феномен или човешка грешка?

Димитър Куманов, "Балканка": В ситуация на маловодие НЕК не пуска капка вода в нарушение на Закона за водите

Столичната община изпрати питейна вода на жителите на Своге в ситуация на криза след пресъхването на местните водоизточници.
Снимка: БГНЕС

Къде е водата на Своге и Искрец? Природна аномалия или човешка грешка е в основата на безводието?

В предаването "Преди всички" свои версии и мнения изложиха двама експерти.

"И двете хипотези най-вероятно са верни. Най-вероятно има събитие от геоложки характер в основния пещерен колектор на Понор планина – срутване или отваряне на голям подземен обем, който поема водата в системата. Намаляването на нивото на пещерния сифон в пещерата Душника показва изтичане на гигантски обем струяща вода нанякъде.

Но и тезата на г-н Куманов (Димитър Куманов- бел. ред.) е абсолютно вярна – петроханската деривация действително отклонява всички води от южния склон на централното било на планината и ги отвежда на север – към Бързия и Монтана. Това са водите на цяла Понор планина, водата, която е създала карстовата система и изворите на Искрец. Тази вода от години е отведена в друга посока."

Това коментира Иво Калушев – пещерен водолаз, спелеолог от Национална агенция за контрол на защитените територии (НАКЗТ) в Стара планина.

Според Калушев, "не е нормално цяла планина да се лиши от водата ѝ – Понор планина е оставена без вода по напълно неестествен начин".

"Деривацията не би трябвало да съществува", категоричен е спелеологът.

Районът на Свидня и Искрец, 2021 г.   Снимка: БГНЕС

Димитър Куманов от Риболовен клуб "Балканка" алармира отдавна за въпросната деривация. Пред БНР той уточни, че деривационните канали за каскадата "Петрохан" са собственост и се обслужват от НЕК, а самата каскада се обслужва от "Енергопро".

Изворите на Искрецка река се захранват от Петроханското плато и не само, където текат безброй  рекички, но "когато НЕК е хванала всичките тези рекички и не изпуска нито капка вода под водохващанията, водата просто не стига до понорите, в които потъва, за да захранва Искрецка река", поясни Куманов.

Гинска река край село Гинци също "потъва", водата от нея също отива към Искрец, допълни той.

По думите му в ситуация на маловодие от НЕК са длъжни да изпускат т.нар. екологичен отток.

"При маловодие те не трябва изобщо да вземат вода отникъде, от всички деривационни канали."

Куманов е заснел водохващане, за да покаже, че "некаджиите не пускат нито капка вода", което по думите му е "нарушение на Закона за водите пред широко затворените очи на цялото МОСВ".

Той изтъкна, че "спелеолози и рибарчета развиват всякакви теории", а липсва компетентният орган, който трябва да казва къде какво се случва, но "него го няма на белия свят".

Димитър Куманов изрази предположение, че каскадата "Петрохан" печели "луди пари" от производството на ток в момента и смята, че не е имало никакво сериозно земетресение, заради което водата да изчезне.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03