Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Селски сбор от тук нататък може да няма, но без лагер няма да стане“

Зона свободна от таблети и телефони. На палатка и край огъня - що е то природоразузнавач?

Какво е летуването навън, ако ги няма игрите с дърпане на въже, жмичка и гоненката, надбягването с велосипеди по поляните и риболовът?

Снимка: Здравка Маслянкова

60 деца от 2 до 16-годишна възраст, сред които и нашият гост, 8-годишният Никола, станаха природоразузнавачи. Преди няколко дена с родителите си те се учиха как да бъдат общност, да си помагат един на друг и да се грижат за природата в скаутския лагер „ЗизУ“ край река Негованка във великотърновското Ново село. Репортажът е на Здравка Маслянкова.  

Зона свободна от таблети и телефони, но широко отворена за приключения, игри и споделеност си създадоха малките природоразузнавачи, както се нарекоха скаутите от лагера „Зизу“ край Ново село и си дадоха обещание да се стараят, според силите си, да помагат на другите и да спазват закона на скаута: 

„Скаутът е честен и почтен. Скаутът е лоялен. Скаутът е полезен и помага на другите. Скаутът е приятел на всички и брат на скаута. Скаутът е вежлив и етичен. Скаутът е приятел на другите и опазва околната среда. Скаутът уважава и почита родителите си, учителите си и водачите си. Скаутът е весел и с висок дух. Скаутът е чист в думите, мислите и делата“. 

Какво е летуването навън, ако ги няма лагерният огън и игрите с дърпане на въже, жмичка и гоненката, надбягването с велосипеди по поляните и риболовът. Шестгодишните Йордан, Бойчо, Крисия и Мартин са част от децата, които се включиха в скаутския лагер около река Негованка. Насладиха се на приключенията и се научиха да пазят природата: 

„Защото е интересно всичко това. Сред природата. Спим на палатка. Помагаме си. Палим си огън, всякакви такива неща. Играем игри. Хората, които искат да са скаути, са добри хора, търсят всякакви приключения. Трябва да пазим природата, защото тя ни дава въздуха, който дишаме. Природата е хубава. Трябва да си помагаме и да даваме ръце на природата и да чистим всякакви мръсотии“. 

Активно в спортните занимания, в приготвянето на храната и почистването на природата и изворите на река Негованка с децата си се включиха и родителите, които са единодушни, че по-хубаво място от природата за възпитанието на бъдещите добри българи няма: 

„Досегът с природата му се отразява добре – и на мен, и на него. Често идваме тук, ловим риба. Научават се да си помагат едно на друго. Научават се да пазят природата, да я обичат, да я съхраняват. Нещо различно, вълнуващо, интересни игри. Да видят, че е по-интересно от игрите вкъщи с телефоните и таблетите. Почиствам терена, събираме съчки за огъня, има състезателни игри. Да покажем на юнаците, че е много важно да са близо до природата. Трябва да видят и другата страна, както и ние сме израснали. И най-вече да се забавляват“. 

В основата на заниманията с малките скаути беше ирландката Елинор Адамсън, която ръководи центъра за работа с деца в Ново село. Този лагер прави децата добри и създава общност, обяснява Ели: 

„Мислят за общност от всички родители, всяко семейство и дете. Децата всяка година искат този лагер. Без общност ти имаш само себе си – аз искам, аз искам. Не, трябва да го направим заедно. Седни и с приятелство е по-добре от собствения ти живот“.  

В дълг сме към децата и природата, казва инициаторът и ръководител на детския лагер на природоразузнавачите Христо Христов, кмет на Ново село: 

„Да сплотим семейството, да изведем децата от порочната електронна среда, в която всички и родителите сме попаднали. И да възпитаваме децата в няколко отношения – морално, трудово, физически и граждански. Още на първото събитие разбрах, че селски сбор от тук нататък може да няма, обаче без лагер няма да стане“. 

Доловете атмосферата на скаутския лагер и в звуковия файл!
Снимки: Здравка Маслянкова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30