Фестивалът е създаден през 2011 година по проект на Българското дружество за защита на птиците.
От 2013 година се организира ежегодно със съдействието на община Шабла и Зеления образователен център.
Пъстрите хвърчила ще се издигнат на обичайното за това място – в областта Малкото море, близо до фара на нос Шабла.
Символ на Фестивала на хвърчилата е не само свободата, но и емблематичният за този регион на България представител на птичия свят – червеногушата гъска.
Проявата през годините се превръща в своеобразна визитна картичка за община Шабла, споделя директорът на Зеления образователен център Даниела Тодорова.
"Община Шабла с грижа към тази хубава традиция упорства, за да продължим. Фестивалът има кауза – от опазване на червеногушага гъска, темата стана по-широка – опазване на природата, птиците и прибавихме "летящите хора" на приморска Добруджа. Фестивалът е много приятно феерично преживяване. Хвърчилото се свързва с мечта, фриволни желания. Като се прибави хубав морски въздух, вятър, се получават чудесни дни."
За участие тази година е поканен като подизпълнител Юри Георгиев от "Въздушни чудеса", който съдейства за осигуряването и на по-разнообразно присъствие от въздушни артисти.
"Два дни хората наистина да могат да полетят на крилете на мечтите си, да се отпуснат, да се радват на прекрасно изживяване край морето. За Шабла е празник и разнообразие."
За фестивала пристигат гости от ЮАР, Нидерландия, Естония, Турция, Германия, Индия, Гърция.
Партньорите на фестивала от Турция тази година ще проведат работилничка за изработване на хвърчила - на 2 септември от 16.00 часа в двора на Зеления образователен център. Всички необходими материали са осигурени.
"Всеки, който иска сам да си направи хвърчило, независимо дали е малък или голям, може да се възползва от тази възможност."
Тематичната фотоизложба на Жулиета Найденова, озаглавена "Посока север", допълва пъстрите фестивални дни.
Снимки: Мая Щърбанова
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..
Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..
" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..
Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. Виолин три пъти получава..
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..