Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Османи предупреди, че РСМ трябва да промени конституцията си, ако иска в ЕС

Буяр Османи - външен министър на Република Северна Македония
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

"Започнахме преговори за членство с Европейския съюз от деня на първата междуправителствена конференция, но няма да можем да отворим глава 23, ако не променим конституцията”, отбеляза министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи в телевизионно интервю.

Той подчерта, че изменението на конституцията предполага включването на хърватската, черногорската и българската общност наред с останалите шест общности, които вече са изброени в текста на конституционния преамбюл.

На въпрос дали се опасява, че може да не се осигури мнозинство от две трети за промените в конституцията, Османи подчерта, че по време на разговорите с България е общувал с представители на македонската опозиция и не е чул от никоя партия аргумент срещу включването на българите в Конституцията.

По думите му дори от представители на ВМРО-ДПМНЕ е чул мнение, че е направена грешка, че българите не са включени в конституцията при конституционните промени през 2001 година, а сега, каза Османи, този въпрос се използва за ежедневен политически натиск.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НОИ: Пенсиите ще се изплащат в периода 7-20 август

Изплащането на пенсиите през август ще започне по обичайния график - на 7 август (четвъртък) и ще завърши на 20 август (сряда), информираха от Националния осигурителен институт. Преводите на сумите по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 август 2025 г. От НОИ допълват, че на пети..

публикувано на 01.08.25 в 09:48
Горски пожар в района на Измир, 3 юли 2025 г.

Айше Сали, кореспондент на БТА в Анкара: Овладени са големите пожари в Турция, но щетите са сериозни

4268 пожара от началото на годината - това е сериозната статистика за огнената стихия Турция, която и тази седмица активно се бори за потушаване на големи огнища като това Бурса. Южната ни съседка е на първо място в Европа по капацитет за гасене на пожари по въздух и на второ място по този показател в света, съобщи в интервю за БНР кореспондентът на..

обновено на 01.08.25 в 09:38

Деветима души са пострадали при катастрофа в Прохода на Републиката

Тежка катастрофа затруднява движението в северната страна на Прохода на Републиката. В района на село Мишеморков хан са се ударили три леки автомобила. Няма жертви, съобщиха дежурните в ОДМВР. Деветима души са пострадалите при катастрофата, сред тях има две или три деца. Откарани са в Спешната помощ във Велико Търново. Движението се..

публикувано на 01.08.25 в 09:37

Проф. Нели Петрова: Вече не трябваше да има СПИ-та

Социално-педагогическите интернати вече не трябваше да ги има , заяви пред БНР проф. Нели Петрова от Института за социални дейности и практики. Коментарът ѝ бе във връзка със сигнала на омбудсмана Велислава Делчева към пет институции за насилие над деца в интернат в село Варненци, община Тутракан. Омбудсманът алармира пет институции за насилие..

публикувано на 01.08.25 в 09:24

В Киев е обявен ден на траур в памет на жертвите на вчерашните руски удари

В Киев днес е обявен ден на траур в памет на жертвите на вчерашните масирани руски атаки. Броят на загиналите достигна 27 души, след като спасителните екипи извадиха още тела от развалините на жилищна сграда. Сред жертвите са три деца, а над 150 са ранените. Москва твърди, че силите ѝ са превзели град Часов Яр в Донецка област, Киев..

публикувано на 01.08.25 в 09:10
Георги Киряков

Георги Киряков: И в новия политическия сезон ще продължи битката за власт, влияние и пари

Власт, влияние и пари! Така политологът Георги Киряков оцени изминалият политически сезон в интервю пред БНР. "Политическият сезон е като битка за власт, влияне и пари, но това е нормално за всяка система, в която политиците имат свое виждане за управление на държавата . Всичко се свеждаше до личността тоест, до егото на няколко..

публикувано на 01.08.25 в 08:50

Увеличение на случаите на заразени със западнонилска треска в Гърция

Увеличени са случаите на заразени със западнонилска треска в Гърция. Лекарите предупреждават да се избягват места със застояла вода във връзка с това, че заболяването се причинява от вирус, пренасян от комари.  Само в последната седмица здравните власти в Гърция са регистрирали 10 случая на заразени със западнонилска треска. Четирима от тях са..

публикувано на 01.08.25 в 08:28