Симбиозата между дърворезбата, шевицата и ажура изкристализира в общия им проект "Съзвучия". Тримата автори се познават от години. В един момент решават да обединят трите си занаята в една изложба.
"Шевицата, дървото и ажурните шалове живеят в една хармония, в едно съзвучие и това е основното послание, което искаме да предадем", казва Мила Милчева и признава, че бродирането за нея е медитация.
Миглена Чаталова е от 31 години зад стана. Взаимно се обичат със занаята. В изложбата участва с ажурни шалове, а не с пъстрите черги, с които е известна:
"Защото да тъчеш черги е магия, а в магията има и светло, и тъмно. А да тъчеш шалове е вълшебство. Във вълшебството има само светло. Там е звезден прах и много любов."
"И в журналистиката, и във везбата има огромна доза любопитство, изследователство, въодушевление, много знания", допълва Мила Милчева.
Преди няколко години Милчева открива в мрежата бродирани бижута. Тогава малцина у нас се занимават с това изкуство, вече превърнало се по думите ѝ "в красива епидемия".
Миглена Чаталова е на Самоводската чаршия в старопрестолния град от създаването ѝ.
"Духът продължава. Пренасяме занаятите през времето. Това е духът, който ни води. Занаятът си търси хората, които да го подновяват, заради които той да е жив. Аз съм само инструментът, през който преминава това. Достатъчно хора има, които се интересуват и искат да се учат."
"Шевицата има този заряд в себе си – да пази, да защитава. Затова тя се намира и на такива места в носиите – в пазвата, на колана, по ръкавите – там, където минават енергийните потоци. Тя ни пази и дано с нещата, които ще покажем, дадем на хората сила и усещане за хармония и равновесие", разкрива Мила Милчева.
Тя е убедена, че в момента има бум на интереса към фолклора, шевиците, тъканите изделия.
"Може би хората наистина търсят път към корена, защото той ще ни запази."
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..