Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Номинации за годишната държавна награда "Свети Паисий Хилендарски" се приемат до 1 септември

Наградата съществува от 2000-та година и не могат да се правят предложения за хора, които вече са носители на тази награда

Паметниците на Паисий Хилендарски в с. Доспей, Самоковско и в гр. Банско
Снимка: БГНЕС, Иво Иванов

"Действително останаха броени дни до 1 септември, когато приключва срокът за приемане на предложения за носителят на годишната държавна награда "Свети Паисий Хилендарски" за 2022. Тази награда е учредена за стимулиране на български творци изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиции. Тя се присъжда на творци, които имат цялостен принос към националната културна идентичност и духовни ценности. Затова и всяко предложение трябва да съдържа името на твореца, който се предлага за номиниране на наградата както и кратки биографични данни за неговия принос към националната културна идентичност. Срокът за изпращане на предложенията е до 1 септември", каза за БНР Силва Хачерян – началник отдел „Регионални дейности“ в Министерството на културата във връзка с номинациите за годишната държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“.  

Предложения могат да се правят до първи септември, а призът ще бъде връчен на тържествена церемония в Деня на народните будители – 1 ноември.

Тя обясни, че предложенията могат да се изпращат на адреса на Министерството на културата - гр. София, бул. „Александър Стамболийски” № 17. Важи пощенското клеймо. Могат да бъдат депозирани и в деловодството на Министерството на културата.

"Наградата съществува от 2000-та година. Тя се основава на член 19 от Закона за закрила и развитие на културата и е учредена с постановление номер 149 от 28 юли 2000-та година на Министерския съвет. Всяка година има носител на награда".

Носители на държавната награда „Свети Паисий Хилендарски“  последователно от 2000 г. са: проф. Вера Мутафчиева, акад. Светлин Русев, проф. Стефан Данаилов, Йордан Радичков, проф. Христо Христов, арх. Богдан Томалевски, Богомил Райнов, Валери Петров, Рангел Вълчанов, проф. Крум Дамянов, Наум Шопов, Христо Ганев, проф. Елка Бакалова, Анжел Вагенщайн, акад. Антон Дончев, акад. Васил Казанджиев, Владимир Зарев, Васил Михайлов, проф. Димитрина Гюрова-Савова, проф. Вера Найденова и проф. Надежда Драгова.

Тя обясни, че наградата се дава еднократно.

"Не могат да бъдат правени предложения за хора, които вече са носители на тази награда".

През 2022 отбелязваме 300 години от рождението на Паисий Хилендарски.

"Беше включен в списъка на бележити годишнини на Световната организация за образование и култура - ЮНЕСКО и тази годишнина се отбелязва в цялата страна с различни инициативи през цялата година. Тази награда "Свети Паисий Хилендарски" е своеобразна кулминация на това честване тази година", допълни за предаването "Закуска на тревата" Силва Хачерян.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48