Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опашки, хаос и напрежение на ГКПП "Малко Търново"

Снимка: архив

Опашки, хаос и напрежение на граничен пункт "Малко Търново - Дерекьой" през последните дни. За това сигнализираха слушатели на БНР. На място се оказа и репортерът на "Хоризонт" Мария Филева, която разказа в предаването "Хоризонт за вас":

За колко време може да преминете един граничен пункт? Между 8 и 5 часа - при повече късмет, ако сте попаднали тези дни на граничния пункт "Малко Търново - Дерекьой", между България и Турция. Точно това се случи на пътуващите през изминалата нощ.

Десетки, десетки автомобили основно с българска регистрация, но също така и с румънска, турска, украинска, че дори унгарска и нидерландска, се оказаха в капан на турска територия и образуваха близо 5-километрова колона без никаква яснота кога ще преминат границата и какви са причините за принудителното забавяне. Това даде повод да се появят различни теории на какво се дължи опашката.

Факт е обаче, че  автомобилите бяха основно със софийска и бургаска регистрация, а пътуващите турски граждани бяха малцинство. А при достигане на заветния пункт стана ясно, че забавянето е заради организацията, създадена от турска страна - последователно чакане на две опашки, на едната те снимат, на другата проверяват документите на колата, а междувременно автомобили и автобуси паркират в безпорядък и си запречват пътя.

Напрежението от часовете чакане постепенно се разрастваше с напредване на нощта. Стигна се до спречквания при опит за пререждане. Особено допринесе агресивното поведение на пътя на шофьори на автобуси, които изпреварваха няколко километровата опашка. Първоначално водачите на автомобили реагираха с натискане на клаксони.

После започнаха да пресмятат с колко ще ги забави проверката на пътниците в автобусите, а след това изнервените граждани се организираха и направиха жива верига в опита да спрат автобусите. Стигна се до словесни сблъсъци на няколко езика, но само един  бе върнат. Останалите шофьори - и български, и турски направиха опасни маневри и само по чудо се размина без прегазени хора. Подаден бе сигнал на 112 заради действията на наши водачи. Техните обяснения - пътували редовно и затова имали предимство. След като вече премина границата, столичанинът Захари Белчев разказа, че на него преминаването на границата му е отнело 5 часа и половина и се смята за късметлия.

По стечение на обстоятелствата свидетел на опасните ситуации стана и бившият депутат от ГЕРБ Жечо Станков. И той категорично заяви, че смята ситуацията за недопустима.

Станков има предложение как да се реши ситуацията и вече е потърсил контакт с консула на Турция в България:

"Отварянето на още едно или две гишета ще съкрати чакането с пъти".

А дотогава - подгответе се с търпение, храна и вода, защото пътуващи споделяха, че и по останалите гранични пунктове се чака с часове. Може да разчитате на предприемчивостта на местните, които бяха разпънали малка масичка, за да продават кафе, чай и вода на чакащите. И още нещо важно - имайте предвид, че ако пътувате с лична карта, трябва да пазите внимателно хвърчащия лист с печат, който ви дават, и да го покажете при преминаване на бариерата. Ако го загубите или не го вземете, няма да може да продължите. 

Репортажа на Мария Филева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05