Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Даниела Дикова и други музиканти организират музикални игри за деца

Женя Добрикова, професионален музикант и флейтист с ученици
Снимка: Ирина Тодорова

Миналата година отбелязахме откриването на новото пространство за култура - камерната зала "Арденца" в село Герман. Залата се намира в двора на къщата на известната пианистка проф. д-р Даниела Дикова, преподавател в Националната музикална академия в София. Това лято залата има ново предназначение - в нея се провеждат музикални занимания за деца от 4 до 12 години.

"Имам интерес към обучението във всичките му форми, защото в моя род има педагози в различни области на изкуството и науката. Бях много привлечена от едни музикални игри, които наблюдавах в едно музикално училище във Виена. Заинтригува ме по какъв лесен и забавен начин за малките деца между 2 и 5-годишна възраст се съставят първите идеи за музиката и музикалната грамотност", каза за БНР професор на Даниела Дикова, която е организатор на музикалните игри. 

Професор Дикова е събрал екип от съмишленици, които са професионални музиканти и въвежда и в България заниманията, които е видяла във Виена. Осигурено е финансиране от Фонд "Култура" за реализацията на проекта.

"Педагозите, които се занимават с това са флейтистката Жени Добрикова, Емил Джордж Атанасов, Биляна Груданска - тя е пианистка. Те и тримата са учили в западните школи", каза за БНР професор Дикова.

Камерният оркестър и децата разучават възрожденски песни и по думите на Даниела Дикова по този начин подрастващите осъзнават "принадлежността си към нацията, ценностите, естетиката на тази нация".

Според Даниела Дикова песните "Вятър ечи, Балкан стене" и "Хубава си татковино" "разкриват българщината и силата на нашия народ, неговите ценности, вярата, качествата на българина, които са причина той да оцелее, въпреки тежките исторически моменти".

Симеон е в трети клас и един от участниците в музикалните игри, в които се изучават музикални ноти. 

"Приятно ми е да свиря на някакъв инструмент, да не ми е скучно, да мога повече неща, да се гордеят с мен. Може като стана голям, да стана пианист. Обичам да свиря по-бързи неща, по-живите мелодии ги харесвам повече".

Любов е на 10 години и е от Велико Търново. Тя е на гости при дядо си Тошко в село Герман. С по-малката си сестра посещават музикалните игри.

"С нея играем игри".

Женя Добрикова е завършила музикална педагогика и преподава уроци по флейта на Симеон и Любов.

"Искрено се забавлявам с тях. Освен, че правя музикалните игри, свирим и на флейта, но в същото време правим игри, които са с движение, които не са само на едно място, защото децата понякога имат нужда от движение".

В някои от заниманията се включват и родителите:

"За мен усещането сега с децата винаги е много хубаво. За мен това е нещо различно и много важно за децата - да израснат в такава среда, да израснат с инструментите".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17