Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 1 януари само азерският газ ни е 100% осигурен, казва изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори

Ивайло Найденов: Прагматично да се възползваме от всички опции, за да свалим цената на газа

"Краткосрочните сделки са кърпене на положението. Няма как да бъдат на добра цена"

Ивайло Найденов
Снимка: Юлияна Корнажева

"Анализите, които са направили работодателските организации, сочат, че ако си вземем количествата от "Газпром", това ще свали цената на микса, който закупува "Булгаргаз". Това ще свали и цената за българските потребители. Друго важно нещо е да се завърши интерконекторът. Това също ще помогне за намаляване на цените. В момента сме в такава ситуация, че трябва чисто прагматично да се възползваме от всички опции, които имаме, за да свалим цената. Това до 31 декември, но имаме да решаваме и проблем от 1 януари, защото след 1 януари само азерският газ ни е 100% осигурен."

Това заяви в интервю за БНР Ивайло Найденов, изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.

"Трябва да се работи за намиране на дългосрочно решаване на проблема с доставките. Краткосрочните сделки са кърпене на положението и няма как да бъдат на добра цена."

Ивайло Найденов изрази мнение, че "Топлофикация – София" няма да бъде оставена да фалира, тъй като "ще завлече всичко по веригата" до Българския енергиен холдинг. Мярката спиране на износа на ток не е разумна, смята още Найденов.

За големите предприятия и тежката индустрия възможностите за преминаване към алтернативно гориво са много ограничени – в много тесен аспект, при определени предприятия. При по-малките предприятия има по-голяма гъвкавост, поясни той в предаването "Преди всички".

Някои инсталации са проектирани да работят само на природен газ, в някои случаи преминаването към алтернативно гориво – например пропан-бутан, изисква проектиране на нова инсталация, нови горивни стопанства, промяна на разрешителни.

"Може би около 2 години трябват, където е възможно, това да се осъществи."

Мазутът също не е опция, изключен е от комплексните разрешителни на повечето предприятия, уточни той.

Ако се стигне до ограничителен режим, си има алгоритъм. Но би било добре предприятията да бъдат уведомени по-рано, за да се предвиди технологично как да се спрат мощностите по безопасен начин, подчерта Найденов.

Относно изключенията да не се спира газът в критични индустрии той отбеляза, че в европейската регулация няма дефиниция за критична индустрия – това е оставено на отделните страни членки.

Найденов съобщи, че се подготвя писмо към кризисния щаб, за да се изработи такава дефиниция за България.

"От тези задължения за 15%-ното намаляване биха могли да се извадят и количествата природен газ, които са използвани не като гориво, а като суровина. Тоест имаме известна свобода на национално равнище как точно да постигнем тези мерки."

Заводи от тежката индустрия в Западна и Централна Европа вече масово затварят, посочи Ивайло Найденов. По думите му "ние се справяме сравнително добре, благодарение и на компенсациите за електроенергията".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19