Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фарът на Шабла - история и романтика, които ще бъдат описани в книга

Османски, френски и румънски следи белязват миналото на морското съоръжение

Фарът на Шабла
Снимка: БГНЕС

Най-старият фар по нашия бряг и един от най-старите на Балканския полуостров – този на Шабла, вече е реновиран. Фарът е построен през 60-те години на 18-и век. Намира се на най-източната точка на България.

През 1850 година два руски и два турски кораба преминават покрай Шабла и описват крайбрежието. Впечатленията на френски пътешественик пък са поместени през 1852 година във френско списание. 

През 1855 година се създава Отоманската фарова служба, оглавена отново от французин – Мишел паша. Във фаровете се влагат солидни средства, като направеното тогава фенерно работи и до днес. До 1909 г. фарът продължава да е под турско началство, след това стопанисването му преминава към България. Между 20-те и 40-те години фаровете по северните ни брегове се стопанисват от Кралство Румъния, като румънците също ги ремонтират и модернизират.

Снимка: БГНЕС

До 1928 г. фарът е съвсем бял, след това – на черни и бели ивици, през 30-те години започва голям ремонт, при който го боядисват в червено и бяло – такъв е и до днес.

През 1949 г. ролята на пазач на фара поема Иван Хаджииванов, който пристига със съпругата си Тодорка и едногодишното си дете. Миналата година Хаджииванов отбелязал своя 100-годишен юбилей.

Наньо Нанев  Снимка: личен архив

Наньо Нанев работи на фара вече над 30 години. От две години пише историята на фара на Шабла, като събира на едно място всички данни и събития, свързани с него.

"Тук имаше една фурна за хляб, една помпа – заставата до нас има кладенец, от който се е помпала водата, и това е. Баба Тодорка беше много добра домакиня, дядо Иван пък – добър производител на вино. Дворът беше пълен с птици. Имахме наследство от старите фаропазачи - в градината зеленчуци сме си гледали, правили сме си зимнина", разказва той.

Снимка: личен архив на Наньо Нанев

Хаджииванов е работил на фара до новогодишната нощ на 31 декември 1991 година, след което е предал щафетата на сина си Атанас и на още двама души, сред които е и Наньо Нанев. Дядо Иван, който сега е на 101 години, тогава ги научил на занаят.

Повече любопитни детайли - чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29