Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 13-ти септември ще се проведе фестивала „Ало, Космос! Говори България! 2.0“

Ще се осъществи жива връзка с първата майка астронавт от НАСА - Ана Фишър

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 13-ти септември може да се потопите в магията на фестивала „Ало, Космос! Говори България! 2.0“, организиран от Атлантическия клуб в България, с подкрепата на Посолството на САЩ в България. Учени от България и света ще разпалят въображението на малки и големи на 13 септември в София Тех Парк.

Ще бъде направена разходка виртуално из ЦЕРН, ще се осъществи жива връзка с първата майка астронавт от НАСА - Ана Фишър. Небето над София Тех Парк ще посрещне пилота, световен рекордьор - Николай Калайджиев, който ще изпълни специален полет за нас.
Ако искате да зададете въпрос на астронавтката Ана Фишър - първата майка в космоса, както и към учени от ЦЕРН, отидете във „София Тех Парк". Там до 4-ти септември, включително можете да запишете въпросите си. Или да го направите с мобилния си телефон. Второто важно нещо е, че всички работилници, които ще съпътстват събитието, ще са с предварителна регистрация. Тя вече е започнала. Иначе защо Ана Фишер е била избрана тази година да отговаря на въпросите на децата.

"Тя ще представи по популярен начин нейната наука и нейният опит с мисиите в НАСА. Тя ще разкаже и за нейната страст да бъде астронавт и как се е отразило това на начинът ѝ на живот. След това ще имаме въпроси, които ще бъдат зададени и подбрани от дечица на възраст до 12 години. Те могат да задават всякакви въпроси, които ги вълнуват от живота на един астронавт. Ще има въпроси и от студенти, които ще бъдат малко по-научно ориентирани", каза за БНР доц. Милена Георгиева от лабораторията по молекулярна генетика в БАН.  

Освен въпросите към ЦЕРН, децата вече ще могат да влязат виртуално да разгледат мястото, на което е открито доказателство за Хигс бозона.

Емануел Янкулов от Академия „Роботика“ каза, че симулация на ЦЕРН е направена в играта "Майнкрафт". А целта е да мотивират децата да се занимават с наука.  

"С играта "Майнкрафт" може да се програмира и съответно ние имаме такъв курс, който е направен за деца, така че те също да могат да учат програмиране, докато играят самата играят и вътре те могат да си строят къщи и ферми всякакви неща. Ние създадохме модел на ЦЕРН с адронния колайдер вътре, така че децата да могат да програмират героя, който трябва да играе вътре".

Емануел Янкулов от Академия „Роботика“ каза, че по време на форума деца ще могат и сами да сглобяват роботи, с които да се доставя храна до Международната космическа станция. Изобщо и тази година „Ало, Космос! Говори България!" ще събере всички онези дейности, които са важни за бъдещите космически изследователи. Затова и Росица Янева от Българския антарктически институт ще запознае децата с Антарктида, която вдъхновява учени да търсят нови видове живот и в най-неблагоприятните условия.  

"Как Антарктида вдъхновява други учени и най-вече подрастващите и децата могат да дадат отговори как се живее в такива екстремни условия и защо именно НАСА избира Южния полюс като място, на което да прави подготовка на космонавти. Антарктида е едно от най-студените, чисти и сухи места на нашата планета и се създава предпоставка за провеждане на нови научни изследвания".

Д-р Владимир Божилов от катедра “Астрономия”, на Физическия факултет в Софийския университет ще покаже Слънцето с телескоп.

"За мен лично като комуникатор на науката и като астрофизик е важно да има колкото се може повече събития, което позволява  на всеки независимо от неговата или нейната възраст и образование да се докосне до предния фронт на науката и всеки на 13 септември ще може да види Слънцето, да потърси в него има ли следи от петна, каква е активността на Слънцето, защото науката е не само вдъхновение, тя е наблюдателна работа. Сега сме на прага на следващата революция към изучаване на Луната".
Какво е квантова комуникация, физика и други тайни обещават да разкрият учените на децата. И то точно заради това да ги накарат да мечтаят да отидат в Космоса. Татяна Иванова - момичето, което се обучава за астронавт в НАСА, също ще помага на по-малките. Обещала е дори да бъде ментор на желаещ да отиде в Космоса български малчуган.

"Относно конкурса, който провеждаме за деца от училищна възраст мисля, че горната граница е 18 години".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57