Романтиката на малкото северно крайморско селце почти до границата с Румъния отново привлече музиканти и публика.
"В тази почти крайна точка на България, до морето – невероятно романтично. Аз харесвам да попадам в Добруджа, в тази част по-рядко съм идвал. Тук е място, откъдето човек може да потегли, чрез морето, навсякъде по света", споделя Теодосий Спасов.
"Толкова на север за първи път идвам. Миналата година с Теодосий имахме удоволствието да свирим в Балчик. Тук наистина се усеща една свобода, в самия въздух", казва бас китаристът Александър Леков.
"От Балчик насам не съм идвал. Тук мястото има свободна енергия. В България, особено по Черноморието, почти няма вече такива места", допълва ги Начо Господинов, който свири на ударни инструменти.
Пианистката Павлета Проданова е организатор на "Джаз до морето" в Езерец. Тя описва своята мотивация да направи музикалното събитие възможно:
"Да накараме хората да обикнат тази музика – джаза, който се смята за елитарна, а всъщност не е. Тази музика е достъпна до душата на всеки, даже на малките деца. Тази година каузата на фестивала беше мирът. Свързахме тези неща и надявам се, че се получи вълшебно."
Павлета се надява и догодина, макар и кратък – за два дни, животът на фестивала да продължи. Тя е подарила първото си пиано на читалището в селото.
Елен Сабатини е от Франция, но от 16 години живее в село Езерец и е секретар на местното читалище. Дошла е като доброволка по европейска програма през 2006 година и е останала.
Сега продължава да се занимава с екология. Разпознава мисията си в много други дейности.
"Основна мисия за мен е връщането на мястото на селото като място за живеене, защото предоставя идеални условия за живот. Малко повече спокойствие, красота всеки ден, радост от сезоните. През културата, екологията и събитията животът може да е пълноценен – не само да копаем пипер и да посрещаме туристите, но и да имаме и култура, да има място както за по-възрастните, така и за по-малките."
Пламена Костова е завършила поп и джаз пеенe в Пловдив, вече има три авторски песни.
"Написах четвърта. Вдъхновението ми беше от морето. Другите са свързани с любовта, с любовта ми към музиката."
В момента Пламена живее в Добрич, но планира да се завърне към Пловдив - "културната столица на Европа".
Повече за Езерец и музикалния фестивал чуйте в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..