Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Внукът на поета Иван Радоев е създал страница с творчеството на дядо си

Калоян Радоев е продал с благотворителна цел плакати със стихове и снимки на дядо си

Калоян Радоев
Снимка: БНР

"Аз, ако се поставя на негово място във времето, в което той е живял или нещата, които е писал, аз не мисля, че бих имал търпението да изтърпя една подобна цензура, да имам силите да продължа въпреки всичко", каза за БНР Калоян Радоев, внук на големия поет и драматург Иван Радоев.
Калоян Радоев е създал преди около година и половина страница, в която е събрал творчеството на дядо си Иван Радоев.

"Събрах снимки от архива му, всякакви подобни кадри, интервюта и засега до този момент имам 3 хиляди последователи".
Снимка: БНР

Внукът на Иван Радоев - Калоян Радоев е създал серия от плакати по случай 95-годишнината от рождението на дядо му.

"Реших, че дядо ми би се зарадвал, ако по някакъв начин успеем да помогнем с тази годишнина, този повод за празнуване и създадох серия от плакати с негови стихове и снимки от неговия архив като ги продадох и всички пари, които събрах ги използвах, за да закупя храна за инициативата на Юнона Кириакиду", допълни в предаването "Нощен Хоризонт" Калоян Радоев.

Той  разказа, че Юнона Кириакиду от няколко години живее в Правец и е забелязала един проблем, който е за цяла България - това, че има много самотни възрастни хора, които живеят в бедност.

"Тя от няколко години си е поставила като цел да не гладуват тези хора и по големите празници и не само тогава организира такива акции. Тя не приема пари. Приема само хранителни продукти, с които да сготви храна за тези хора и да я раздаде".

В Златния фонд на БНР се пази интервю от 1998 година с Иван Радоев, в което той говори за изкуството, поезията и драматургията. 

"По начало човешкото същество така е устроено да понася не само радости, но и да понася болки, огорчения, страдания. Изкуството какво представлява - това е изследване на човешкото страдание, болката. Няма да дойде време, в което обидата оскърблението, огорчението към човека да бъде прекратено. Ако това стане, ще изчезне изкуството. В такъв смисъл болката е колкото нежелано явление за човека в неговия живот, толкова като че ли се явява благодатно за творчество".

В това интервю той заявява, че поезията е стремеж да се измъкнем,  да надживеем болката и да отидем в сферата на мечтите, където е нашето спасение.

"Поезията попълва нещо много важно в моя живот - отношението ми към самия мен и отношението към света. Това е малко по-мъчителен начин на изказване, защото поначало поезията е твърде самотно дело и изисква друг начин на изразходване на умствената и сърдечната дейност, докато пиесата ни дава друго богатство - това е богатството на деня, богатството на делника, проблемите, гражданската позиция, активна намеса в обществения ни живот - един начин за аналитично третиране на действителността".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16