Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ремонтират Априловската гимназия. Каменната сграда паметник на културата не може да се стопли през зимата

Националната Априловска гимназия в Габрово
Снимка: Велина Махлебашиева

Националната Априловска гимназия в Габрово започва новата учебната година с дългоочакван ремонт.

Сградата е паметник на културата с национално значение.

Обновява се покривът на сградата, в крилото, в което се помещава Националният музей на образованието. За следващите етапи от ремонта, който беше дългоочакван и належащ, се предвиждат няколко варианта на организация на учебния процес, посочва директорката на училището Елвира Христова. Тя не изключва вариант за известно време училището да се помещава и другаде.

Последният мащабен ремонт на сградата е отпреди 25 години.

За определен период зданието е било използвано само за нуждите на Националния музей на образованието. Сега предстои реставрация на фасадата и смяна на дограмата, която отново ще е дървена.

Ремонтът предвижда и вътрешно обновяване на сградата на Националната Априловска гимназия, осветена тържествено със започването на учебната 1873-1874 година

Предвидено е нивото на 4–метровите тавани в помещенията да бъде свалено, а също и сутеренът да бъде ремонтиран, защото в сегашните условия е трудно класните стаи да се стоплят през зимата.

"През целия отоплителен период, въпреки никакви икономии на гориво, за да се стопли това каменно здание, учениците ни и колегите никога не са се чувствали комфортно, в топла сграда. При пълен отоплителен режим, без пестене, ние не можем да се стоплим заради спецификата на сградата", разказва Елвира Христова.

Когато завърши цялостния ремонт на сградата, вече няма да има проблем с отоплението, убедена е тя. Дотогава обаче стоплянето на класните стаи остава проблематично, особено при сегашните цени на газа. Затова в училището са готови да преминат на друг вид гориво - нафта. Направили са прогнозни разчети и се надяват на субсидия от държавата.

Осмокласниците от новия випуск на гимназията, в която се преподават чужди езици, хуманитарни и обществени науки, дни преди 15 септември, бяха въведени в училището. Така се подготвят за новата за тях действителност, опознават историята и ритуалите на гимназията, която през годините продължава традициите на първото новобългарско светско училище, създадено преди 187 години.

За директорката Елвира Христова 15 септември е "рожденият ден на споделеното ни признание, че да се учиш, е щастие и отговорност".

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09