Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Когато се събрахме с него, една приятелка каза – ако забременееш, ще те накарам да направиш аборт"

Ром и българка чакат бебе - какво е да живееш на въртележката на клишетата?

"Аз съм от ромски произход и тя става невидима за нейните приятели, познати"

Мартина Петкова и Петър Мустаков очакват дете
Снимка: Ирина Недева

Клишетата за ромите се оглеждат в ежедневието на конкретни хора и се отразяват върху конкретни съдби. Мартина Петкова и нейният партньор Петър Мустафов могат да потвърдят това.

Тя е българка, той – от ромски произход. Чакат дете. Признават, че клишетата са много.

"Казват – да не раждат толкова деца или въобще да не раждат. Или да не раждат, като не са образовани. Когато се събрахме с него, една дългогодишна приятелка каза – ако забременееш, ще те накарам да направиш аборт. Други клишета – че са неграмотни, че много крадат, че лъжат. Клишета, които ги карат да изглеждат все едно не са човешки същества, които можеш да проявиш любопитство за опознаеш", разказа Мартина Петкова в предаването "Преди всички" на БНР.

Петкова допълни, че най-изненадващият въпрос, който получава, е – за какво толкова си говорите, което предизвиква у нея горчивина.

"През живота си никога не съм имала проблеми с полицията. Откакто си свързахме живота, през два-три дни го спират за проверка, искат му лична карта. Излезе за сок до магазина и някой беше решил, че ще обира склада на магазина, понеже беше останал там да си допуши цигарата, и го прибраха в районното."

Младата жена посочи, че когато с Петър се движат заедно, усеща недоверие сред околните, включително полицаи.

Самият Петър Мустафов изтъкна, че ромите са привикнали да ги спират и проверяват и това за тях е ежедневие.

"Трябва някой да те спре, да те погледне накриво, да те одумва. Като няма какво да направиш, свикваш."

Мартина посочи, че Петър обича да ремонтира различни неща. Оправил люлката пред блока им, на която тя се люлеела като дете и 20 години стояла счупена.

"Понеже го познавам много добре, виждам, че е добра душа, а се държат с него, все едно е точно обратното."

Двамата споделиха, че повечето от съседите им се отнасят подозрително към Петър и са единици онези, които общуват с него.

"Аз съм от ромски произход и тя става невидима за нейните приятели, познати. Не трябва така да бъдат хората. Трябва да се променят. Боли ни и двамата."

Мартина не крие, че вече се тревожи какво от това отношение ще възприеме детето им след време. Бъдещите родители са решили да не споменават пред проследяващата бременността лекарка, че бебето има ромски произход, защото смятат, че това би се отразило на качеството на медицинската грижа.

"Казвали са ми, че съм смела. Аз не го усещам като смелост. Иначе ще бъда много нещастна."

Чуйте повече за сблъсъка с предразсъдъците в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00