Автомобилната индустрия в световен мащаб продължава да е в криза не само заради известната липса на чипове, но и от войната в Украйна, където, както и в Русия, са заводите за компоненти.
Поскъпването на металите и честото затваряне на градове в Китай са другите причини, които влияят негативно на производството на автомобили, казва Александър Костадинов, председател на Управителния съвет на Асоциацията на вносителите на нови автомобили.
Търсенето на нови автомобили в световен мащаб е по-голямо, отколкото тяхното производство. От бранша очакват постепенно стабилизиране на пазара през 2023 година, като към края ѝ е възможно отрасълът да заработи нормално.
"Проблемите, свързани с доставките на чипове започват постепенно да се изглаждат. Търсенето по отношение на потребителската електроника вече се нормализира, което означава увеличаване на капацитета, предназначен за автомобилните производители, така че крайният резултат ще бъде, че догодина по някое време очакванията са този проблем да се минимизира. Няма да изчезне, но да има минимално влияние върху производството. Същото важи и за предизвикателствата, свързани с веригите от доставки. В Китай нещата в момента се стабилизират. Междувременно повечето производители преместват в момента или вече са преместили част от производствените си мощности, които са произвеждали компоненти, базирани в Украйна."
По данни на МВР продадените у нас автомобили за първото полугодие са около 16 хиляди.
Александър Костадинов поясни, че това са основно леки и лекотоварни коли. В България нови автомобили купуват преди всичко фирми и в по-малка степен физически лица.
"Може би ще интересно за вашите слушатели също така да знаят факта, че България е на последно място в Европа по отношение на проникването на 1000 души население. И този факт не е обусловен единствено и само от по-ниския стандарт, а и по-ниският БВП, но също така и от липсата на политика по отношение на новата мобилност."
Според статистиката България изостава в търсенето на електромобили. Електрическите автомобили в Европа са около 10 процента, а в България - 2 до 3 на сто.
6 месеца без Сергей Джоканов – музикантът, който е автор на незабравими мелодии, включително сигналите на предаването по "Хоризонт" "12+3". Той е значима личност за програмата, защото именно в БНР той създава една част от своите композиции. Днес в Учебно-практическия и изследователски център за компютърно музициране и саунд дизайн..
Районната прокуратура в Сливен днес се самосезира по случая с танцуващите с бебета във видеоклип медицински лица от Неонатологичното отделение в МБАЛ "Д-р Иван Селимински". Ще се проверяват дали с действията си двете медицински лица са застрашили живота и здравето на бебетата. От днес в болницата се очаква да започне и проверка от Министерство на..
Сняг и наводнения продължават да създават проблеми с транспорта в Обединеното кралство. Части от някои от най-натоварените магистрали в страната бяха затворени. Продължават проблемите с полетите и на летището в Манчестър. Стотици училища днес не отвориха врати. Сложна и динамична е метеорологичната обстановка в Обединеното кралство...
Призив за забраната и на плъгин хибридите Британски екоактивисти са вдигнали мерника на т.нар. plug-in хибриди. Те искат колите "без щепсел" да се забранят от 2030-та година. Защото ги смятат за неекологични. Опоненти на идеята призовават пазарът на екоколи да еволюира естествено. Призивът за забраната и на плъгин хибридите идва от британската..
Давид Виг е директор на "Амнести интернешънъл" в Унгария. В интервю на Ирина Недева за поредицата "Какво е да си чуждестранен агент" на "Хоризонт до обед" той описа въздействието на рестриктивното законодателство на Унгария върху гражданското общество и медиите. Един от тези закони е прекопираният от Русия с различни вариации Закон срещу..
Идеята при приемането на законодателството срещу ЛГБТ пропагандата в училище беше да се ограничи и възможността за работа на училищата с неправителствени организации . Това мнение изрази пред БНР Деян Колев, основател на "Амалипе". По думите му, "ненадейното приемане" на промените в образователния закон е довело до забрана на пропаганда,..
Илон Мъск определи британското правителство като "тиранично", предполагайки, че Съединените щати трябва да "освободят" народа на Обединеното кралство. "Америка трябва да освободи народа на Великобритания от неговото тиранично правителство", посочи Мъск, представяйки в своята социална платформа "Х" анкета с този въпрос. Анкетата следва..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..