За първи път Великобритания отпечатва банкнота с лика на Нейно Величество през 1960-а година, много след като други държави - например Канада, вече са го направили.
Ликът на кралицата е върху паричните знаци на повече от 30 държави извън Обединеното кралство. На много места по света обаче този образ изчезва от банкнотите и бива заменен с местни символи. Такъв е случаят в Ямайка.
Мнозина експерти са убедени, че Крал Чарлз III никога няма да се появи върху банкнота или монета в някоя от тези държави, защото там имат какво да кажат по темата с колониализма.
"От една страна, когато детството ти минава в Обединеното кралство, ти се казва, че кралското семейство е върхът на висшето общество и че трябва да проявяваш уважение и толерантност към всичко, което е свързано с короната. Като дете на мигрантско семейство, което живее в Обединеното кралство, живееш с усещането, че монархията наистина обединява. От друга страна, знаеш малко от собствения си опит и от това, което се учи в училище, че има и тъмна страна, свързана с колониализма", коментира Зайн Ашър, британски журналист от нигерийски произход.
"Британската империя е била част от най-големия експеримент, свързан с колониализма, който светът някога е виждал. И когато помислим за него, няма как да не признаем, че това е изключително грозен бизнес. Всъщност, брутален, защото реално се състои в принуда със сила срещу хора. Израснала съм с истории за цели села в Нигерия, които са били изпепелени, с което са заличени много доказателства. Именно тогава много хора са изгубили живота си. Що се отнася до кралица Елизабет II, която се качва на трона през 1952-ра година, общото разбиране е, че това е по-скоро период на упадък за Британската империя. Тя не е предприела определени действия, които е можела. Ето защо, когато говорим за хората от колониите, чиито разбирания се лутат между кралицата и монархията, трябва да направим това разграничение. Разбира се, не мога да обобщя за всички, защото много хора от колониите живеят в Обединеното кралство."
Едни от най-добрите експерти по паричните знаци с британски монарси се оказват в Австралия, където кралицата ни гледа от банкнотата от пет долара и от шест вида монети. Вече бяха дадени сигнали, че най-вероятно при новите емисии банкноти на нейно място ще бъдат поставени изображенията на местни исторически личности. Догодина няма да бъдат отпечатвани 5-доларови банкноти от вече съществуващите с лика на кралицата, потвърдиха австралийските власти. Експертът по монетосечене Андрю Крелин не се наема да коментира решението на правителството, но обяснява каква е традицията, която със сигурност ще бъде спазена в Обединеното кралство.
"Британското кралско семейство има традиция да променя посоката на портрета на монарха, когато той се смени. Очаква се това да се случи и когато крал Чарлз III се появи на банкнотите."
За разлика от Елизабет, Чарлз III ще гледа наляво, защото:
"Има множество възгледи по този въпрос и един от тях е, че по този начин е по-лесно да се прави разлика между настоящия монарх и неговия предшественик. Има само едно изключение и то е при крал Едуард VIII, който, както знаете, в крайна сметка абдикира. Неговият портрет е трябвало да бъде ориентиран надясно, тъй като портретът на Джордж IV е гледал наляво. Това може би е бил малък бунт или просто суета, защото част от косата му е била сресана наляво и той е смятал, че това е по-добрата му страна", изтъква Майкъл Теофилис от Австралийския католически университет, според когото тепърва предстои много работа върху самото изображение на новия крал.
Принципът е, че много дизайнери работят върху различни изображения и на банкнотите, и на монетите, а след това се прави анализ от специалистите от Британския кралски монетен двор за това кое е най-подходящото изображение.
"Както знаем, изключително много може да се каже чрез изображението. На толкова малко място, колкото е една монета, нямате много възможност да се обяснявате с думи", допълва Теофилис.
Експертите са категорични, че новите банкноти и монети няма да заменят тези в обращение мигновено, а процесът ще отнеме години. За много държави една епоха си е отишла заедно с кралица Елизабет II, но новата ще настъпи не само с нов монарх в Лондон, а и с нов подход в монетосеченето и отпечатването на банкноти.
Историята на една империя, разказана през паричните символи разказва Марта Младенова в предаването "Хоризонт до обед".
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..