Войната на Русия в Украйна навлиза в "критична фаза" благодарение на украинската контраофанзива, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, като призова солидарността на Запада към Киев да не отслабва въпреки енергийната криза и повишаването на разходите за живот.
"Украинските сили съумяха да възпрат офанзивата на Москва в Донбас, удариха зад руските линии и си възвърнаха територия", заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на съвместна пресконференция в Брюксел с американския държавния секретар Антъни Блинкън.
"Само през последните няколко дни виждахме ново напредване както на юг в Херсон, така и на изток в региона на Харков", добави той.
Украинската армия продължава успешния си ход срещу руските войски южно от Харков, заяви в поредното си изявление и украинският президент Володимир Зеленски:
"Към този час въоръжените сили на Украйна вече са освободили и взели под контрол повече от 30 населени пункта в Харковска област. Постепенно взимаме под контрол още населени места и даваме закрила за всички наши хора."
От офиса на Зеленски съобщиха, че той е удостоил с орден за заслуги директора на турската компания, която произвежда дроновете "Байрактар". Двамата са обсъдили възможността компанията да открие завод в Украйна.
Според Киев във войната е започнал преломен момент.
От украинския генерален щаб съобщават че за последните дни са отвоювани общо над 1000 квадратни километра. В Харковска област са освободени около 30 селища. Според американския Институт за изследване на войната отвоюваната територия е 2500 кв. км.
Руската администрация в Харковска област призова жителите да напуснат домовете си в зоната на бойните действия поради засилените атаки от страна на украинските въоръжени сили. Руски източници съобщават за прехвърляне на подкрепления в района на интензивните боеве, където на 7 септември украинската армия е преминала в контранастъпление.
Увеличава се рискът за Запорожката атомна централа предупредиха от Международната агенция за атомна енергия заради продължаващия обстрел, за който Москва и Киев се обвиняват взаимно. Руското ръководство на Запорожка област обвини украинските власти, че се опитват да извадят от строя централата и едностранно са прекратили приемането на електроенергия.
Русия постави под въпрос продължаването на износа на украински храни през Черно море след ноември по "зърнената сделка", която според нея се изпълнява зле. Споразумението беше сключено с посредничеството на ООН и Турция и досега по него са изнесени 2 и половина милиона тона продоволствия.
Четвъртото издание на "Ден на полето" започва от днес в землището на крайморския град Балчик. Земеделският форум се организира от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите и има за цел да даде колкото се може повече ценна информация на фермерите относно видовете хибриди и как те се развиват при едни и същи климатични условия, торовете и..
95% от софтуера, който е ползван от фармацевтичния сектор, вече е готов да показва двойното обозначение на цените в лева и в евро, обяви финансовият министър Теменужка Петкова: "В рамките на днешния ден ще бъде разработен и предоставен на аптеките софтуера от една от компаниите, с което процесът по подготовката им за въвеждане на еврото - от..
В Плевен продължава общественото обсъждане на Годишния план за социални услуги за 2026 година. До момента документът е обсъден и приет от Съвета по въпросите на социалните услуги към Община Плевен. Сега се очакват предложенията и становищата на граждани, неправителствени организации и всички заинтересовани. Какво ново се предвижда..
След 6-месечен преходен период за прилагането на 18-ия санкционен пакет срещу Русия ще е забранено за операторите от ЕС да купуват, внасят и пренасят през съюза продукти, получени от руски петрол и рафинирани в трети страни, както и да им се осигурява техническа и финансова помощ. Това каза говорителят на Комисията Улоф Гил в отговор на въпрос..
Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото . Това заяви премиерът Росен Желязков на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България: "Затова до ваканцията на парламента този законопроект да бъде..
Да получиш не топлинен удар, а удар с фасадна плоча? Това можеше да се случи само преди седмица на всеки, тръгнал към поликлиниката в Благоевград. Проблемът с опасната фасада на сградата е от години, но и към момента остава нерешен. Големият въпрос всъщност е - чия отговорност е това? Сградата на благоевградската поликлиника е типичен..
Европейската комисия изрази безпокойство от информацията, че украинската агенция за сигурност е задържала украински служители от Агенцията за борба с корупцията. "Институциите за борба с корупцията са ключови за реформите в страната и трябва да действат независимо, за да имат доверието на обществото", каза неин говорител. Той припомни,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи -..