Фестивалът е създаден през 2011 година по проект на Българското дружество за защита на птиците.
От 2013 година се организира ежегодно със съдействието на община Шабла и Зеления образователен център.
Пъстрите хвърчила ще се издигнат на обичайното за това място – в областта Малкото море, близо до фара на нос Шабла.
Символ на Фестивала на хвърчилата е не само свободата, но и емблематичният за този регион на България представител на птичия свят – червеногушата гъска.
Проявата през годините се превръща в своеобразна визитна картичка за община Шабла, споделя директорът на Зеления образователен център Даниела Тодорова.
"Община Шабла с грижа към тази хубава традиция упорства, за да продължим. Фестивалът има кауза – от опазване на червеногушага гъска, темата стана по-широка – опазване на природата, птиците и прибавихме "летящите хора" на приморска Добруджа. Фестивалът е много приятно феерично преживяване. Хвърчилото се свързва с мечта, фриволни желания. Като се прибави хубав морски въздух, вятър, се получават чудесни дни."
За участие тази година е поканен като подизпълнител Юри Георгиев от "Въздушни чудеса", който съдейства за осигуряването и на по-разнообразно присъствие от въздушни артисти.
"Два дни хората наистина да могат да полетят на крилете на мечтите си, да се отпуснат, да се радват на прекрасно изживяване край морето. За Шабла е празник и разнообразие."
За фестивала пристигат гости от ЮАР, Нидерландия, Естония, Турция, Германия, Индия, Гърция.
Партньорите на фестивала от Турция тази година ще проведат работилничка за изработване на хвърчила - на 2 септември от 16.00 часа в двора на Зеления образователен център. Всички необходими материали са осигурени.
"Всеки, който иска сам да си направи хвърчило, независимо дали е малък или голям, може да се възползва от тази възможност."
Тематичната фотоизложба на Жулиета Найденова, озаглавена "Посока север", допълва пъстрите фестивални дни.
Снимки: Мая Щърбанова
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..