Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво означава за казуса КТБ решението на ЕСПЧ

Николай Стайков
Снимка: Силвия Великова

Институциите, начело с прокуратурата, умишлено спряха да информират и за хода на делото, и за отделените над 20 досъдебни производства, които трябваше да отговорят на много въпроси за политическите и медийните връзки около банката. В момента това решение на ЕСПЧ е хубав повод да погледнем и към по-голямата част от казуса.

Това каза БНР Николай Стайков от Антикорупционния фонд по повод решението на ЕСПЧ от тази седмица, че КТБ е била лишена от справедлив съдебен процес при делото за отнемането на лиценза ѝ. 

Това дело по никакъв начин не се отнася към другото дело – за източване на КТБ, което е в Специализирания наказателен съд, който беше закрит и сега то трябва да бъде гледано в Софийски градски съд от същите съдии, подчерта той.

До делото в ЕСПЧ се стигна, след като Върховният съд у нас не допусна да се обжалва отнемането на лиценза от БНБ. Решението на Европейския съд много ясно посочва проблема - в Закона за кредитните институции, който не казва кой има право на обжалване и дали това са изпълнителните директори на банката, представляващи институцията до нейното затваряне, или назначените квестори от БНБ. Това е една законова дупка, която, за съжаление, не е била поправена години наред. Има две решения на ЕСПЧ, които са много сходни, от 2005-та и 2015-а. Те обаче не са залегнели в сегашния закон у нас, приет 2006-а и променян по няколко пъти годишно.

„Една много важна новина от преди два дни е, че Министерството на финансите, в деня след решението на Европейския съд, оповести, че на портала за обществени обсъждания има вече публикувано предложение“.

Може ли решението да промени нещо по казуса КТБ 

„Самото решение дава някакви насоки - че е в интерес на справедливостта да бъде отворено делото отново, тоест има основания за ново дело по отнемането на лиценза. В същото време се казва ясно, че на практика е невъзможно да бъде реанимирана банката и часовникът няма как да бъде върнат назад с 8 години. Моето предположение е, че ако има такова решение и то бъде положително, ще бъде използвано най-вероятно за други дела за искане на компенсации. По някакъв начин адвокатите на собствениците ще се опитват да извлекат максималното от това решение".

Огромният публичен интерес, който остава абсолютно неудовлетворен, е да разберем цялата истина за КТБ и да разберем какво правиха огромния списък с политици, който изтече; списъкът с посетители при Цветан Василев и какви са били точно отношенията - политически,  медийни и всякакви други. За съжаление дори от самата прокуратура забравиха да информират за отделените досъдебни производства и мисля, че ще се отиде към едно много удобно - за много хора и в прокуратурата, и в съдебната система, и в политиката и дори извън - забравяне на темата“.

Можем ли да изпаднем в ситуация  Цветан Василев да получи обезщетение от държавата

"Това минава през много нови дела, в които да се докаже, че са били грешни методите на оценка на портфейла на банката и става изключително сложна специализирана материя. Дори едно положително решение, че лицензът на банката е бил отнет неправомерно, ако банката е с нулева стойност, на практика не води до някакви основания за компенсация, а единствено до компенсация някакви морални, нематериални щети, нанесени върху самите собственици“.

Искам да поставя разликата между изчистването на образите, замесени в цялата история с мирис на корупция и изчистването на лъжата от истината.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23
Марио Спасов и кметът на

Героизмът няма почивен ден

Героизмът няма почивен ден дори когато си в отпуск. На 19-и юли младият пожарникар Марио Спасов, приятелката му и 5-месечното им бебе се връщат от почивка на морето, когато забелязват пожар край магистрала "Тракия". Докато чака своите колеги огнеборци да пристигнат, той започва да гаси пламъците сам със стелка от автомобила му.  Марио..

публикувано на 24.07.25 в 17:12

Над 10 незаконни постройки в пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати

Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента.  За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..

публикувано на 24.07.25 в 16:51

Интегриран изпит в НВО. Водят ли промените до повече частни уроци?

Интегралният изпит е един правилен път за разрешаване на съществуващия казус със сравнително ниските резултати в областта математика и природни науки (STEM) и въобще въпроси, свързани с теста PISA. Това каза пред БНР Диян Стаматов , директор на 119-то училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета...

публикувано на 24.07.25 в 16:19