Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Покойният Марин Бодаков е бил много свързан с библиотеките, с тяхното бъдеще

Марин Бодаков
Снимка: Ани Лозева

Преди дни излезе книгата „Галерията на сърцето” със събраните стихотворения на Марин Бодаков. В една от изминалите неделите на месец август Столичната библиотека организира четене на неговите стихотворения в Борисовата градина от приятели и близки на поета. Инициативата е част от „Зелени библиотеки”, в която години наред  Марин Бодаков участваше.
Марин Бодаков е от тези хора, които са подарък от съдбата. Беше човек, който отстоява каузите на литературата и културата. Раздаваше знания и доброта. Общуването с него продължава чрез спомените и литературата.  

Проф. Алберт Бенбасат чувства Марин Бодаков като по-малък брат, с който взаимно обсъждат критически текстове. За проф. Бенбасат поезията на Марин Бодаков е дълбоко лична, изпълнена е с много мълчание.

"За Марин не мога да говоря в минало време, ние работехме с него заедно във Факултета. Бяхме много близки. Аз го чувствах като по-малък брат, с който се консултираше, съветваше и аз с него се съветвах. Обсъждахме написаното от него и от мен. Обсъждахме други критически текстове, както и кандидат-студентски разработки".

Силвия Чолева е поет и близък приятел на Марин Бодаков. Тя заяви, че позоваванията на близки хора в стихотворенията на Марин Бодаков са важни, защото той успява да ги направи общочовешки.

"Важно е според мен тези позовавания на приятели, на близки, които той вкарваше в стихотворенията и успяваше да ги преобърне, за да ги извади от тази конкретност, да ги направи общочовешки".

По думите на Силвия Чолева Марин Бодаков е бил много свързан с библиотеките, с тяхното бъдеще, с това какво може да се направи, за да се привлекат повече млади хора към четене.

"И работеше много в тази посока. Винаги откликваше на всякакви акции."

Кристин Димитрова е сред приятелите на Марин Бодаков. Откроява деликатността в общуването на Марин Бодаков с хората. Кристин Димитрова прочита стихотворението „Мечка страх”, в което отново се откроява финесът на Марин Бодаков, тъй като поетът обича да оставя най-важното като тайна.

"Марин беше много рецептивен, но при цялата тази деликатност не означава, че не беше много твърд. Неговата емпатия към приятелите му -  винаги беше готов да се вслуша, да помогне. Имаше много голяма твърдост на отстояването на неговите принципи, да не се прави компромис с качеството на литературата."

За Марин Бодаков не може да си говорим в минало време. Неговото присъствие е толкова осезаемо около нас – дали чрез стихотворения или заради критическите му статии и рецензии, които човек прочита.

Ето част от едно от стихотворенията на Марин Бодаков:

"Разпервам рани - и политам

през планини, мостове и тунели, и облаци,

през жмичка между черкви

към плащаницата

от пръст и нищо"

Марин Бодаков ни учеше, че е необходимо погледът ни да е устремен нагоре и да отстояваме високо ниво в това, което правим.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05