Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елизабет II - портрет на един монарх и няколко епохи

По време на властването ѝ страната и светът преживяват огромни трансформации

Кралица Елизабет Втора
Снимка: ЕПА/БГНЕС

BBC нарече кончината на най-дълго управлявалия британски монарх - Eлизабет II, "моментът, в който историята свърши". Кралицата, като личност и символ, беше константа в променливите времена на нейния земен път за Великобритания и за целия свят. 

Постоянно присъствие в променящ се свят, най-дълго управлявалият британски монарх, майка и баба, любителка на коргита и коне, турата на монетите, символ на омразната държава със зачертани очи върху пънкарско знаме. Елизабет Втора беше всичко това. И за достатъчно хора животът и смъртта й са съответно цяла епоха и краят й. Но каква епоха?!

Когато се възкачва трона през 1952 година, принцеса Елизабет е и нещо друго - надежда за позитивна промяна в години на възстановяване. Докато руините след Втората световна война се разчистват, светът с въоръжени с атомни бомби велики сили навлиза в ново, "студено" противопоставяне. Самата Великобритания се трансформира от глобална империя в европейска островна държава с голямо влияние. А британската монархия се превръща в красива брошка - ролята й е символична, но важна за опазването на нацията.
Разболяването от рак и последвалата кончина на крал Джордж VI натоварват младата му дъщеря с тази сложна историческа роля. Дете на радиоепохата, Елизабет вече е била най-известното бебе в света в края на 20-те, а коронацията й близо 30 години по-късно е едно от първите глобални телевизионни събития. Още преди да се възкачи на трона, тя се заема с пространните пътувания в страната и в чужбина, определящи за мисията й като кралица чак до 90-ата й годишнина. Изчислено е, че се е срещнала с 2 милиона души. И пред тях винаги е излъчвала точните послания, като тези в речта й пред Общото събрание на ООН през 1957 г.
Но в тези сложни задачи, които начертава пред новия свят и пред себе си, като един от неговите лидери, Елизабет Втора поддържаше символичната роля. Отвъд държавните посещения и стотиците благотворителни инициативи под нейния патронаж, британската кралица поне официално остави политиката на избраните от поданиците й депутати и формираните от тях правителства. Лейбъристи и консерватори превеждаха страната през бурите на Студената война, Фолклендския конфликт, влизането и излизането от Обединена Европа, изграждането на социалната мултиетническа държава и периодите на бюджетни ограничения. Видимата за камерите политическа роля на кралица Елизабет за масовата публика не е свързана с реални решения, а с отпускащи шеги на фона на тежък протокол. 
Според анализатори и биографи, Елизабет Втора е имала доста по-голяма политическа роля от това да разведрява официалните събития. Но въпреки че е посетила повече страни от всеки друг неин предшественик, срещала се е с петима папи и стотици държавни лидери - от Кенеди и Хрушчов до Тръмп и Путин, моментите на най-голямо медийно внимание към личността й са свързани с драмите на собственото й семейство.
Модернизирането на британската монархия означаваше отварянето на кралските имоти за посетители и кралския живот за камери. От една страна - коледните обръщения и градинските партита. От друга - разводите на децата й, контрастиращи на нейния щастлив брак, смъртта на Даяна, обвиненията в педофилия срещу сина й Андрю и публичното изгнаничество на внука й Хари. Опазването на имиджа на монархията като обединяващ символ за британците мина през създаването на възможност престолонаследникът, който от два дни е новият крал, да може да остане такъв след повторен брак.   
Присъствието на кралицата се разпростря между Машината на Туринг и разговорите в Зуум; съпътваше живота на милиони нейни поданици и милиарди хора по целия свят; стоеше до британските културни феномени като "Бийтълс", "Ролинг Стоунс" или пънкарите от "Секс Пистълс", които я възприемаха като символ на фашистка държава. Тя връчи световната футболна купа на Англия през 1966, когато беше на 40, и мандата на действащия премиер Лиз Тръс, два дни преди смъртта си.   
Затова и хилядите, които поднесоха цветя пред Бъкингамския дворец след смъртта й, изпращаха част от свобствения си живот.
Когато Елизабет Втора заема британския трон през 1952-ра, на власт са Уинстън Чърчил, Хари Труман и Йосиф Сталин. Нейната личност свърза Втората световна война като кулминация на ранния ХХ век, десетилетията на "студен" идеологически конфликт и последните 30 години след прибързано поставения "край на историята".
Войната в Украйна беше определена като точката на досегашния световен ред, но символното му умиране е и това на личности като Михаил Горбачов и британската кралица. Политическите превратности, социалните промени и попкултурата на миналото столетие сякаш остават зад гърба ни, без каквито и да е научени уроци. Седем десетилетия след 1952 г., в Европа отново се води война - и студена, и гореща. Светът преживя пандемия, след която глобалното разбирателство изглежда недостатъчно за справяне с настоящи и бъдещи общи проблеми. Човешкото присъствие на Луната отново е в бъдещето. Светът обаче е различен - дали е по-мирен и справедлив ще съди историята. 
Снимки в публикацията: ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01