Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът “DANUrB” цели укрепване на дунавската културна идентичност и сплотеност

Снимка: личен архив

"На нас ни хрумна по време на работа по проекта “DANUrB” да стимулираме културното наследство в Община Никопол чрез символа "Абагар". Аз много се радвам, че местната общност откликна на тази идея и вече я следва активно и се радвам, че успях да намеря изпълнител, който чрез съвременните технологии да дигитализира това наследство и да можем да го представим като един холограмен образ, така че по-нататък, когато туристите отидат в Никопол и им разказват за "Абагар", туристите да не си представят само как изглежда тази книга, а да я видят на живо макар и чрeз 3D технологиите", Гавраил Гавраилов, преподавател по "Социално предприемачество и активизъм" в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".
Снимка: личен архив
Проектът “DANUrB” цели изграждане на регионална мрежа посредством туризъм и образование с оглед укрепване на дунавската културна идентичност и сплотеност.

"Проектът е насочен към малките и средните градове покрай река Дунав, които страдат от обезлюдяване, от липса на индустриален прогрес, но все още имат запазено културно наследство и ние се опитаме да го облагородим по някакъв начин,  така че да привлечем туристически интерес и да запазим малкото останали млади хора в родните им места и да допринасят за развитието на своята общност".

Снимка: личен архив

В рубриката "Има ли мегдан" в предаването "Графити по въздуха" Гавраилов допълни:

"Литературният факт е свързан с първата печатна българска книга "Абагар", която е създадена от Филип Станиславов, свързана е по някакъв начин с град Никопол и с района. Свързана е с това ние да представим този литературен факт чрез модерните технологии", каза за БНР Гавраил Гавраилов, преподавател по "Социално предприемачество и активизъм" в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".

"Абагар" е първата българска печатна книга, която съдържа елементи от новобългарския език, отпечата на кирилица и хърватски. Съставена и издадена в Рим през 1651 година от бъдещия никополски католически епископ Филип Станиславов в чест на легендарния цар Абагар V Уккама.

По думите на Гавраил Гавраилов в света има 17 екземпляра от "Абагар" и само един от тях е в България в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" в София.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16