В Копривщица беше дадено официалното начало на 13-ото издание на Националния събор на народното творчество. Изданието е юбилейно, тъй като се навършват 60 години от първия събор.
Очаква се на поляните край Копривщица своите умения да представят над 7 000 души от цялата страна. На официалното откриване емблематични песни изпълни певицата Валя Балканска.
То се провежда под патронажа на премиера Росен Желязков:
"Това е един събор на българи, в който с песен, танц, слово, облекло ние показваме духа на българина, нашата българска традиция, нашия поглед към бъдещето с миналото, което е в българския ген, с всяка една форма на изява на нашата тъжна съдба, нашата радостна и героична съдба, в песни, в танци".
Полицията е взела допълнителни мерки за сигурност на събора в Копривщица.
Комисар Ивайло Андонов от Охранителна полиция призова родителите да не се остават децата без надзор и в автомобил:
"Не оставяйте малки деца в детски кошчета в колите, защото температурите са високи, има проблем от задушаване на децата. Майката и бащата могат да разглеждат нещо, но детето да не се оставя в колата. При възникване на необходимост гражданите могат да потърсят съдействие на телефони 02 982 60 51. Също така телефон 112 е на разположение" - каза Ивайло Андонов от Охранителна полиция.Проблеми в сферата на приемната грижа ще бъдат обсъдени днес в Ямбол. Темата на дискусията е „Детството няма втори шанс. Няма чужди деца“. Организатор на събитието е Националната асоциация за приемна грижа. Към момента в Ямболска област са регистрирани 20 приемни родители, които са в общините Ямбол, Елхово и „Тунджа“. В..
Във Великобритания действащи служители на лондонската полиция са призовавализа разстрел на имигранти, наслаждавали са се на употребата на сила и са отхвърляли твърдения за изнасилване в кадри, заснети от репортер под прикритие на предаването „Панорама“на Би Би Си. Доказателствата за женомразство и расизъм показват провал по отношение на обещанието на..
В Ямбол и село Бояджик започнаха проявите, посветени на 122-годишнината от рождението на Джон Атанасов, наричан „бащата на компютъра“. Организатори на събитията са териториалната организация на Научно-техническите съюзи в Ямбол и община Тунджа. На 4 октомври се навършват 122 години от рождението на Джон Винсент Атанасов,..
В различни градове в Италия, късно снощи започнаха протести в знак на солидарност с Глобалната флотилия „Сумуд“, след като нейни плавателни съдове бяха прехванати от израелските власти на 75 морски мили от Газа. Хиляди излязоха на спонтанни протестни шествия в Рим, Милано, Болоня, Неапол, Торино, Генуа, Пиза, Палермо и в други големи градове. В..
Няколко плавателни съда на флотилията с хуманитарна помощ за ивицата Газа "Глоубъл Сумуд" са били спрени, а хората на тях са били откарани на израелско пристанище, обяви Министерството на външните работи на Израел, цитирано от "Ройтерс". В публикация в социалната мрежа "Екс", придружена с видео се уточнява, че шведската екоактивистка Грета Тунберг и..
Джейн Гудол, видна природозащитничка и приматолог, водещ световен експерт по шимпанзетата, почина на 91-годишна възраст, съобщи Би Би Си. Наблюдения на Джейн Гудол помогнаха да се разкрие колко тясно свързани са хората с шимпанзетата. Тя също така работи неуморно по проекти за опазване на природата по целия свят. Д-р Гудол е починала от..
Демократичната устойчивост, социалното сближаване, енергийният преход, борбата с корупцията и международния геополитически баланс са централни теми на провеждащия се в Никозия "Кипърски форум 2025" /Cyprus Forum 2025/. В шестото издание на инициативата участват над 175 видни представители на политиката, икономиката, академичната общност и гражданското..
През втората половина на октомври ще имаме хубави есенни дни , но месецът започва с ударна зимна обстановка. Това обясни пред БНР метеорологът..
Сега е безвремие и нито една тенденция не може да се вид в политическата ситуация у нас. Има много събития, но няма нищо ново, коментира в..
" Имаме прекрасни идеали за постижения, сега те се олицетворяват от този отбор, постигащ резултати. Иска ни се да сме такива постоянно, но те са рядък..