Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчилградското село Нановица се подготвя да стане туристически център

В Нановица се намира конакът на Али бей

Конакът на Али бей
Снимка: Валя Апостолова

Момчилградското село Нановица се подготвя да стане туристически център и да посреща посетители от цялата страна. Жителите му искат да бъде реставрирана една от атракциите на селото, която сега тъне в разруха. Това е конакът на основателя на мястото – Али бей, за който се твърди, че е построен през 1851 година. Ремонтът обаче струва много пари и според местните хора само държавата може да се заеме с тази дейност.

Село Нановица е близо до една от емблемите на културно-историческия туризъм в Източните Родопи. Мястото е само на 3 километра от скалното светилище на Орфей, посещавано от стотици туристи. Малко по-надолу е еленовото стопанство, което привлича любителите на ловния туризъм. Всичко това дава основание на местните хора да искат и при тях да идват посетители. Разчитат на своята забележителност – конака на Али бей.

"Конакът е бил построен през далечната 1852 година. Даже в самата сграда може да се види този надпис в ъгъла на къщата. Това се вижда, даже числата могат да се видят. Казват, че Али бей бил богат човек. Навремето са направили този конак", каза за БНР кметът на Нановица Мустафа Мустафа.

Стаите на конака са с оригинална дърворезба. На много места по ъгловите градежни камъни има украса. Къщата е с типичната архитектура за края на XVIII век. В момента сградата има собственици, но те са в чужбина, казва кметът Мустафа.

"Има трима собственици, но те са наследници. Трима наследници чакат някаква подкрепа от държавата".

67-годишният Джевджет от Нановица твърди, че Али бей е негов прадядо.

Запитан дали се наема да реставрира къщата, след като е част от семейството, Джевджет отговаря.

"Това са милиони. Не можем да го направим. Трябва всичко да се разруши".

И кметът на Нановица смята, че само с лични средства не може къщата да се реставрира.

В село Нановица живеят около 300 души. През лятото броят им се утроява, защото се завръщат роднините от Турция и Западна Европа. Има училище с 40 деца и детска градина. Селото може да бъде привлекателно за туристите, ако се вдъхне нов живот на най-голямата местна забележителност.

"Като идвате в Момчилград ние сме на разстояние на 3 километра от Татул и евентуално ще могат да дойдат и да видят тази къща на Али бей".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18