Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дейли телеграф" очаква голяма сеч в кабинета, ако Лиз Тръс стане премиер

Лиз Тръс
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Ако Лиз Тръс стане следващ премиер на Великобритания ще настъпи "голяма сеч" в кабинета на Консервативната партия, като първа може да падне главата на министъра на вътрешните работи Прити Пател, твърди "Дейли телеграф".

Изданието пише, че фаворитът за нов лидер на торите и премиер на страната няма да се поколебае да отстрани никой от министрите, особено онези, които не се вписват във визията ѝ за управление или не са я подкрепили в надпреварата.

Близък съюзник на Прити Пател казва за вестника, че тя би искала да остане в Хоум офис (Министерството на вътрешните работи)/ и не се интересува от друга роля, защото иска да си довърши работата, но източници, близки до Лиз Тръс твърдят, че тя вече има човек за поста и това е главният прокурор Сюела Брейвърман.

"Пътници" според "Дейли телеграф" са още вицепремиерът и министър на правосъдието Доминик Рааб, министърът на здравеопазването Стивън Баркли, министърът на околната среда Джордж Юстъс и лидерът на Камарата на общините Марк Спенсър.

Нервно чака своята съдба и министърът на транспорта Грант Шапс, лоялен на Борис Джонсън, но подкрепил Риши Сунак. Очаква се общо около 15 министри да загубят постовете си и в кабинета да попаднат новоизгряващи звезди като Кеми Баденох, която стигна доста далеч в надпреварата, а след отпадането си подкрепи Лиз Тръс.

Самият Сунак със сигурност няма да бъде повикан в новия кабинет, ако Тръс стане премиер, но бившият финансов министър вече сам заяви, че ако загуби надпреварата няма да участва в правителството.

По-рано Майкъл Гоув, който също подкрепи Риши Сунак, обяви, че се оттегля от предните редици на политиката.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК представя на 19 март бяла книга за отбраната на ЕС

Европейската комисия ще представи бяла книга за отбраната на ЕС на 19 март, съобщи говорител на Комисията.  Днес в Париж ще се проведе неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, посветена изключително на отбраната и на помощта на ЕС за Украйна.  Европейски лидери се събират на..

публикувано на 17.02.25 в 17:43
Израелски военен патрул в село Авивим, близо до границата с Ливан.

Израелски военни ще останат в Ливан и след крайния срок за изтегляне според споразумението с "Хизбула"

Израел обяви, че ще остави свои военни в Южен Ливан и след изтичане крайния срок за изтегляне съгласно споразумението за мир с "Хизбула". В същото време израелският военен кабинет обсъжда втората фаза от примирието с "Хамас" в Ивицата Газа.  Израел обяви, че ще остави малък брой свои военни на пет стратегически места в Южен Ливан. Ливан съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 17:38

Деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници във В. Търново

Във Велико Търново стотици деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". В инициативата се включват всички институции и звена, които работят в полза на уязвимите деца и възрастни в община Велико Търново. Първи своите мартенички продава..

публикувано на 17.02.25 в 17:19
Мария Симеонова, директор на софийският офис на Европейския  съвет по външна политика

Мария Симеонова: Париж е знак, че европейците осъзнават сериозността на случилото се в Мюнхен

Европейците все пак ще се борят за някакъв край на войната, който ще гарантира устойчив мир, целостта на Украйна и ще гарантира, че Русия няма да навлезе отново на европейска територия. Иска ми се да не се пропуква европейското единство от лидери като Орбан и Фицу, каза в интервю пред БНР Мария Симеонова, директор на софийския офис на..

публикувано на 17.02.25 в 17:17

В Кюстендил събраха 17 611 лева за лечението на 14-годишния Янис

В Кюстендил са събрани за два дни 17 611 лева при благотворителна кампания за лечението на 14-годишния Янис Гогов, обяви за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Момчето е на спешно лечение в Истанбул срещу рядък и агресивен тумор. След проведените изследвания в турската клиника лекарите са установили, че няма разсейки, но са..

публикувано на 17.02.25 в 17:13

ТСА: Има разминаване между националните политики за средно образование и реалната ситуация по места

Проучване на фондация "Тръста за социална интеграция" за достъпа до средно образование в пет области в страната показва, че има проблеми с транспорта на учениците, с изхранването им, както и че остават платени учебниците за профилирана и професионална подготовка.  Тази година ще бъде направено проучване в още пет области и ще бъдат предложени..

публикувано на 17.02.25 в 17:08
Володимир Зеленски

Зеленски отива в Турция по покана на Ердоган

Украинският президент Володимир Зеленски ще посети утре Турция по покана на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, съобщи Анадолската агенция. Двамата лидери ще обсъдят турско-украинското стратегическо партньорство, като ще бъде поставен акцент върху "прегледа на отношенията във всички аспекти".  Визитата на Зеленски ще съвпадне с разговорите утре..

публикувано на 17.02.25 в 16:54