Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лиричният поглед на арх. Белин Моллов към историческия център на София

5
арх. Белин Моллов
Снимка: Таня Милушева

Изложбата на арх. Белин Моллов "Градски пространства и архитектурно наследство" ще бъде открита на 1 септември в Държавния архив. Арх. Моллов е и художник, а творбите му са вдъхновени от архитектурни паметници, сгради и ансамбли, които пренасят очарованието на отминали епохи.

"Това е нещо, с което съм израснал. Станал съм архитект, защото рисувам. В практиката работих като урбанист, правил съм градското планиране и си давам сметка какви сериозни репери в цялото пространство на града е това наследство. За мен това е идентичност, това е възпитание, респект. Трябва да разказваме за тях", сподели арх. Моллов в предаването "Преди всички" на БНР. Самият той е родом от Русе.

Моллов изтъкна, че навремето заслугата за построяването на емблематични обществени сгради е не само на архитектите, но и на самите собственици и на дарители.

"Имам картини, които ще покажа, които са правени преди 20 и повече години. Един ден слушах тази песен ("Булевардът" на Михаил Белчев – бел. ред.) и толкова много се запалих. Цялото това трасе – от Орлов мост до центъра на София, който е бил и центърът на Сердика (малко са градовете в Европа, особено столици, в които и в днешния ден техният център е на същото място, където е бил и преди 2 000 години), като проследявам булеварда – аз съм нарисувал всичко, 35 обекта."

Снимка: БГНЕС

Арх. Моллов добави любопитен детайл – "само десет години след Освобождението общинският съвет в София приема решение да преименува "Istanbul Caddesi", да го посвети на Цар Освободители всички софиянци оттогава го наричат "Царя".

Военният клуб (д) и Писателското кафене (л) пред Руската църква  Снимка: Бохемска София

Белин Моллов разказа как като млад всеки ден е минавал по бул. "Цар Освободител", който тогава наистина бил "лиричен", като в песента, отбивал се в Писателското кафене и разглеждал изложбите там.

"Съхраняване на духа на София. Сега сградата я няма, има прекрасна градинка там, обаче на мен и на много хора ни липсва това кафене."

В града има нови сгради, "които влизат в хармония, отчитат средата, отразяват съвремието, но се вписват в тази среда". Има и такива, които като творчески подход правят контраст, посочи свои професионални наблюдения архитектът.

"Контрастът също може да бъде като едно бижу, сложено там, но пак да се вписва. Но има други примери – твърде много имаме вече, които първо с мащаба, второ с материалите, с необмисленото пространство за достъп - не мога да приема това, което се случва на площад "Македония", че това е добър подход."

Снимка: БГНЕС

"Нещо липсва на "Батенберг", където беше мавзолеят. Можеше да остане, да се направи друга функция", каза още арх. Моллов. Според него проектът за площад "Св. Неделя" дава големи възможности и трябва да се реализира.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Кадри от изложбата вижте в галерията към публикацията. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52