Най-новият филм на сръбския режисьор Радивое Андрич "Как се научих да летя" ще има премиера в България на 16-и септември.
Главната роля е поверена на Клара Хърванович, която днес е на 14 години, но по време на снимките е била на 12. Това я прави любимка на тийнейджърите в Сърбия. Тя дойде в София, за да представи филма.
Това е историята на Софѝя. Една привидно скучна ваканция с две възрастни дами на идиличен средиземноморски остров се превръща в безценно преживяване за 12-годишното момиче – тя намира нови приятели, получава първата си целувка, среща се отново с отдавна разделени роднини и преживява незабравими приключения. Лентата е с продължителност 85 минути.
Новата творба на популярния сръбски режисьор Радивое Андрич, чийто копродуцент от българска страна е Стефан Китанов, е определяна като филм за цялото семейство и е копродукция с подкрепата на Националния филмов център. Зад филма застават Сърбия, Хърватия, България и Словакия и лентата ще открие 40-ото издание на фестивала на българския игрален филм "Златна роза" Варна 2022 на 23 септември.
"Как се научих да летя" е адаптация на едноименната книга на Ясминка Петрович, една от най-обичаните и издавани в цял свят сръбски писателки, чиито творби са предназначени най-вече за деца и младежи. Тя е автор на над 30 книги и е носител на десетки награди за детска литература. Книгите ѝ са преведени на над 30 езика.
Клара Хърванович, която изпълнява главната роля в "Как се научих да летя", западните ни съседи определят като новата звезда на сръбското кино. Тя сподели за начина, по който е избрана да играе в лентата:
"Това беше кастинг, но не в обичайния му вид, в който отиваш, казваш си репликите и те ти казват дали ставаш, или не ставаш. По друг начин се случваха нещата – ние бяхме цяла група момичета, които едновременно участвахме в уроци по актьорско майсторство. По време на кастинга намалявахме като брой. Истинският кастинг всъщност започна през април 2019 година, а аз разбрах, че съм избрана за ролята през май следващата година. Това наистина е доста време. По време на този толкова дълъг процес намерих своята най-добра приятелка сред останалите кандидатки. Тя играе във филма ролята на Джули. Когато научих, че аз ще получа главната роля, не бях изцяло щастлива, защото вече бях твърде близка с една от другите състезателки. И така, когато научих, че получавам ролята, първо започнах да скачам на леглото си от радост, но след това попитах един от актьорите, който е и помощни-режисьор във филма, дали може той да каже това на Надя. Той пък ми отговори, че тя вече знае. Това малко ме ядоса!
Участието ми в този филм ме промени много, защото след като изиграх Софѝя аз се оказах любимка сред децата на моята възраст, а това е много трудно, когато самия ти си тийнейджър и толкова много неща все още не са ти позволени".
Самият режисьор Радивое Андрич казва, че "Как се научих да летя" не е детски филм, а семеен. Той е познат на Балканите и в Европа със специфичното си чувство за хумор и е един от най-популярните съвременни режисьори не само в Сърбия, но и в цяла Югоизточна Европа. Българската публика познава творчеството му, представяно на предишни издания на „София филм фест“, като лентите "Три палми за двама пънкари и едно маце", "Светкавици“, „Когато порасна, ще стана Кенгуру“.
"Как се научих да летя" е първият пълнометражен игрален филм на Андрич като режисьор от 15 години насам.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: АРТ ФЕСТВидях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..