Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ерудитът Александър Федотов остави в книгите си ценни послания за поколенията

Съпругата му - Снежана Тодорова каза, че той е превеждал от старомонголски

Снежана Тодорова
Снимка: Станислава Пирчева

"Той направи много за развитието на българското изтокознание. Аз бях много щастлива не просто, че имах за съпруг един изключителен човек, ерудит, голям интелектуалец. Той можеше да разказва и да превърне нашия живот в нещо интересно, което и се случи. За мен беше безкрайно приятно, радостно и щастливо това, че той обикна България - втората родина и работеше всеотдайно за това в България да има успех в изтокознанието", каза за БНР Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти, съпруга на Александър Федотов.

Александър Федотов е руски и български филолог, полиглот, преводач и университетски преподавател, професор в Софийския университет "Св. Климент Охридски" по корейска, монголска и тибетска литература.

Той посвещава една от книгите си - "Тибетска книга на мъртвите - Бардо" на Снежана Тодорова.

"Това е една много известна книга в световната литература - книга, която той превежда от тибетски. Това е копие на първото издание, което той посвети на мен и съм му признателна за това. Имах късмета да бъда обичана и обожавана от един човек, който се отнасяше с изключително уважение към жените".

Той е автор и на книгата "Тайната история на монголите".

"Това е също една книга за монголския епос - книга, която е позната в света като свързана с монголите, историята на Чингиз хан  на рода Чингиз хан, описаните в този епос автори са от 12 век. Ценността на превода на професор Федотов е в това, че той превежда от старомонголски и монголската държава много високо цени неговия превод. Той е отличен с едно от най-високите отличия за чужденци - орден "Полярна звезда" за превода, който направи".

В предаването "Нощен Хоризонт" Снежана Тодорова добави:

"Той беше страстен пътешественик, беше посетил над 150 страни, никога не е парадирал с това, но при всяка своя възможност да пътува - пътуваше. Обичаше много да пътува, да открива нови светове, нови страни. Пътуваше, воден от желанието да научи повече за страната, за историята, за културата. Винаги беше много подготвен".

За книгата на Александър Федотов "Огледало на поезията. Сборник студии и статии", Снежана Тодорова заяви:

"В този сборник има много интересни статии, посветени на Изтока и конкретно всичко, свързано с нови течения в корейската литература, за средновековната корейска литература, преводи".

Снежана Тодорова    Снимка: Станислава Пирчева

От 1981 до 1987 г. е асистент по източни литератури и култури в Софийския университет, в периода 1987 – 1990 г. е главен асистент, а през 1990 – 1999 г. е доцент. От 1999 г. е професор по източни литератури и култури (корейска, тибетска и монголска литература). Създава специалност „Кореистика“ в Софийския университет.

През 2015 г. получава най-високото отличие на Монголия за чужденци – Ордена на Полярната звезда

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32