Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 7000 украинци работят у нас. Министерството на туризма все още бори програмата за настаняване

Снимка: БГНЕС

25 800 души са настанени в хотелите и държавните бази според регистрациите в Единната система за туристическа информация. След 24 февруари в страната ни са влезли малко над половин милион разселени украински граждани.

От началото на военните действия в Украйна в хотелите и държавните бази са били настанявани около 155 хиляди лица. След 1 юни цифрата на настанени разселени варира между 25 и 26 000 граждани и не се усеща бежански натиск, като броят е устойчив.

Министерството на туризма администрира мярката за хуманитарна помощ на бежанците. Част от плащанията бяха забавени по различни причини.

Целта на служебния министър на туризма Илин Димитров е всеки хотелиер, който е отворил базата си за настаняване и е посрещнал бежанци, да си получи средствата в коректния размер.

От своя страна хотелиерите недоволстват, че ведомството е натоварено с несвойствени задължения и искат капацитетът му да бъде подсилен със служители на Агенцията за бежанците.

Не е нормално изплащането на договорените средства за настаняване на украинските бежанци, които и без друго са крайно недостатъчни, да се бави с месеци. Редно е управляващите да плащат обезщетения за всеки ден забавяне, настояват от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.

Министерството на туризма няма ресурс за администрирането на програмата за настаняване и изхранване на украинските бежанци, потвърди в интервю за БНР заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева.

"Разплащането с хотелиерите е само върхът на айсберга."

В Министерството на туризма са постъпили над 500 жалби.

В най-голяма степен това, за което претендират хотелиерите, са неверефицирани нощувки. Според тях са заплатени само част от осъществените нощувки на украински бежанци, поясни Георгиева.

Заради малкия брой служители от министерството не успяват да отговорят писмено в срок, както законодателството изисква.

Ирена Георгиева уточни, че се насочват към това да изчистят случаите фактически, за да се намали тревогата на хотелиерите.

Заместник-министърът припомни още, че към 30 юни близо 7000 украинци са започнали работа, като 56% от тях са в хотелиерството и ресторантьорството, следва търговията.

Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Гърция арестуваха български шофьор с над 100 кг марихуана в камиона

Български шофьор беше задържан в Гърция с над 100 килограма марихуана в камиона му. Това е и една от най-големите отделни пратки канабис, залавяни в страната. Охраната на пристанището Игуменица съобщи за ареста на българския шофьор за нелегален превоз на 111 килограма канабис. Камионът е пристигнал с ферибот от Италия, а нелегалният товар в..

публикувано на 08.02.25 в 11:10

Столичната полиция образува досъдебно производство за дрона на летището

Полицията в София е образувала досъдебно производство по случая от снощи, когато дрон се появи близо до една от пистите на летище София, научи БНР. Екипи на столичната полиция ще се опитат да установят кой е управлявал апарата. Предстои и докладване на материалите по случая в прокуратурата. Снощи дронът е предизвикал забавяния в..

публикувано на 08.02.25 в 11:03

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16