Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елизабет II - портрет на един монарх и няколко епохи

По време на властването ѝ страната и светът преживяват огромни трансформации

Кралица Елизабет Втора
Снимка: ЕПА/БГНЕС

BBC нарече кончината на най-дълго управлявалия британски монарх - Eлизабет II, "моментът, в който историята свърши". Кралицата, като личност и символ, беше константа в променливите времена на нейния земен път за Великобритания и за целия свят. 

Постоянно присъствие в променящ се свят, най-дълго управлявалият британски монарх, майка и баба, любителка на коргита и коне, турата на монетите, символ на омразната държава със зачертани очи върху пънкарско знаме. Елизабет Втора беше всичко това. И за достатъчно хора животът и смъртта й са съответно цяла епоха и краят й. Но каква епоха?!

Когато се възкачва трона през 1952 година, принцеса Елизабет е и нещо друго - надежда за позитивна промяна в години на възстановяване. Докато руините след Втората световна война се разчистват, светът с въоръжени с атомни бомби велики сили навлиза в ново, "студено" противопоставяне. Самата Великобритания се трансформира от глобална империя в европейска островна държава с голямо влияние. А британската монархия се превръща в красива брошка - ролята й е символична, но важна за опазването на нацията.
Разболяването от рак и последвалата кончина на крал Джордж VI натоварват младата му дъщеря с тази сложна историческа роля. Дете на радиоепохата, Елизабет вече е била най-известното бебе в света в края на 20-те, а коронацията й близо 30 години по-късно е едно от първите глобални телевизионни събития. Още преди да се възкачи на трона, тя се заема с пространните пътувания в страната и в чужбина, определящи за мисията й като кралица чак до 90-ата й годишнина. Изчислено е, че се е срещнала с 2 милиона души. И пред тях винаги е излъчвала точните послания, като тези в речта й пред Общото събрание на ООН през 1957 г.
Но в тези сложни задачи, които начертава пред новия свят и пред себе си, като един от неговите лидери, Елизабет Втора поддържаше символичната роля. Отвъд държавните посещения и стотиците благотворителни инициативи под нейния патронаж, британската кралица поне официално остави политиката на избраните от поданиците й депутати и формираните от тях правителства. Лейбъристи и консерватори превеждаха страната през бурите на Студената война, Фолклендския конфликт, влизането и излизането от Обединена Европа, изграждането на социалната мултиетническа държава и периодите на бюджетни ограничения. Видимата за камерите политическа роля на кралица Елизабет за масовата публика не е свързана с реални решения, а с отпускащи шеги на фона на тежък протокол. 
Според анализатори и биографи, Елизабет Втора е имала доста по-голяма политическа роля от това да разведрява официалните събития. Но въпреки че е посетила повече страни от всеки друг неин предшественик, срещала се е с петима папи и стотици държавни лидери - от Кенеди и Хрушчов до Тръмп и Путин, моментите на най-голямо медийно внимание към личността й са свързани с драмите на собственото й семейство.
Модернизирането на британската монархия означаваше отварянето на кралските имоти за посетители и кралския живот за камери. От една страна - коледните обръщения и градинските партита. От друга - разводите на децата й, контрастиращи на нейния щастлив брак, смъртта на Даяна, обвиненията в педофилия срещу сина й Андрю и публичното изгнаничество на внука й Хари. Опазването на имиджа на монархията като обединяващ символ за британците мина през създаването на възможност престолонаследникът, който от два дни е новият крал, да може да остане такъв след повторен брак.   
Присъствието на кралицата се разпростря между Машината на Туринг и разговорите в Зуум; съпътваше живота на милиони нейни поданици и милиарди хора по целия свят; стоеше до британските културни феномени като "Бийтълс", "Ролинг Стоунс" или пънкарите от "Секс Пистълс", които я възприемаха като символ на фашистка държава. Тя връчи световната футболна купа на Англия през 1966, когато беше на 40, и мандата на действащия премиер Лиз Тръс, два дни преди смъртта си.   
Затова и хилядите, които поднесоха цветя пред Бъкингамския дворец след смъртта й, изпращаха част от свобствения си живот.
Когато Елизабет Втора заема британския трон през 1952-ра, на власт са Уинстън Чърчил, Хари Труман и Йосиф Сталин. Нейната личност свърза Втората световна война като кулминация на ранния ХХ век, десетилетията на "студен" идеологически конфликт и последните 30 години след прибързано поставения "край на историята".
Войната в Украйна беше определена като точката на досегашния световен ред, но символното му умиране е и това на личности като Михаил Горбачов и британската кралица. Политическите превратности, социалните промени и попкултурата на миналото столетие сякаш остават зад гърба ни, без каквито и да е научени уроци. Седем десетилетия след 1952 г., в Европа отново се води война - и студена, и гореща. Светът преживя пандемия, след която глобалното разбирателство изглежда недостатъчно за справяне с настоящи и бъдещи общи проблеми. Човешкото присъствие на Луната отново е в бъдещето. Светът обаче е различен - дали е по-мирен и справедлив ще съди историята. 
Снимки в публикацията: ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Любенов

Георги Любенов: Аудиторията стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата

Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..

публикувано на 21.05.25 в 09:30

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51
Наталия Цекова - актриса

Наталия Цекова: Хората знаят, че само през образованието се достига до мечтите

Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..

публикувано на 11.05.25 в 06:00
Иван Въжаров

Спортният журналист Иван Въжаров подготвя шампиони по бридж

Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..

публикувано на 05.05.25 в 12:04