Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Номинации за годишната държавна награда "Свети Паисий Хилендарски" се приемат до 1 септември

Наградата съществува от 2000-та година и не могат да се правят предложения за хора, които вече са носители на тази награда

Паметниците на Паисий Хилендарски в с. Доспей, Самоковско и в гр. Банско
Снимка: БГНЕС, Иво Иванов

"Действително останаха броени дни до 1 септември, когато приключва срокът за приемане на предложения за носителят на годишната държавна награда "Свети Паисий Хилендарски" за 2022. Тази награда е учредена за стимулиране на български творци изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиции. Тя се присъжда на творци, които имат цялостен принос към националната културна идентичност и духовни ценности. Затова и всяко предложение трябва да съдържа името на твореца, който се предлага за номиниране на наградата както и кратки биографични данни за неговия принос към националната културна идентичност. Срокът за изпращане на предложенията е до 1 септември", каза за БНР Силва Хачерян – началник отдел „Регионални дейности“ в Министерството на културата във връзка с номинациите за годишната държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“.  

Предложения могат да се правят до първи септември, а призът ще бъде връчен на тържествена церемония в Деня на народните будители – 1 ноември.

Тя обясни, че предложенията могат да се изпращат на адреса на Министерството на културата - гр. София, бул. „Александър Стамболийски” № 17. Важи пощенското клеймо. Могат да бъдат депозирани и в деловодството на Министерството на културата.

"Наградата съществува от 2000-та година. Тя се основава на член 19 от Закона за закрила и развитие на културата и е учредена с постановление номер 149 от 28 юли 2000-та година на Министерския съвет. Всяка година има носител на награда".

Носители на държавната награда „Свети Паисий Хилендарски“  последователно от 2000 г. са: проф. Вера Мутафчиева, акад. Светлин Русев, проф. Стефан Данаилов, Йордан Радичков, проф. Христо Христов, арх. Богдан Томалевски, Богомил Райнов, Валери Петров, Рангел Вълчанов, проф. Крум Дамянов, Наум Шопов, Христо Ганев, проф. Елка Бакалова, Анжел Вагенщайн, акад. Антон Дончев, акад. Васил Казанджиев, Владимир Зарев, Васил Михайлов, проф. Димитрина Гюрова-Савова, проф. Вера Найденова и проф. Надежда Драгова.

Тя обясни, че наградата се дава еднократно.

"Не могат да бъдат правени предложения за хора, които вече са носители на тази награда".

През 2022 отбелязваме 300 години от рождението на Паисий Хилендарски.

"Беше включен в списъка на бележити годишнини на Световната организация за образование и култура - ЮНЕСКО и тази годишнина се отбелязва в цялата страна с различни инициативи през цялата година. Тази награда "Свети Паисий Хилендарски" е своеобразна кулминация на това честване тази година", допълни за предаването "Закуска на тревата" Силва Хачерян.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06